stat

Blisko historii. Spotkanie z Magdą Mierzewską

Zapraszamy Państwa na pierwsze spotkanie z nowego cyklu "Blisko historii", w którym przedstawiać będziemy najciekawsze naszym zdaniem książki historyczne, które ukazały się w ostatnim czasie.

sty 20

środa, godz. 18:00

Online, Literacki Sopot
Wstęp wolny
maj 21-23

piątek - niedziela, godz. 16:00

22 listopada o godz. 18:00 w Muzeum Sopotu gościć będzie Magda Mierzewska, autorka książki "Olga, córka Wilka", spotkanie poprowadzi Dagny Kurdwanowska

Mówi się, że za każdym wspaniałym mężczyzną, który zrobił karierę, stoi wspaniała kobieta. Za Olgą Krzyżanowską, gdańską lekarką, która niemal wprost z przychodni trafiła na szczyty polskiej polityki, stoi szereg takich kobiet: jej babka, matka, ciotki. Ich życiorysami można by obdzielić tłum powieściowych postaci. Są w nich ucieczki z dziećmi przez zieloną granicę, praca w konspiracji, udział w Powstaniu Warszawskim. A potem budowanie życia na gruzach. Historie fascynujące, a co w nich najlepsze - prawdziwe. Poznajemy je w rozmowie z Magdaleną Krzyżanowską-Mierzewską i Aldoną Wiśniewską. Opowiada o najważniejszych kobietach jej życia, matce, babce i ciotkach.

Olga Krzyżanowska (1929-2018)
Gdańszczanka, lekarka, posłanka, wicemarszałek Sejmu, senator Rzeczypospolitej. Córka Aleksandra Krzyżanowskiego, generała "Wilka", dowódcy Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej i Janiny z Łopińskich, kapitana Armii Krajowej, komendantki powstańczego szpitala polowego, żona Jerzego Krzyżanowskiego, radnego miasta Gdańska. Panna z dobrego domu, dziedziczka tradycji i zasad, jako dojrzała kobieta weszła do polityki. I odniosła sukces. Stała się jedną z twarzy rewolucji "Solidarności", za którą świat podziwiał Polskę. Żyjąca w rodzinnym otoczeniu nowoczesnych, odważnych i wolnych kobiet; przez myśl jej nie przeszło, że mogłaby nie być równa mężczyznom.

Magda Krzyżanowska-Mierzewska
Radca prawny. W latach 1993-2018 prawniczka w Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. W latach 2012-2018 przewodnicząca Panelu ds. Praw Człowieka w misji Unii Europejskiej w Kosowie. Autorka licznych publikacji o orzecznictwie Trybunału, ochronie praw człowieka i wymiarze sprawiedliwości. Współautorka (wraz z Jerzym Krzyżanowskim) rodzinnej opowieści biograficznej "Według ojca, według córki" wyróżnionej Nagrodą Historyczną tygodnika "Polityka" (Warszawa 2010).

Dagny Kurdwanowska
Dziennikarka, autorka, działaczka na rzecz praw kobiet a także opiekunka rodzinna. Związana była m.in. z "Twoim Stylem", "Dziennikiem Polska/The Times" oraz "Przekrojem". Przez ostatnie cztery lata pracowała w Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką wspierając kobiety w rozwoju zawodowym i osobistym. Autorka książek - ostatnio wspólnie z Leszkiem Mellibrudą "A może nie ma się czego bać. Jak zamienić lęk w ciekawość". Uwielbia słuchać i zadawać pytania. Książki to jej pasja, praca i sposób na życie. Od października zaczęła studia na USWPS na kierunku psychogerontologia

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Który z trójmiejskich statków-muzeów otrzymał Złoty Krzyż Orderu Virtuti Militari?