Spektakl

Biała bluzka - spektakl gościnny

Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
miejsce:

Filharmonia Bałtycka

adres:
Gdańsk, Ołowianka 1
kasy:
58 320-62-62
czas trwania:
1 godz. 40 min. (bez przerw)
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

4.6 / 5 (10 głosów)

fot. Robert Jaworski

Biała Bluzka
monodram według opowiadania Agnieszki Osieckiej

w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance

Premiera: 2010-06-03.

"Biała bluzka" oparta na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej to opowieść o miłości niemożliwej, bo miłości do opozycjonisty. Historia kobiety nie mogącej sobie poradzić ze sobą i z Polską lat stanu wojennego. Tytułowa biała bluzka była marzeniem i znakiem przystosowania do życia w kraju zakazów i nakazów, cenzury, opozycji, kartek na mięso, zaświadczeń z miejsca pracy, dowodów, stempelków i godziny policyjnej i więźniów politycznych. Kraju braku wolności, w którym ułańska fantazja podlewana alkoholem, miłość, przyjaźń i poczucie humoru pozwalały czuć smak życia. Z czasem spektakl stał się "kultowy", był grany w całej Polsce. Przeglądała się w nim dorastająca młodzież, która uznała, że bohaterka Osieckiej mówi, myśli i czuje jak oni.fot. Robert Janowski

Dziś powrót do tamtej opowieści oznacza przedstawienie datowane znów w tamtych czasach. Ale bohaterka - dziś dojrzała kobieta po przejściach - i interpretuje, i myśli odmiennie. To samo, ale w innym zabarwieniu, inaczej akcentując problemy. Spektakl opowiada także nowym pokoleniom, w sposób specyficzny dla Osieckiej, klimat i koloryt czasu minionego. W spektaklu emocje opowiadane są także przy pomocy dziesięciu najważniejszych piosenek Agnieszki Osieckiej. To spektakl muzyczny ilustrowany materiałami filmowymi.

Adaptacja i reżyseria: Magda Umer
Opracowanie i kierownictwo muzyczne: Janusz Bogacki
Producent wykonawczy: Alicja Przerazińska

W roli Elżbiety - Krystyna Janda

Zespół muzyczny w składzie:
Janusz Bogacki - fortepian
Tomasz Bogacki - gitara
Paweł Pańta - kontrabas
Bogdan Kulik - perkusja

Polska Filharmonia Bałtycka jest Partnerem "Weekendu z Krystyną Jandą".
Organizator: Redakcja Artystyczna LIVE CONCERT

-----

Krystyna Janda
Jest wybitną aktorką, reżyserem, autorką książek i felietonów. Zagrała w ponad 80 filmach polskich i zagranicznych, w tym w Człowieku z Marmuru Andrzeja Wajdy (1976) i Przesłuchaniu Ryszarda Bugajskiego (1982). Za rolę w tym ostatnim otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1990 roku. Od 10 lat reżyseruje dla teatru i telewizji, ale w swoim dorobku ma również film fabularny, Pestkę z 1995 roku. W teatrze występuje od 30 lat. Przez 11 lat była aktorką warszawskiego Teatru Ateneum, a później, przez 16 lat, Teatru Powszechnego w Warszawie. W 2005 roku otworzyła autorski Teatr Polonia prowadzony przez Fundację Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury. W 2006 roku otrzymała Europejską Nagrodę Mediów Médaille Charlemagne.

Była wybrana do grona najwybitniejszych aktorów polskich XX wieku przez czytelników tygodnika Polityka. W 2007 roku została nagrodzona Złotą Kaczką w kategorii Najlepsza Aktorka ostatniego 50-lecia kinematografii polskiej, a w 2009 dwiema Złotymi Kaczkami, w kategorii: Najlepsza Aktorka sezonu 2008/2009 oraz Najlepsza Aktorka Filmów Historyczno-Kostiumowych z okazji 100-lecia Polskiego Kina. W styczniu 2010 roku Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury otworzyła nową scenę, Och-Teatr w dawnym kinie Ochota w Warszawie. W czerwcu 2010 roku na warszawską prapremierę Białej Bluzki w Och-Teatrze przyszło wiele znanych polskich aktorek. Przyszły zobaczyć w jakiej formie jest najlepsza polska aktorka. Okazało się, że jest w dobrej formie. To znaczy: cały czas gra we własnej, dla innych niedostępnej lidze.

Magda Umer
Jest piosenkarką, aktorką, scenarzystką i reżyserem, absolwentką Wydziału Filologii Polskiej UW. Nagrała kilka płyt, m. in. Magda Umer (1973), Koncert Jesienny, Gdzie Ty jesteś, Wszystko Skończone (wszystkie wydane w 1995 roku), O niebieskim pachnącym groszku (1999), Kołysanki Utulanki z Grzegorzem Turnauem (2003) oraz Koncert sprzed lat (2008). Wyreżyserowała kilka przedstawień teatralnych, wśród nich właśnie Białą Bluzkę (1987) i Kobietę Zawiedzioną (1994) z Krystyną Jandą. Był też Zimy Żal z Jeremim Przyborą (1989) i Chlip-Hop z Andrzejem Poniedzielskim (2006). Przygotowywała koncerty: Mężczyźni mojego życia w radiowej Trójce (1995) oraz Trzymaj się swoich chmur (2004) poświęcony piosenkom Seweryna Krajewskiego. W 1992 roku zrealizowała estradowy program muzyczny Big Zbig Show ze Zbigniewem Zamachowskim oraz w 1997 roku wspomnieniowy program poświęcony Agnieszce Osieckiej pod tytułem Zielono Mi na KFPP w Opolu.

Jest również autorką filmów dokumentalnych poświęconych Jeremiemu Przyborze (1990) i Andrzejowi Nardellemu (1991) a także telewizyjnych wywiadów - Dziecko Szczęścia - czyli wiosna, lato, jesień, zima - z Jeremim Przryborą (1988), Rozmów o zmierzchu i świcie z Agnieszką Osiecką (1996) oraz cyklu Ich pierwsze miłości realizowanego w latach 2000-2002. W 2009 roku odebrała nagrodę państwową, Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W listopadzie wyjdzie jej nowa płyta pod tytułem Po tamtej stronie lady. Magda Umer twierdzi, że jedyną aktorką na świecie prezentującą poziom artystyczny zbliżony do Krystyny Jandy jest Meryl Streep. I oczywiście serdecznie zaprasza na festiwalową "Białą Bluzkę".

Recenzja Trojmiasto.pl

Wartościowy, ale za mało otwarty. Podsumowanie festiwalu Solidarity of Arts

Fantastycznym monodramem Krystyny Jandy "Biała bluzka" zakończył się w środę festiwal Solidarity of Arts. Dyskusyjnie wypadła natomiast...

Zdjęcia

  Przeczytaj także

  • Janda: Nie mam traumatycznych przeżyć
   6 września 2010 (19 opinii)

   Przychodzili ludzie, pokazując rany postrzałowe po wydarzeniach Grudnia '70 i krzyczeli, że powieszą nas na latarniach, jeśli w "Człowieku z żelaza" skłamiemy. Przychodzili też tacy,...

  Opinie (17) 4 zablokowane

  Dodaj opinię

  Dodaj opinię

  Odpowiedz

  STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

  Regulamin dodawania opinii

  zamknij

  Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

  Sprawdź się

  W którym roku po raz pierwszy w Gdańsku odbył się Ogólnopolski Turniej Poezji Społecznie Zaangażowanej o Nagrodę Czerwonej Róży?