• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Biały człowiek i Czerwona twarz

spektakl dramatyczny
kasy:
513-179-238
wystawia:
Teatr Atelier Sopot im. Agnieszki Osieckiej
Biały człowiek i Czerwona twarz
Teatr Komorní Scéna Aréna Ostrava
George Tabori

Spektakl w języku czeskim.

Tłumaczenie na język czeski - Josef Balvín

Najsłynniejszy żydowski western, brawurowo zagrany i przygotowany przez czeski Teatr ARENA z Ostrawy.

Kto jest w gorszej sytuacji, Żyd czy Indianin? Pojedynek outsiderów historii sędziuje niedorozwinięta Ruth. Kibicuje Sęp. Czy wygra ten, kto lepiej się skarży, czy ten, kto odkryje zło również w sobie? Teatr Atelier zaprasza na jedyny w swoim rodzaju "żydowski western" George'a Taboriego w wydaniu czeskiego Teatru Arena z Ostrawy.

Gdzieś w Górach Skalistych spotykają się Indianin i Żyd, którzy licytują się o to, którego z nich los bardziej doświadczył. Tabori - wybitny reżyser i dramaturg, kreator i prześmiewca, który śnił po węgiersku, pisał po angielsku, a uchodził za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli teatru niemieckiego stworzył piękną, groteskową, absurdalną w iście beckettowskim stylu przypowieść o człowieku.

GEORGE TABORI - węgierski Żyd urodzony w Budapeszcie. Pracował jako czyściciel popielniczek w jednym z berlińskich hoteli, korespondent zagraniczny, dziennikarz. Przyjaciel Bertolta Brechta i Grety Garbo. Genialny dramaturg i reżyser. Autor scenariuszy do filmów Alfreda Hitchcocka. Skandalista i prowokator. Twierdził, że SZTUKA - sama w sobie - jest niestrawna, tkwi w gardle, jest niejako do wyrzygania.

Westernu nie powinno się właściwie nigdy parodiować, jego świętych rytuałów, jego legend, całej tej mitologii. Western jest być może jedyną autentyczną rzeczą, jaka wyszła z Hollywoodu. Jest to gatunek filmowy, ale także gatunek literacki.(...) Zawsze chodzi w nich o dobro i zło, i walczy się o sprawiedliwość. Kowboj jest bohaterem pozytywnym, zawsze wie, co trzeba zrobić, co jest słuszne, a co błędne, i zawsze jest sam wobec całego świata... (...) Walki odbywają się bez użycia spluwy. Ale również w nich dochodzi jednak do tego, co nazywam "High Noon". (fragment wywiadu z George'em Taborim; przedrukowano z biuletynu Lato teatralne. Sopot 1994)

Reżyseria: André Hübner - Ochodlo
Scenografia: André Hübner - Ochodlo
Kostiumy: Marta Roszkopfová
Muzyka: Adam Žuchowski
Dramaturgia: Tomáš Vůjtek
Inspicjent: Lucie Finková
Suflerka: Kamila Holaňová
Światło: Václav Honč
Dźwięk: Tomáš Špirka

Obsada:
Weisman (Bílý Muž) - Marek Cisovský
Ruth - Pavla Dostálová
Rudá tvář (Czerwona Twarz) - Petr Panzenberger
Myśliwy - Vladislav Georgiev
Osioł - Petr Panzenberger
Sęp - Vladislav Georgiev

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery