• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Body/Sacrum - wystawa

W czerwcu odbędzie się wydarzenie kulturalne, jakiego jeszcze w Gdyni nie było. Wystawę sztuki współczesnej "Body/Sarcum" autorstwa Karola Formeli będzie można oglądać od 1 do 27 czerwca w Gdyńskim Centrum Filmowym.

kwi 28

niedziela, godz. 11:00

bilety 10 zł

16 kwietnia - 4 maja 2024, godz. 11:00 - 18:00

Wstęp wolny
Instalacje, jak i prezentowane obiekty artystyczne oscylują wokół kontrowersyjnego tematu kultu ciała jako fałszywego sacrum. Artysta podejmuje próbę zobrazowania współczesnych zjawisk społecznych i prezentuje ich własną wizję, pozostawiając przy tym przestrzeń do interpretacji dla widza.Wystawa, kończąca się finisażem, pozostawi po sobie ślad pod postacią katalogu naukowego i wzbogaci wartość wydarzenia o wyjątkowe i ciekawe konteksty. Katalog wydany zostanie przez wydawnictwo Bernardinum. Redaktorami są wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku - dr Robert Dolewski oraz dr Michał Pszczółkowski.

Sacrum (łac.) - Sfera świętości. Wokół niej koncentrują się wierzenia obrzędy i praktyki. Właściwość stała, bądź ulotna, która przysługuje niektórym przedmiotom, istotom, przestrzeniom i okresom. Siedzibą sacrum może stać się wszystko. Przedmioty codziennego użytku, miejsca lub istoty mogą otrzymać taką właściwość lub ją utracić.

Zainteresowanie ciałem dotyczyło człowieka od zawsze, niemniej jednak temat pozbawiony jest tabu od niedawna, a behawioralne doświadczenia pod tym względem przestają mieć wyraźny zakres granic. Rosnąca tendencja w tym obszarze doprowadza do niepokojącej dewaluacji tożsamości oraz wartości pozamaterialnych. Wysoko rozwinięte społeczeństwo, weryfikujące prawdę w dogmacie, obecnie pozbywa się systematycznie fałszywego sacrum, które utrzymywało w dogmatycznych granicach i nadawało jemu tożsamość oraz sens istnienia. Obecnie, jak określa to socjologia, doprowadza się do zjawiska zanikania tożsamości. Piękno ciała jest dziś cenniejsze od dzieła sztuki czy innych wartości niematerialnych. Możliwości intelektualne, talent, erudycja wydają się jedynie dodatkiem do atrakcyjnej powierzchowności.

Karol Formela
Kulturoznawca, grafik oraz specjalista od spraw reklamy. Ukończył PWSH w Gdyni. Dyplom z rysunku i tytuł magistra sztuki obronił na wydziale pedagogiki ASP w Poznaniu. Artysta interdyscyplinarny. Zajmuje się zarówno malarstwem, rysunkiem, instalacjami, jak i szeroko pojętą sztuką teatralną. Aktor i współzałożyciel grupy artystycznej Onirycon. Kustosz oraz kurator wystaw w Filharmonii Kaszubskiej. Wszechstronna twórczość Karola Formeli, to wynik szerokiego wachlarza umiejętności i zainteresowań artysty, który skupia się na wielu dziedzinach sztuki, dotykając jej różnorodnych obszarów. W zakresie sztuki współczesnej ulubionym polem preferencji artysty jest jej intelektualny aspekt i wykorzystuje tu instalacje oraz zróżnicowane obiekty, jako medium wypowiedzi artystycznej. Tematycznie twórczość Karola Formeli oscyluje wokół problemów ugruntowanych w strukturach społecznych. Twórca skupia swoją uwagę na obecnych dylematach socjologicznych, które odgrywają ogromną rolę w procesie kreowania świadomości społecznej. Główną osią rozważań twórczych jest dla artysty jednostka i jej kształtująca się indywidualna tożsamość w obliczu konformizmu i wpływów społecznych.

Kurator wystawy: Magda Wosztyl
Organizatorzy: Gdyńskie Centrum Filmowe
Patronat honorowy: Prezydent miasta Gdyni Wojciech Szczurek i Urząd Miasta Gdynia
Patronaty medialne: Agencja Rozwoju Gdyni, Trojmiasto.pl, Artefakty, Gazeta Świętojańska
Promocja: Głos Gdyni, Fajna Sztuka, Akademia Zmysłów, Radio Gdynia,Magazyn Szmer.
Patronaty fotograficzne: Prestige Photo i Piotr Żagiell Photography.
Redaktorzy katalogu wystawy: dr Michał Pszczółkowski, dr Robert Dolewski.
Autorzy tekstów do katalogu: dr Michał Pszczółkowski, dr Robert Dolewski, Karol Formela, Artur Kawiński, Magda Wosztyl, Anna Włodarska.
Wydawnictwo: Bernardinum.

Opinie

Sprawdź się

Dlaczego jest 12 potraw na wigilijnym stole?