• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Biotechnologiczne peryferia sztuki w Łaźni

Małgorzata Brylowska
26 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Maciej Ożóg: - Ciało jest źródłem sygnałów akustycznych: puls, bicie serca, skurcze mięśni, zazwyczaj jednak poniżej progu słyszalności. Tutaj, w celach artystyczno-naukowych, zostają one wzmocnione i unaocznione. Maciej Ożóg: - Ciało jest źródłem sygnałów akustycznych: puls, bicie serca, skurcze mięśni, zazwyczaj jednak poniżej progu słyszalności. Tutaj, w celach artystyczno-naukowych, zostają one wzmocnione i unaocznione.

Połączenie medycznej aparatury, teatralnej ekspresji i plastycznych wizualizacji to tylko niewielki fragment tego, co zobaczyć będzie można w środę, 27 marca w gdańskiej Łaźni. I nie chodzi tu o artystów podpiętych do aparatury serwującej elektrowstrząsy.



Praca pt. "Traktografia" autorstwa Gerarda Lebika. Praca pt. "Traktografia" autorstwa Gerarda Lebika.

Występ Marca Donnarummy, który zaprezentuje swój materiał w CSW Łaźnia.

Sztuka i biologia:

Bios@Techne@Art, czyli audiowizualne performansy biofizyczne to najnowsza odsłona cyklu Dźwiękowiska realizowanego w gdańskim CSW Łaźnia zobacz na mapie Gdańska. W środę o godz. 19 będzie można nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć, co wspólnego mają ze sobą nowoczesna technologia i sztuka współczesna.

- Ciało jest źródłem sygnałów akustycznych: puls, bicie serca, skurcze mięśni, zazwyczaj jednak poniżej progu słyszalności. Tutaj, w celach artystyczno-naukowych, zostają one wzmocnione i unaocznione - tłumaczy Maciej Ożóg, pomysłodawca projektu i jeden z performerów. - Naszą podstawową ideą jest poszukiwanie różnych form postrzegania ludzkiego ciała. Próbujemy odpowiedzieć na pytanie, co nauka i technologia mogą o nas powiedzieć w perspektywie kulturowej. Wymiar cielesny staje się źródłem eksploracji. Maszyny na co dzień wykorzystywane w diagnostyce medycznej, stają się kluczem do postrzegania ciała w wymiarze kulturowym.

W niezwykły projekt zaangażowało się trzech artystów-naukowców. Marco Donnarumma, Gerard Lebik i Maciej Ożóg przedstawią cztery interaktywne performansy audiowizualne. Projekt Bios@Techne@Art, w którym ludzkie ciało jest wyjątkowo nie narzędziem tworzenia, a samym źródłem kreacji, to oprócz artystycznego eksperymentu również próba odpowiedzi na odwieczne pytanie "kim jesteśmy".

Ciało obdarte z tajemnic, stanowiące jedynie membranę przenoszącą dźwięk i wytwarzające impulsy dla działań artystyczno-naukowych to, jak mówią artyści, nowa przestrzeń nie tylko w świecie muzyki i sztuk audiowizualnych, ale i nowy etap w postrzeganiu kulturowej cielesności w ogóle.

- Ważnym aspektem przedsięwzięcia jest dążenie do upowszechnienia wiedzy z zakresu nauk biologicznych, przede wszystkim biomedycyny oraz nowych technologii, przez ukazanie ich w kontekście sztuki. Przedstawiane w projekcie działania sytuują się w istotnym dla współczesnej sztuki nurcie konwergencji sztuki nauki i technologii - dodaje Katarzyna Steńczyk z CSW Łaźnia.

Wstęp na pokaz jest wolny.

Wydarzenia

Bios@Techne@Art - interaktywny performans audiowizualny

performance

Miejsca

Opinie (5) 1 zablokowana

  • ah

    To jest bardzo piękny artykuł:))

    • 1 4

  • Konwergencja...

    interesujące i ważne pojęcie. Ciekawe czy dobrze rozumiane? Czy artyści prezentujący swoje wizje dysponują wiedzą ogólną z nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych choć na średnim, ogólnym poziomie? Po podobnych doświadczeniach w innych miejscach mam wrażenie, że KONWERGENCJA nauki i sztuki najpierw musi zajść W MÓZGACH ARTYSTÓW. Inaczej ważne pojęcia stają się frazesami, które ekscytują mocno niedokształconych (w sensie ogólnym, nie kierunkowym) kuratorów i krytyków.
    WYBIERAM SIĘ!

    • 4 2

  • a tam

    Mnie wystarczą zdjęcia mikroskopowe.
    To są dopiero dzieła sztuki.
    I nie trzeba do nich dorabiać ideologii czy innej "konwergencji";)

    • 7 2

  • Wróciły wspomnienia o usg...

    • 2 0

  • konfokal

    Zdjęcia z mikroskopu konfokalnego same są jak dzieła sztuki. Albo elektronowy skaningowy. Po prostu piękne.

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Który film podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał Złote Lwy?

 

Najczęściej czytane