• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Billy Bloom - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny
kasy:
533-793-100
wystawia:
Teatr w Oknie
Billy Bloom - samotny jak Bóg
Michal Axel Piotrowski/James St. James

Autor i wykonawca monodramu, Michał Axel Piotrowski, jest aktorem polskiego pochodzenia i zagra polskojęzyczną wersję spektaklu.

Dobrze przyjęty w Szwecji spektakl "Billy Bloom" podejmuje temat norm społecznych, płci i seksualności. Został nominowany do teatralnej nagrody Scenkonstgalan w kategorii "Złamanie normy 2016" z uzasadnieniem: "Brutalna opowieść o dorastaniu, dumie i alienacji. Rozśmiesza i wyciska łzy. Przedstawienie jest bezkompromisowe, osobiste i do bólu queerowe. Dostarcza wzruszeń każdemu, kto doznał wykluczenia." "Billy Bloom" wyrusza w październiku tego roku w międzynarodową trasę i odwiedzi między innymi Polskę.

Monodram "Billy Bloom - ensam som Gud" (Billy Bloom - samotny jak Bóg) w reżyserii tandemu Fredrik Lundqvist/Joséphine Wistedt jest sceniczną adaptacją fragmentów w dużej mierze autobiograficznej powieści "Freak Show" autorstwa Jamesa St. Jamesa, jednej z kluczowych postaci nowojorskiego ruchu Club Kids zapoczątkowanego pod koniec lat 80.

Tragikomiczna sztuka opowiada o nastolatku, który po latach spędzonych w domu z matką - jego głównym źródłem inspiracji, domową nauczycielką oraz jedyną przyjaciółką - ma nagle zacząć naukę w szkole, w nowym mieście. Jego plany, żeby zasłynąć jako drag queen nie ułatwiają mu kontaktów z konserwatywnymi dorosłymi i bezlitosnymi rówieśnikami. Billy wierzy jednak, że przy pomocy "urody, poczucia humoru i wprawnej stylizacji peruk" można zmienić świat. Przełamywanie norm niesie jednak za sobą szereg konsekwencji.

Spektakl, grany w Szwecji od jesieni 2015 roku, został gorąco przyjęty przez publiczność i krytykę. Ukazało się wiele entuzjastycznych recenzji i artykułów, w tym w dwóch największych szwedzkich dziennikach: Dagens Nyheter i Svenska Dagbladet.

Michał Axel Piotrowski - pochodzi z Torunia, a od kilkunastu lat mieszka w Sztokholmie, jest aktorem głównie teatralnym, związanym z niezależnymi teatrami sztokholmskimi. Jest również współtwórcą nowego programu humorystycznego "Bauta" wyprodukowanego w tym roku dla Telewizji Szwedzkiej. Wielokrotnie współpracował z cenionym reżyserem młodego pokolenia, Nilsem Poletti; zarówno w Turteatern, uznawanym za jeden z najciekawszych sztokholmskich teatrów, jak i na słynnej młodzieżowej scenie Ung scen/öst w Linköping.

Reżyseria: Fredrik Lundqvist/Joséphine Wistedt
Choreografia: Joséphine Wistedt
Światło: Sofia Öhrndalen
Dźwięk: Fredrik Lundqvist
Charakteryzacja/kostiumy: Michal Axel Piotrowski
Redakcja tekstu: Zuzanne Ohlson
Fotografia: Viveka Thalin

Wykonanie: Michal Axel Piotrowski

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery