stat
Impreza już się odbyła

Białoruś. Droga do Wolności wystawa plenerowa

10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku, tego dnia w wielu polskich miastach zostanie otwarta wystawa Białoruś. Droga do Wolności. W Gdańsku wystawa stanie na Długim Targu, przed Zieloną Bramą. To 20 plansz z fotograficznym zapisem wydarzeń, rozgrywających się za naszą wschodnią granicą.

17 lipca - 20 sierpnia 2021, godz. 11:00 - 18:00

Wstęp wolny
72 lata temu, 10 grudnia 1948 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłosiło Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Czytamy w niej: "Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem oraz powinni postępować w stosunku do siebie wzajemnie w duchu braterstwa".

10 grudnia 2020 to sto dwudziesty czwarty dzień protestów na Białorusi. Sytuacja w tym sąsiadującym z Polską kraju jest przykładem łamania przez władzę wszystkich podstawowych praw człowieka oraz zarazem przykładem bohaterskiej obrony tychże praw przez obywateli i obywatelki.

Wystawa "Białoruś. Droga do wolności" pokazująca, że także Gdańsk solidaryzuje się z Białorusinami walczącymi o swoje podstawowe prawa zostanie otwarta w czwartek, 10 grudnia, o godzinie 13.30 na Długim Targu.

Na fotograficznej wystawie plenerowej znajdują się zdjęcia dokumentujące ostatnie miesiące walki białoruskiego społeczeństwa o wolne wybory, demokrację i niepodległe państwo. Fotografowie Iryna Arakhouskaya, Nadia Buzhan, Tacciana Kapitonava i Aliaksandr Vasiukovich, współpracujący z niezależną telewizją "Biełsat" i tygodnikiem "Nasza Niwa", ryzykując zdrowie i wolność, zabiegają o to, żeby Polska i cała Europa mogła lepiej rozumieć, o co i z kim walczą Białorusini i Białorusinki tuż za granicą naszego państwa. Poza zdjęciami, na wystawie znajduje się kalendarium z najważniejszymi datami z historii współczesnej Białorusi. Szczególny nacisk położono na te momenty i wydarzenia, przez które stopniowo wprowadzano i wzmacniano autorytarny sposób zarządzania państwem. Dzięki temu wyraźnie widać, jak reżim się umacniał, a jednocześnie rosła gotowość do czynnego oporu na ulicach białoruskich miast, a szczególnie Mińska.

Wystawa "Białoruś. Droga do wolności" zostanie otwarta w czwartek, 10 grudnia, w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W Gdańsku, na Długim Targu będzie można ją oglądać do końca roku, później odwiedzi ona inne gminy Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego.

Wystawa, stworzona przez Fundację "Białoruski Dom" oraz Domem Spotkań z Historią w Warszawie dostępna będzie także online na stronie dsh.waw.pl.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jaki jest symbol władzy epoki brązu prezentowany w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku?