Wiadomości

stat

Biblioteka inna niż wszystkie

Jan Urbanik wśród księgozbioru biblioteki, który liczy przeszło 20 tys. pozycji.
Jan Urbanik wśród księgozbioru biblioteki, który liczy przeszło 20 tys. pozycji. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

To chyba jedyny taki zbiór książek w Trójmieście. Prowadzona przez Jana Urbanika Biblioteka Społeczna na Stogach oferuje przeszło 20 tys. egzemplarzy książek, w tym sporo rarytasów, których próżno szukać w uniwersyteckich filiach.Aby móc wypożyczać książki, trzeba zapłacić 200 zł rocznie albo 20 zł jako składkę miesięczną.
Aby móc wypożyczać książki, trzeba zapłacić 200 zł rocznie albo 20 zł jako składkę miesięczną. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl
Bibliotekę dziennie odwiedza około 60 osób, głównie są to dzieci.
Bibliotekę dziennie odwiedza około 60 osób, głównie są to dzieci. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl
W bibliotece można znaleźć takie rarytasy, jak radziecką encyklopedię powszechną czy masę książek naukowych, które czasem trudno dostać nawet w specjalistycznych bibliotekach uniwersyteckich.
W bibliotece można znaleźć takie rarytasy, jak radziecką encyklopedię powszechną czy masę książek naukowych, które czasem trudno dostać nawet w specjalistycznych bibliotekach uniwersyteckich. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl
Stoisko z książkami na zewnątrz biblioteki.
Stoisko z książkami na zewnątrz biblioteki. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl
Gdańsk Stogi. Przy głównej ulicy - Stryjewskiego, która krzyżuje się z Hożą zobacz na mapie Gdańska, stoją dwa pawilony. W drugim z nich, tuż naprzeciwko budynku apteki, znajduje się wejście do małego lokalu z regałami pełnymi książek. W pierwszym pomieszczeniu jest czytelnia - kilka miękkich foteli i najnowsze, świeżo zakupione tytuły. W głębi drugiego pokoju widać rzędy regałów z ciasno ustawionymi książkami. To Biblioteka Społeczna Stowarzyszenia Przyjazne Pomorze.

- Od kilkudziesięciu lat gromadzę książki - tłumaczy Jan Urbanik, pomysłodawca i zarządca biblioteki. - W pewnym momencie postanowiłem coś z nimi zrobić. Najpierw miałem pomysł na antykwariat, ale doszedłem do wniosku, że nie jest to przypadkowy zbiór książek, ale kolekcja zjednoczona jakąś ideą. Szkoda, aby się rozproszyła.

Jan Urbanik urodził się w Beskidzie Niskim nad Wisłokiem w trakcie II wojny światowej. W oświęcimskiej Zasadniczej Szkole Chemicznej uzyskał wykształcenie chemika i zaczął pracę w Zakładach Chemicznych, równocześnie oprowadzając wycieczki po byłym obozie koncentracyjnym. W 1968 roku okazało się, że na Stogach powstają Fosfory i potrzebują pracowników. Urbanik postanowił się przeprowadzić razem ze swoim zbiorem, który już wtedy liczył 3 tys. książek. Trzeba było je przewieźć do Gdańska... samochodem ciężarowym.

- Najpierw działałem jako filia filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzeźnie, w hotelu robotniczym Fosforów, gdzie mieszkałem. Potem poznałem moja przyszłą żonę i zamieszkałem na Stogach. Tymczasem mój księgozbiór ciągle rósł - wspomina.

Korzystasz z bibliotek?

tak, regularnie je odwiedzam 48%
bywam w nich, ale sporadycznie 29%
nie, wolę kupować książki 23%
zakończona Łącznie głosów: 408
W 2004 roku Jan Urbanik zaproponował umieszczenie swojego zbioru w Gdańskiej Wyższej Szkole Administracji na Stogach. Jego książki stanowiły aż 97 proc. uczelnianego księgozbioru, jednak po dwóch latach okazało się, że - wbrew wcześniejszym ustaleniom z władzami uczelni - woluminy nie były dostępne dla mieszkańców, a jedynie dla studentów. Urbanik postanowił zabrać książki i utworzyć Bibliotekę Społeczną. Żeby otrzymać lokal, trzeba jednak było utworzyć stowarzyszenie.

- Okazało się, że w momencie, kiedy nasza organizacja miała powstać, w Gdyni istniało już Stowarzyszenie Przyjazne Pomorze, które było w stadium likwidacji - tłumaczy bibliotekarz. - Niejako weszliśmy w ich buty, przenieśliśmy je do Gdańska, zmieniliśmy statut i zaczęliśmy działać.

Lokal udało się odzyskać od Miasta Gdańsk, które wspiera instytucję - w zeszłym i tym roku Stowarzyszenie na prowadzenie biblioteki otrzymało po 25 tysięcy złotych. Obecnie księgozbiór Jana Urbanika liczy niemal 15 tys. książek oddanych do społecznego użytkowania, co uzupełnia 6 tys. pozycji będących własnością stowarzyszenia. Aby móc wypożyczać książki, trzeba zapłacić 200 zł rocznie albo 20 zł jako składkę miesięczną. W katalogu można znaleźć nie tylko beletrystykę, literaturę popularno-naukową, przewodniki, ale też takie rarytasy, jak radziecką encyklopedię powszechną czy masę książek naukowych, które czasem trudno dostać nawet w specjalistycznych bibliotekach uniwersyteckich.

W minionym roku bibliotekę odwiedziło ponad 7 tys. osób, dziennie przebywa tu nawet 60 osób, głównie są to dzieci. Jan Urbanik samodzielnie zarządza lokalem - w bibliotece jest od rana do wieczora. Zajmuje się bieżącymi naprawami, katalogowaniem książek czy porządkami. Sytuacja biblioteki wcale jednak nie jest łatwa - notorycznie brakuje pieniędzy na jej działalność. Na oknie lokalu Urbanik wywiesił nawet (obok zdjęć trzech nagród za działalność w roku 2010) wezwanie do zaległej zapłaty.

- Kierownik biblioteki jest na etacie, jednak księgowa i ja pracujemy za darmo. Aby utrzymać ciągłość instytucji, musimy koniecznie znaleźć środki na zatrudnienie drugiej osoby - tłumaczy Urbanik. - W tej chwili 80 proc. naszej energii zajmuje biurokratyczna mitręga, za mało czasu mamy na działalność merytoryczną.

Na szczęście miejsce cieszy się dużym zainteresowaniem. Odbywają się w nim spotkania, koncerty i warsztaty, na których gromadzi się sporo mieszkańców Stogów.

- Bardzo cieszymy się, że na Stogach działa Biblioteka Społeczna pana Urbanika - komentuje Paweł Braun, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, która również ma filię na Stogach. - Nasze zbiory wzajemnie się uzupełniają. Pomagamy, na ile możemy: przekazaliśmy na rzecz biblioteki część naszych regałów i fragment zbiorów. Tak jak istnieją miejskie i prywatne galerie, tak samo jest z bibliotekami - funkcjonujemy na takich samych zasadach, ale jesteśmy inaczej finansowani.

Więcej o Bibliotece Społecznej na stronie internetowej stowarzyszenia. Bibliotekę można także wspomóc w ramach akcji 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Opinie (43) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

24

listopada

Niezapomniani Artyści Gdynia, Sala Koncertowa Portu Gdynia

26

listopada

Basia Gdańsk, Stary Maneż

02

grudnia

Lords of the Sound - Music ... Gdańsk, Scena Teatralna NOT

Rozrywka

Rekordowo długi Jarmark Bożonarodzeniowy i sześć koncertów sylwestrowych
Rekordowy Jarmark Bożonarodzeniowy
Niepokojący debiut Mùlk
Niepokojący debiut Mùlk

Kulinaria

Jemy na mieście: Chwila Moment w Gdyni - udana wizyta
Jemy na mieście: Chwila Moment w Gdyni
Jak smakuje wino z 2019 roku? Beaujolais nouveau w Trójmieście
Beaujolais nouveau w Trójmieście

Planuj z nami tydzień

Planszówki, Peja i inne koncerty. Planuj tydzień
Planszówki, Peja i koncerty. Planuj tydzień

Sprawdź się

W którym roku po raz pierwszy w Gdańsku odbył się Ogólnopolski Turniej Poezji Społecznie Zaangażowanej o Nagrodę Czerwonej Róży?