• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Bigbit/Premiera gdańska

spektakl muzyczny
kasy:
58 301-70-21, 301-18-36
wystawia:
Fundacja Pomysłodalnia
data premiery:
26 listopada 2019

Premiera gdańska: Stara Apteka (scena Teatru Wybrzeże), 26 listopada (wtorek), godz. 19:00

Premiera sopocka: Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, 28 listopada (czwartek), godz. 20.00Po obu premierach: rozmowa pospektaklowa.
Przewidywany czas trwania spektaklu: ok. 90 minut.

Wstęp wolny, aby wziąć udział należy zarezerwować miejsce, przesyłając zgłoszenie na adres: pomyslodalnia@gmail.com

Występują: Klaudia Wojnarowska, Adam Kisiel, Seweryn Łyś, Krzysztof Matuszewski, Grzegorz Miller, Rafał Skwarek.
Kierownictwo muzyczne: Rafał Szyjer
Scenariusz, wybór utworów, reżyseria: Piotr Wyszomirski
Produkcja: Fundacja Pomysłodalnia. Partner: Musicollective, współorganizacja: Teatr Wybrzeże.

W tym roku minęło 60 lat od koncertu zespołu Rhytm and Blues a właściwie Rozrywkowego Zespołu Gdańskiego Jazz-Clubu "Rhythm and Blues". Występ formacji z charyzmatycznym wokalistą Bogusławem Wyrobkiem 24 marca 1959 r. w gdańskim klubie "Rudy Kot" uznaje się za początek rock and rolla w Polsce, który funkcjonował w kraju między Odrą a Wisłą ze względów cenzuralnych pod nazwą bigbit (big-beat). Trójmiasto było najprężniejszym ośrodkiem tego gatunku, to tutaj powstały słynne zespoły: Czerwono-Czarni, Niebiesko-Czarni i najpopularniejszy z nich, "polscy Bitelsi", czyli Czerwone Gitary. Bez wątpliwości i przesady można dzisiaj powiedzieć, ze bigbit był jednym z najważniejszych wydarzeń w polskiej kulturze popularnej lat 60 i współtworzy naszą tożsamość.

W spektaklu muzycznym "Bigbit" występują młodzi muzycy, którzy wzięli na warsztat szlagiery sprzed 50 lat i przearanżowali je według własnego uznania. W sentymentalnej podróży po Gdańsku, Sopocie i Gdyni ich przewodnikiem jest Krzysztof Matuszewski, aktor Teatru Wybrzeże.

Bigbit to drugie wydarzenie VI sezonu Teatru na nowe czasy realizowanego od 2014 roku przez Fundację Pomysłodalnia z partnerami instytucjonalnymi i pozainstytucjonalnymi z Pomorza..

Sezon VI jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, współfinansowany ze środków Gminy Miasta Sopotu, dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery