• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Bezradność filozofa - Za wolność Naszą i Waszą

Bezradność Filozofa. Kultura z wojną w tle. Zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu "Bezradność Filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle".

w każdy czwartek (do 17.11), godz. 18:00

Wstęp wolny

22 lipca - 2 października 2022

bilety 10 zł
ulgowy 1 - 5 zł
Imperialne dążenia Rosji i jej bestialska napaść na Ukrainę sprawiają, że myśl romantyczna zmartwychwstaje. Od dawna traktowana jako przebrzmiała i hermetyczna, ukazuje swój uniwersalny i aktualny potencjał. Imperialna Rosja to przekleństwo Europy środkowo-wschodniej. To nie tylko trauma, która upośledza nasz społeczny rozwój, ale też wciąż aktualne zagrożenia. A jeśli tak, to być może Mickiewicz więcej rozumie z tej wojny niż współcześni socjologowie i politolodzy.

Powrót romantyzmu wydaje się więc nie tylko możliwy ale i potrzebny. Czy da się jednak oddzielić jego toksyczno-cierpiętnicze i urojeniowo-wielkościowe pokłady od jego żywotnej, emancypacyjno-równościowej siły? Czy w oparciu o Mickiewicza i innych romantyków da się zbudować ponadnarodowe porozumienie i wspólną europejską przyszłość Polaków i Ukraińców oraz innych społeczeństw naszego regionu? Czy odzyskanie romantycznego, wolnościowego impulsu może się okazać skutecznym lekarstwem na populizm, nacjonalizm i quasi-putinowskie "wstawanie z kolan"?

Gośćmi Piotra Augustyniaka będą Justyna Sobolewska i Michał Kuziak. Szekspir gościnnie ustąpi miejsca Adamowi Mickiewiczowi, w interpretacji krakowskiej Konrady Dominiki Bednarczyk.

Cykl Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle został zainaugurowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2021 roku, w 457. rocznicę Urodzin Williama Szekspira. Pierwsza odsłona cyklu, inspirowana szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, poświęcona była życiu i twórczości zmarłego w marcu bieżącego roku Profesora Jerzego Limona. Rozmowy w ramach cyklu organizowane są raz w miesiącu.

Kuratorem cyklu jest Piotr Augustyniak - filozof, pisarz, dramaturg, eseista, tłumacz, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem Homo polacus. Eseje o polskiej duszy (2015). Ostatnio opublikował "Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła" (2019) oraz "Jezus Niechrystus" (2021). Publikuje w Kronosie, Przeglądzie Politycznym i Znaku. Mieszka w Krakowie.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Patronką którego trójmiejskiego teatru jest Agnieszka Osiecka?