stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Biografie Gdańskie

"Biografie Gdańskie - XV Dni Mniejszości Narodowych" to wydarzenie nawiązujące do historycznych tradycji wielokulturowego Gdańska. Celem tego cyklu spotkań jest przybliżenie różnorodności oraz bogactwa mniejszości narodowych, które żyją i mieszkają wśród nas.

Spotkania fotograficzne GTF

w każdy czwartek (do 27.06), godz. 18:00

Wstęp wolny

Odnalezione w tłumaczeniu

kwi 11-13

czwartek - sobota

Gdańsk
Wstęp wolny


Pomysł gdańskich spotkań zrodził się po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Idea wspólnoty dziedzictwa kulturowego, przy zachowaniu szacunku do odrębności państwowej i tzw. "małych ojczyzn", jest bliska funkcjonowaniu Gdańska, który był i jest nadal tyglem kulturowym. To tutaj swój dom znalazły różne narodowości, które "zawierucha dziejowa" przygnała na ziemię gdańską i których kultura i zwyczaje odcisnęły piętno na kulturze miasta. W okresie największego rozkwitu w XVI i XVII wieku w Gdańsku żyli Niemcy, Polacy, Żydzi, Holendrzy, Szkoci. Wszyscy trwale wpłynęli na wizerunek Miasta.

Po II Wojnie Światowej do wyzwolonego i zniszczonego Gdańska zaczęli przybywać nowi mieszkańcy z różnych stron Polski, a razem z nimi przedstawiciele mniejszości narodowych. Pojawili się w Gdańsku ocaleni Żydzi, Tatarzy, Białorusini, Litwini, Ormianie. Pozostała też grupa Niemców. Znaleźli tu też swój dom Ukraińcy przesiedleni z ziem południowo-wschodniej Polski.

Biografie Gdańskie są okazją do wspólnego spotkania i prezentacji mniejszości narodowych, pokazania tego, czym się zajmują, z jakimi problemami się spotykają, jaki jest ich stosunek do polityki i kultury krajów macierzystych. Stąd też tegoroczną edycję rozpoczniemy w piątek, 19 października o godzinie 17.00 debatą z udziałem przedstawicieli mniejszości oraz zaproszonych gości, na którą szczególnie serdecznie zapraszamy.

Drugiego dnia, w sobotę 20 października, muzycznie i kulinarnie zaprezentują się mniejszości posiadające w Gdańsku oddziały swoich związków i stowarzyszeń: Tatarzy, Niemcy, Białorusini, Ukraińcy, Litwini, Żydzi. To one wybierają i zapraszają artystów, którzy reprezentują ich kulturę, a także same przygotowują prezentacje i poczęstunki. Daje to niewątpliwie gwarancję autentyczności oraz pełnego współudziału w tworzeniu tego integrującego święta.

Warto przypomnieć, że październikowe spotkanie jest drugą odsłoną tegorocznych Dni Mniejszości Narodowych. W pierwszej, czerwcowej, w przestrzeni przyszłego Domu Chodowieckiego i Grassa przy ul. Sierocej odbył się zorganizowany przez Urząd Miejski w Gdańsku oraz WPART MUSIC koncert Karoliny Cichej z zespołem.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Szczegółowy program:

19.10.2018 r. (piątek)
mała scena

17.00- 20.00 debata przedstawicieli Mniejszości Narodowych i Etnicznych "Różne barwy i odcienie niepodległości" (prowadząca: Anna Sobecka)
20.00 wernisaż wystawy fotograficznej z okazji XV edycji Biografii
Gdańskich

20.10.2018 r. (sobota)
13.00-16.00 koncerty () Tirol Band (folk niemiecki) Buńczuk (muzyka i taniec tatarski) Mikron (folk białoruski)
16.00-17.00 prezentacje kulinarne na małej scenie - odsłona pierwsza
17.00-20.00 koncerty (duża scena) Klumpe (folk litewski) Gdański Chór Nauczycielski (repertuar muzyki żydowskiej) Re-Karpaty (folk ukraiński)
20.00-21.00 prezentacje kulinarne na małej scenie - odsłona druga
Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij