stat
Wydarzenie już się odbyło

Biesiada Literacka - Cezary Łazarewicz

Zapraszamy na spotkanie z autorem książki, która stała się kanwą głośnego filmu w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego.

Cezary Łazarewicz dziennikarz, publicysta, autor reportaży. Laureat Nagrody Literackiej NIKE za książkę Żeby nie było śladów na podstawie której powstał scenariusz głośnego filmu / polskiego kandydata do Oskara.

Opublikował m.in. Elegancki morderca, Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza, Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej, Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia.

Rozmowa o tytule i ekranizacji, o pracy reportera nad zbieraniem materiałów i o pracy na planie filmowym, o nowych faktach morderstwa, które wstrząsnęło opinią publiczną , jest wciąż złowieszczym memento, przypomnieniem o bezkarności ludzi władzy.

To jedna z najgłośniejszych zbrodni lat osiemdziesiątych w PRL. W pogrzebie Przemyka wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy z podniesionymi w znaku wiktorii dłońmi, w całkowitym milczeniu odprowadzali trumnę na Powązki. To również zbrodnia, która nie doczekała się sprawiedliwego wyroku.
Cezary Łazarewicz szczegółowo opisuje historię Grzegorza Przemyka od zatrzymania na placu Zamkowym po wydarzenia, które nastąpiły później. Pokazuje cynizm władz komunistycznych, zacierających ślady zbrodni, a także bezsilność władz III RP, którym nie udało się znaleźć i ukarać winnych. W opowieść o Przemyku autor wplata historie jego rodziców poetki Barbary Sadowskiej i ojca Leopolda, przyjaciół, świadków jego pobicia czy sanitariuszy, niesłusznie oskarżanych o zabójstwo.

Jednocześnie odkrywa kulisy działań władz i wpływ, jaki na tuszowanie sprawy wywarli między innymi Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak czy Jerzy Urban.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

W piwnicy którego ze słynnych gdańskich budynków Jan Heweliusz składował produkowane przez siebie piwo?