• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Billy's Violence - spektakl gościnny

kasy:
58 351-01-01
czas trwania:
2h
data premiery:
8 lipca 2021
w ramach wydarzenia:
25. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku
8.0
1 ocena
Needcompany, Belgia
"Billy's Violence"


NURT GŁÓWNY / SPEKTAKL / 2H

W "Billy's Violence" 13 tragedii Szekspira zostało poddanych analizie i przepisanych w taki sposób, by stworzyć nową historię. Przemoc u Szekspira: piąty akt króla Leara, śmierć Cezara, brutalność Tytusa Andronikusa. Czy ich czyny są nieuzasadnione, czy konieczne?

Szekspir jest najczęściej czytanym i adaptowanym na scenę pisarzem, jakiego znał świat. A jednak wiele sztuk wielkiego barda jest praktycznie niemożliwa do wystawienia, nieperformowalna, ze względu na zawartą w nich przemoc, makabryczności, rasizm i mizoginię. Co w dzisiejszym świecie oznacza przemoc w sztuce? Dlaczego tak bardzo lubimy ją oglądać? Czy przemoc jest dziś postrzegana inaczej, niż w XVI-XVII wieku?

Jan Lauwers: "Szekspir chciał, aby jego teatr miał publiczność, lecz na ulicach Londynu również organizowano widowiska: walki psów i tortury. Na placach palono kobiety, odbywały się publiczne egzekucje. Były to wielkie uroczystości, które gromadziły wielu ludzi, więc Szekspir musiał wabić publiczność do swojego teatru seksem i przemocą. To bardzo interesujące. Nie różni się wiele od Quentina Tarantino. Czy to takie łatwe, zajmujące, czy też konieczne lub niemożliwe? W porównaniu do czystej brutalności ukazywanej przez Szekspira, Quentin Tarantino wydaje się być niewinnym chórzystą.
Jestem coraz bardziej przekonany, że musimy znaleźć inny sposób myślenia, który pokaże, że w rzeczywistości wszyscy ludzie są przeciwko przemocy. Uważamy, że wszyscy są źli, ale to nieprawda. Większość nie jest agresywna; między ludźmi panuje solidarność. Jeśli cofniemy się w czasie - a ja wciąż wracam do Szekspira i jego tragedii - może znajdziemy odpowiedź."

TWÓRCY/OBSADA:
Scenariusz: Victor Afung Lauwers na podstawie 13 tragedii Williama Szekspira
Muzyka: Maarten Seghers
Reżyseria, scenografia, kostiumy: Jan Lauwers
Choreografia: Grace Ellen Barkey
Dramaturgia: Elke Janssens, Victor Afung Lauwers, Erwin Jans
Reżyseria światła: Ken Hioco
Technika i produkcja: Marjolein Demey, Ken Hioco, Tijs Michiels
Asystentka reżysera/ napisy do spektaklu: Nina Lopez Le Galliard

Premiera: 8 lipca 2021, Teatre Nacional de Catalunya, Barcelona
Produkcja: Needcompany
Współprodukcja: Festival Grec de Barcelona, Teatre Nacional de Catalunya, Teatro Español y Naves del Español en Matadero, Teatro Central (Sevilla), Les Salins - Scène Nationale de Martigues, Cultuurcentrum Brugge

Wyprodukowano przy wsparciu Tax Shelter of the Belgian Federal Government oraz Rządu Flandrii.

Recenzja Trojmiasto.pl

Przeczytaj także

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery