stat
Impreza już się odbyła

Biesiada Literacka

Zapraszamy na Biesiadę Literacką z Jerzym Dziewulskim!

Jerzy Dziewulski urodził się i wychował w Warszawie. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę zawodową rozpoczął w wydziale kryminalnym na Żoliborzu, potem pracował w Komendzie Stołecznej (tzw. Pałac Mostowskich), pełniąc wiele funkcji, w tym dowódcy jednostki antyterrorystycznej na lotnisku Warszawa - Okęcie. Był pierwszym w historii kraju posłem - policjantem, wybranym do Parlamentu w listopadzie 1991 roku. Posłem był nieprzerwanie do 2005 roku. W międzyczasie, przez kilka lat, pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Wielokrotnie sprawozdawał sejmowe ustawy związane z pracą policji i systemem bezpieczeństwa państwa. Jest twórcą Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. Został odznaczony Krzyżami: Kawalerskim i Oficerskim Orderu Polonia Restituta. Jako jedyny policjant w Polsce został odznaczony trzykrotnie medalem Za odwagę. Był dwukrotnie ranny w służbie. W czasie kampanii prezydenckiej Aleksandra Kwaśniewskiego w 1995 roku pełnił funkcję szefa jego ochrony osobistej, aby następnie w maju 1996 roku zostać mianowanym na stanowisko Doradcy Prezydenta ds. bezpieczeństwa.

Jerzy Dziewulski o sobie:
Byłem w przeszłości piłkarzem II ligi. Grałem w hokeja na lodzie. Kolarstwo, ktore uprawiałem, pozwalało mi potem poznać wielkich tego sportu. Boks to osobny rozdział w moim życiu - przetrwalem "pierwszy krok" i potem jeszcze 18 walk (desek nie zaliczyłem nigdy). Potem przyszedł czas na walki wręcz, strzelectwo, rajdy samochodowe, wyścigi motocyklowe. Jestem instruktorem narciarskim. Dziś moją pasją są samochody corvette i motocykle. Jestem szczęśliwym posiadaczem trzech vette C1, C3 i C5 oraz motocykle MV-Agusta i H. Davidson V-Rod.

Tematem spotkań będzie m.in. książka "O Kulisach III RP". Niecenzurowana opowieść o początkach III RP. Niewygodna prawda o negocjacjach z udziałem Kościoła przy Okrągłym Stole. Kulisy werbowania księży przez esbecję. "Most", największa operacja w historii światowych służb specjalnych, w relacji dowódcy - Jerzego Dziewulskiego. Sekrety ochrony najważniejszych osób w naszym państwie i najważniejszych osób na świecie. Noc teczek z 4 na 5 czerwca 1992 roku w polskim Sejmie. Prawda o Anastazji P. i seksaferach w polityce. Największa afera szpiegowska III RP.
Szokująca opowieść, po której przyznasz, że naprawdę mało wiedziałeś o Polsce po 1989 roku.
"Opisuję to, co wywarło na mnie największe wrażenie. Ot, gliniarz, pierwszy w historii Polski, dostaje się do parlamentu i widzi świat polityki od środka, a nie jak dotychczas - z krawężnika, kiedy obserwował na ulicy przejeżdżające czarne limuzyny. Nagle znalazł się w ich środku, nieco zagubiony, zdumiony i rozczarowany tym, co zobaczył." (Jerzy Dziewulski)
/Powyższy opis pochodzi od wydawcy Prószyński i S-ka/

Harmonogram spotkań:
31 stycznia 2020 (piątek)
godz. 18:00 Reda - Miejska Biblioteka Publiczna w Redzie ul. Derdowskiego 3

1 lutego 2020 (sobota)
godz. 12:00 Sopot - Sopoteka (Sopot Centrum) ul. Kościuszki 14 (Biblioteka Sopocka)
godz. 15:00 Pruszcz Gdańsk - Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim ul. Wojska Polskiego 34
godz. 18:00 Wejherowo - Filharmonia Kaszubska - Wejherowskie Centrum Kultury ul. Sobieskiego 255

2 lutego 2020 (niedziela)
godz. 12:00 Gdynia - Konsulat Kultury I Gdyńskie Centrum Kultury ul. Jana z Kolna 25
godz. 16:00 Rumia - Dom Kultury "Janowo" (Spółdzielnia Mieszkaniowa "Janowo") ul. Pomorska 11

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Jaki jest symbol władzy epoki brązu prezentowany w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku?