stat

Bezradność filozofa - Sodoma i Gomora

Polska religijność a bezradność filozofa - Czy rozkład polskiego Kościoła sprawi, że będziemy żyć w społeczeństwie duchowo martwym? A może jest to szansa, żeby polskie społeczeństwo wreszcie się wewnętrzne przebudziło? Wraz z Piotrem Augustyniakiem i jego gościem - Stanisławem Obirkiem.

w każdy czwartek (do 17.11.2022), godz. 18:00

Wstęp wolny
Zapraszamy 15 listopada 2021 roku na szóste spotkanie w ramach cyklu "Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle.", zatytułowane "Sodoma i Gomora". Tym razem zmierzymy się z problemem polskiego katolicyzmu.

Porozmawiamy nie tylko o patologiach, które toczą polską religijność. O nieuzasadnionym i szkodliwym zawłaszczeniu życia wewnętrznego Polaków przez kościelny monopol. Postawimy też pytanie o duchowość naszych marzeń: taką, która otwiera na sacrum i tajemnicę życia, rodzi wolność i nieskłamaną wrażliwość. Czy jego głęboki kryzys wynika z samej natury chrześcijaństwa, religii ksenofobicznej i przewrotnej? A może powodem jest to, że polski katolicyzm coraz mniej ma wspólnego z autentycznym chrześcijaństwem? Tym razem gościem prowadzącego Piotra Augustyniaka będzie Stanisław Obirek, antropolog kultury, teolog, historyk, publicysta. Zaś szekspirowską inspiracją do rozmowy będzie dla nas dramat "Otello".
_______________
Stanisław Obirek - antropolog kultury, teolog, historyk, publicysta. Pracuje w Instytucie Ameryk i Europy Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładał w College of the Holy Cross w Worcester, na Uniwersytecie Łódzkim i w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum". Były jezuita - wyświęcony w 1983 roku, w 2005, po serii krytycznych ocen polskiego katolicyzmu i nałożonych nakazów milczenia, wystąpił ze stanu duchownego. Wydał m.in. prace: "Wizja Kościoła i państwa w kazaniach ks. Piotra Skargi", "Umysł wyzwolony. W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu", "Uskrzydlony umysł. Antropologia słowa Waltera Onga", "Polak katolik?" i rozmowę z Zygmuntem Baumanem "O Bogu i człowieku".

Cykl "Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle" został zainaugurowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2021 roku, w 457. rocznicę Urodzin Williama Szekspira. Pierwsza odsłona cyklu, inspirowana szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, poświęcona była życiu i twórczości zmarłego w marcu bieżącego roku Profesora Jerzego Limona. Rozmowy w ramach cyklu organizowane są raz w miesiącu.

Kuratorem cyklu jest Piotr Augustyniak - filozof, pisarz, dramaturg, eseista, tłumacz, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem "Homo polacus. Eseje o polskiej duszy" (2015). Ostatnio opublikował "Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła" (2019) oraz "Jezus Niechrystus" (2021). Publikuje w "Kronosie", "Przeglądzie Politycznym" i "Znaku". Mieszka w Krakowie.
_________________
Piotr Augustyniak: "Jesteśmy bezradni wobec tragicznego, przedwczesnego, niesprawiedliwego odejścia Profesora Jerzego Limona. Powodów do bezradności mamy coraz więcej: pandemia, degeneracja życia politycznego, dewastacja środowiska naturalnego, nierówności społeczne, marginalizacja sztuki i myśli, szerząca się głupota... Zapewne dlatego pragnieniem Profesora Jerzego Limona było, żeby w Teatrze Szekspirowskim odbywały się debaty na temat bezradności filozofa. Filozofa, czyli człowieka myślącego i wrażliwego, starającego się zrozumieć całą złożoność i zawikłanie świata..".

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10 zł
Zakupu biletów można dokonać za pośrednictwem strony. Istnieje również możliwość rezerwacji biletów telefonicznie pod nr tel.: (58) 351 01 01 lub e-mailowo pod adresem: bow@teatrszekspirowski.pl.

Bilety należy odebrać najpóźniej na pół godziny przed Wydarzeniem.
Kasa Teatru czynna jest w godz. 14.00 – 19.00.
Kontakt z kasą: telefonicznie: 58 351 01 01, e-mailowo: bow@teatrszekspirowski.pl

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

W której dzielnicy Gdańska znajduje się Kolekcja Malarstwa Monumentalnego?