Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Biała bluzka - spektakl gościnny (17 opinii)

spektakl dramatyczny
kasy:
58 320-62-62
wystawia:
Polska Filharmonia Bałtycka
czas trwania:
1 godz. 40 min. (bez przerw)
Biała bluzka
9.2 10 ocen 1 10
Biała Bluzka
monodram według opowiadania Agnieszki Osieckiej

w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance

Premiera: 2010-06-03.

"Biała bluzka" oparta na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej to opowieść o miłości niemożliwej, bo miłości do opozycjonisty. Historia kobiety nie mogącej sobie poradzić ze sobą i z Polską lat stanu wojennego. Tytułowa biała bluzka była marzeniem i znakiem przystosowania do życia w kraju zakazów i nakazów, cenzury, opozycji, kartek na mięso, zaświadczeń z miejsca pracy, dowodów, stempelków i godziny policyjnej i więźniów politycznych. Kraju braku wolności, w którym ułańska fantazja podlewana alkoholem, miłość, przyjaźń i poczucie humoru pozwalały czuć smak życia. Z czasem spektakl stał się "kultowy", był grany w całej Polsce. Przeglądała się w nim dorastająca młodzież, która uznała, że bohaterka Osieckiej mówi, myśli i czuje jak oni.fot. Robert Janowski

Dziś powrót do tamtej opowieści oznacza przedstawienie datowane znów w tamtych czasach. Ale bohaterka - dziś dojrzała kobieta po przejściach - i interpretuje, i myśli odmiennie. To samo, ale w innym zabarwieniu, inaczej akcentując problemy. Spektakl opowiada także nowym pokoleniom, w sposób specyficzny dla Osieckiej, klimat i koloryt czasu minionego. W spektaklu emocje opowiadane są także przy pomocy dziesięciu najważniejszych piosenek Agnieszki Osieckiej. To spektakl muzyczny ilustrowany materiałami filmowymi.

Adaptacja i reżyseria: Magda Umer
Opracowanie i kierownictwo muzyczne: Janusz Bogacki
Producent wykonawczy: Alicja Przerazińska

W roli Elżbiety - Krystyna Janda

Zespół muzyczny w składzie:
Janusz Bogacki - fortepian
Tomasz Bogacki - gitara
Paweł Pańta - kontrabas
Bogdan Kulik - perkusja

Polska Filharmonia Bałtycka jest Partnerem "Weekendu z Krystyną Jandą".
Organizator: Redakcja Artystyczna LIVE CONCERT

-----

Krystyna Janda
Jest wybitną aktorką, reżyserem, autorką książek i felietonów. Zagrała w ponad 80 filmach polskich i zagranicznych, w tym w Człowieku z Marmuru Andrzeja Wajdy (1976) i Przesłuchaniu Ryszarda Bugajskiego (1982). Za rolę w tym ostatnim otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1990 roku. Od 10 lat reżyseruje dla teatru i telewizji, ale w swoim dorobku ma również film fabularny, Pestkę z 1995 roku. W teatrze występuje od 30 lat. Przez 11 lat była aktorką warszawskiego Teatru Ateneum, a później, przez 16 lat, Teatru Powszechnego w Warszawie. W 2005 roku otworzyła autorski Teatr Polonia prowadzony przez Fundację Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury. W 2006 roku otrzymała Europejską Nagrodę Mediów Médaille Charlemagne.

Była wybrana do grona najwybitniejszych aktorów polskich XX wieku przez czytelników tygodnika Polityka. W 2007 roku została nagrodzona Złotą Kaczką w kategorii Najlepsza Aktorka ostatniego 50-lecia kinematografii polskiej, a w 2009 dwiema Złotymi Kaczkami, w kategorii: Najlepsza Aktorka sezonu 2008/2009 oraz Najlepsza Aktorka Filmów Historyczno-Kostiumowych z okazji 100-lecia Polskiego Kina. W styczniu 2010 roku Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury otworzyła nową scenę, Och-Teatr w dawnym kinie Ochota w Warszawie. W czerwcu 2010 roku na warszawską prapremierę Białej Bluzki w Och-Teatrze przyszło wiele znanych polskich aktorek. Przyszły zobaczyć w jakiej formie jest najlepsza polska aktorka. Okazało się, że jest w dobrej formie. To znaczy: cały czas gra we własnej, dla innych niedostępnej lidze.

Magda Umer
Jest piosenkarką, aktorką, scenarzystką i reżyserem, absolwentką Wydziału Filologii Polskiej UW. Nagrała kilka płyt, m. in. Magda Umer (1973), Koncert Jesienny, Gdzie Ty jesteś, Wszystko Skończone (wszystkie wydane w 1995 roku), O niebieskim pachnącym groszku (1999), Kołysanki Utulanki z Grzegorzem Turnauem (2003) oraz Koncert sprzed lat (2008). Wyreżyserowała kilka przedstawień teatralnych, wśród nich właśnie Białą Bluzkę (1987) i Kobietę Zawiedzioną (1994) z Krystyną Jandą. Był też Zimy Żal z Jeremim Przyborą (1989) i Chlip-Hop z Andrzejem Poniedzielskim (2006). Przygotowywała koncerty: Mężczyźni mojego życia w radiowej Trójce (1995) oraz Trzymaj się swoich chmur (2004) poświęcony piosenkom Seweryna Krajewskiego. W 1992 roku zrealizowała estradowy program muzyczny Big Zbig Show ze Zbigniewem Zamachowskim oraz w 1997 roku wspomnieniowy program poświęcony Agnieszce Osieckiej pod tytułem Zielono Mi na KFPP w Opolu.

Jest również autorką filmów dokumentalnych poświęconych Jeremiemu Przyborze (1990) i Andrzejowi Nardellemu (1991) a także telewizyjnych wywiadów - Dziecko Szczęścia - czyli wiosna, lato, jesień, zima - z Jeremim Przryborą (1988), Rozmów o zmierzchu i świcie z Agnieszką Osiecką (1996) oraz cyklu Ich pierwsze miłości realizowanego w latach 2000-2002. W 2009 roku odebrała nagrodę państwową, Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W listopadzie wyjdzie jej nowa płyta pod tytułem Po tamtej stronie lady. Magda Umer twierdzi, że jedyną aktorką na świecie prezentującą poziom artystyczny zbliżony do Krystyny Jandy jest Meryl Streep. I oczywiście serdecznie zaprasza na festiwalową "Białą Bluzkę".

Recenzja Trojmiasto.pl

Wartościowy, ale za mało otwarty. Podsumowanie festiwalu Solidarity of Arts Wartościowy, ale za mało otwarty. Podsumowanie festiwalu Solidarity of Arts

Wartościowy, ale za mało otwarty. Podsumowanie festiwalu Solidarity of Arts (15 opinii)

Fantastycznym monodramem Krystyny Jandy "Biała bluzka" zakończył się w środę festiwal Solidarity...

9 września 2010

Zdjęcia

Przeczytaj także

Opinie (17) 4 zablokowane

 • Czy to prawda (opinia sprzed 9 lat)

  że pierwowzorem bohaterki z Białej Bluzki jest aktorka Elżbieta Czyżewska i jej siostra Krystyna ? Agnieszka Osiecka przyjaciółka Czyżewskiej opisała niektóre zwierzenia Czyżewskiej ? Na to może wyglądać ...

  • 0 0

 • Janda była dziś wspaniała. Brawo ! (opinia sprzed 9 lat)

  • 4 1

 • (opinia sprzed 9 lat)

  Bilety za pół ceny na groupon.pl

  • 2 0

 • Dwa bilety do sprzedania :-) (opinia sprzed 9 lat)

  Zapraszam,
  lina.sopot@wp.pl

  • 0 0

 • Sprzedam dwa bilety (1) (opinia sprzed 9 lat)

  Sprzedam dwa bilety o wartości 170 zł każdy za połowę ceny, czyli za 170 zł. Mam również bilety na "Białą bluzkę", które sprzedam na tej samej zasadzie.
  june76@wp.pl

  • 0 0

  • (opinia sprzed 9 lat)

   Na "Shirley Valentine" oczywiście :)

   • 0 0

 • Może przed spektaklem w sobotę będą tanie wejściówki po 30 zł. (opinia sprzed 9 lat)

  Dla młodych wielbicieli teatru...

  • 1 0

 • warszawskie byle co ! (1) (opinia sprzed 9 lat)

  Byłam na tym spektaklu jakiś czas temu,również w Filharmonii.Dostałam zaproszenie darmowe,a i tak chciałam wyjść - nic specjalnego,kompletne bzdety a i Pani Janda kompletnie nijaka.Pieniędzy co prawda nie wydałam,ale czas uważam za kompletnie zmarnowany.

  • 2 10

  • Re: warszawskie byle co ! (opinia sprzed 9 lat)

   Nie dawać darmowych biletów do teatru byle komu !!!

   • 7 1

 • Janda elektrownia niesamowita (opinia sprzed 9 lat)

  Wykonanie piosenki na końcu spektaklu wywołuje ciarki na plecach widzów.

  • 2 0

 • Aj lawju cię (2) (opinia sprzed 11 lat)

  Janda w Białej Bluzce była dziś rewelacyjna. Owacje na stojąco dostała zasłużenie. Pięknie, pięknie... No i miła niespodzianka na koniec- brawa publiczności dla pani Krzywonos będącej na widowni. Jaki dziś był miły wieczór w filharmonii. Dobrze tak po całym dniu pracy pójść na ucztę dla ducha...

  • 10 8

  • (opinia sprzed 9 lat)

   pani Krzywonos już dziękujemy( za co te brawa?)

   • 2 5

  • (opinia sprzed 9 lat)

   No fajnie - ja też planuję ucztę dla ducha, pół litra, a potem pokontempluję otaczającą rzeczywistość użalając się na swoim jestestwem.

   • 2 4

 • to chyba dowcip (opinia sprzed 9 lat)

  co to za cena ! Czy kogoś pogięło !Pani Janda na pewno jest jedną z lepszych aktorek,ale chyba to przesada -w tak dużej sali ,monodram ,w takiej cenie.
  Taka naiwna to ja nie jestem - za te pieniądze wraz z mężem pohasamy sobie po Galerii Bałtyckiej.

  • 9 2

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery