stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Biografie Gdańskie - XVI Dni Mniejszości Narodowych (3 opinie)

"Biografie Gdańskie - Dni Mniejszości Narodowych" to wydarzenie nawiązujące do historycznych tradycji wielokulturowego Gdańska. Celem tego cyklu spotkań jest przybliżenie różnorodności oraz bogactwa mniejszości narodowych, które żyją i mieszkają wśród nas.

Pomysł gdańskich spotkań zrodził się po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Idea wspólnoty dziedzictwa kulturowego, przy zachowaniu szacunku do odrębnościci państwowej i tzw. "małych ojczyzn", jest bliska funkcjonowaniu Gdańska, który był i jest nadal tyglem kulturowym. To tutaj swój dom znalazły różne narodowości, które "zawierucha dziejowa" przygnała na ziemię gdańską i których kultura i zwyczaje odcisnęły piętno na kulturze miasta. W okresie największego rozkwitu w XVI i XVII wieku w Gdańsku żyli Niemcy, Polacy, Żydzi, Holendrzy, Szkoci. Wszyscy trwale wpłynęli na wizerunek Miasta.

folk / etno / world - koncerty w Trójmieście


Po II Wojnie Światowej do wyzwolonego i zniszczonego Gdańska zaczęli przybywać nowi mieszkańcy z różnych stron Polski, a razem z nimi przedstawiciele mniejszości narodowych. Pojawili się w Gdańsku ocaleni Żydzi, Tatarzy, Białorusini, Litwini, Ormianie. Pozostała też grupa Niemców. Znaleźli tu też swój dom Ukraińcy przesiedleni z ziem południowo-wschodniej Polski.

Biografie Gdańskie są okazją do wspólnego spotkania i prezentacji mniejszości narodowych, pokazania tego, czym się zajmują, z jakimi problemami się spotykają, jaki jest ich stosunek do polityki i kultury krajów macierzystych.

Do roku 2018 organizatorem wydarzenia był Urząd Miejski w Gdańsku w partnerstwie z Białoruskim Towarzystwem Kulturalnym "Chatka", Stowarzyszeniem Litwinów w Polsce, Muzułmańską Gminą Wyznaniową w Gdańsku, Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce Oddział w Gdańsku, Związkiem Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku i Oddziałem Pomorskim Związku Ukraińców w Polsce. Rolę organizatora XVI edycji przejęła Gdańska Galeria Miejska a partnerami tegorocznej edycji są dodatkowo Miejski Teatr Miniatura oraz CSW Łaźnia.

18.10 DZIEŃ PIERWSZY

TEATR MINIATURA, ul. Aleja Grunwaldzka 16
godz. 17.00 → DEBATA "MIEJSCA NASZEJ PAMIĘCI" z udziałem przedstawicieli mniejszości narodowych / WSTĘP WOLNY
CSW ŁAŹNIA 2, ul. Strajku Dokerów 5
godz. 20.00 → PERFORMANCE SIMONE BASANI "WŁÓCZĘDZY" / WSTĘP WOLNY

19.10 DZIEŃ DRUGI - KONCERTY

Drugiego dnia Biografii Gdańskich zapraszamy na trzy wyjątkowe koncerty do Teatru Miniatura!
19 października (sobota) zagrają dla Was:

godz. 16.00 → CZEREMSZYNA / POLSKA / bilet: 20PLN
https://teatrminiatura.interticket.pl/program/biografie-gdanskie-dni-mniejszosci-narodowych-czeremszyna-5414/23337
godz. 18.00 → NOAM VAZANA / IZRAEL / bilet: 20PLN
https://teatrminiatura.interticket.pl/program/biografie-gdanskie-dni-mniejszosci-narodowych-noem-vazana-5415/23338
godz. 20.00 → ALINA ORLOVA / LITWA / bilet: 20PLN
https://teatrminiatura.interticket.pl/program/biografie-gdanskie-dni-mniejszosci-narodowych-alina-orlova-5416/23339


BILETY DO NABYCIA POPRZEZ SKLEP ONLINE TEATRU MINIATURA ORAZ W KASACH TEATRU.

CZEREMSZYNA - mówią o sobie "Podlaska Hodowla Muzyki Żywej". To aktualnie jeden z najlepszych muzycznie i jeden z najbardziej oryginalnych zespołów muzyki folk w Polsce. Został założony w 1993 r. z inicjatywy Barbara Kuzub-Samosiuk, w ośrodku kultury w niewielkiej miejscowości Czeremcha na Podlasiu przy granicy z Białorusią. Powstanie i historia zespołu jest pozytywnym przykładem na to, jak sukcesywną i wytrwałą pracą można osiągnąć taki poziom artystyczny i wykonawczy, który aktualnie predestynuje grupę do występowania na najlepszych scenach festiwalowych muzyki folk/World Music na świecie. O początku powstania zespół Czeremszyna jest wierny repertuarowi związanemu z miejscem zamieszkania muzyków - z tradycyjnymi pieśniami z Podlasia pogranicza polsko- białorusko-ukraińskiego. Te muzyczne pozostałości po wielonarodowym tyglu kulturowym Kresów Rzeczypospolitej zostały przez zespół dostosowane do współczesnych kanonów wykonawczych, a następnie przekształcone w rozbudowane i tryskające autentyczną energią utwory.Spójny artystycznie, a jednocześnie różnorodny i atrakcyjny repertuar zespołu Czeremszyna, plus bogate instrumentarium i po mistrzowsku opanowane śpiewy wielogłosowe, a także dbałość o wygląd sceniczny oraz profesjonalne podejście do występów - te wszystkie elementy sprawiają, że koncerty grupy przyjmowane są niezwykle pozytywnie przez publiczność w każdym wieku.

Przez ponad 25 lat swojego istnienia zespół Czeremszyna wystąpił na setkach scen koncertowych w Polsce oraz w wielu krajach Europy i na świecie. Bardzo długa jest lista artystycznych osiągnięć grupy, entuzjastycznych recenzji koncertów i wydawnictw oraz śladów obecności w mediach. Ale zespół nie odcina "kuponów" od swoich dotychczasowych dokonań i wciąż jest w świetnej formie koncertowej, co w połączeniu z doświadczeniem zdobytym przez lata sprawia, że jest w tej chwili jedną z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych koncertowo grup folkowych w Polsce, predestynowanej do tego, aby stać się również ambasadorem polskiej kultury w Europie i na świecie.
http://www.czeremszyna.pl
https://www.facebook.com/Czeremszyna

NOAM VAZANA to hipnotyzujący wokal oddychający nowym życiem, łączący bliskowschodnie i północno afrykańskie muzyczne mieszanki oraz własne przebojowe kompozycje.

Jej śmiałe wybory muzyczne, zawierają fortepian i puzon jednocześnie. Podczas jej koncertów na żywo, ponadczasowe kompozycje i obecność na scenie przenosi publiczność na wyższy poziom. Noam niedawno wygrała nagrodę sefardyjską w 2017 roku i często porównuje się ją do charyzmatycznych głosów, takich jak Nina Simone czy Mercedes Sosa.Vazana zadebiutowała ostatnią wersją Love Migration, która znalazła się na szczycie 20 najlepiej sprzedających się albumów iTunes w roku 2015. Wystąpiła na najbardziej prestiżowych światowych festiwalach jazzowych m.in: Jazzahead DE, North Sea Jazz Festival NL, TEDx NL, Roccella Jazz IT, Tanjazz MA, Caux Intl. Peace Conference CH, Spotkanie muzyczne NL & more.
https://www.facebook.com/noamvazana
http://noam-vazana.com

ALINA ORLOVA- instrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów, pieśniarka. Na Litwie gwiazda swojego gatunku. W 2008 roku ukazała się jej debiutancka płyta Laukinis Šuo Dingo (Dziki pies dingo). Od tego momentu Orlova koncertuje w całej Europie, śpiewając po rosyjsku, litewsku i angielsku, a krytycy porównują jej postać sceniczną do Kate Bush, Tori Amos, Björk. Dzieje się tak prawdopodobnie za sprawą bardzo charakterystycznego, czystego sopranu, jak również instrumentalnej samodzielności. Orlova gra na fortepianie w sposób charakterystyczny i bardzo widowiskowy. Tak samo też śpiewa, ale od starszych sławnych koleżanek, do których jest porównywana, odróżnia ją słowiańska wrażliwość i zaśpiew wynikający z pochodzenia. Ojciec Aliny jest bowiem Polakiem, a matka Rosjanką z Woroneża.Na swoim koncie ma cztery wydawnictwa płytowe. Ostatnim wydawnictwem jest wydana w 2018 roku DAYBREAK.http://alinaorlova.org
https://www.facebook.com/AlinaOrlova

Przeczytaj także

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  20 zł
Bilety wstępu obowiązują tylko na 19 października. 18 października wstęp wolny

Opinie (3)

 • super koncerty (1)

  Alina jest rewelacyjna !

  • 2 0

  • popieram!!

   miałam przyjemność uczestnictwa w koncercie Aliny kilkukrotnie, kilka lat temu... polecam tę ucztę:))

   • 1 0

 • Noam Vazana

  kolejna rewelacja !!! super kameralne koncerty , nie będzie przepychanki , jak to często bywa

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

W którym roku w Gdańsku powstał Dyskusyjny Klub Filmowy Studentów i Młodej Inteligencji?