• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle. Spotkanie drugie: Zemsta i sprawiedliwość

Jak rozmawiać o zemście i sprawiedliwości?

Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na drugie spotkanie z cyklu "Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle". Tym razem gośćmi prowadzącego dyskusję Piotra Augustyniaka będą Agata Bielik-Robson i Tomasz Stawiszyński. Tematem ich rozmowy, inspirowanym "Burzą" Szekspira, będzie "Zemsta i sprawiedliwość".

sie 18-21

czwartek - niedziela, godz. 11:00 - 22:00

Sopot
Wstęp wolny
wrz 29

czwartek, godz. 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Uwaga: Tym razem w spotkaniu można wziąć udział albo online albo na żywo w teatrze!

- Dzieje ludzkości to dziedziczenie uprzedzeń, traum, resentymentów, krzywd, nierozliczonych przewin, zdrad, zbrodni i innych występków. Dlatego wciąż domagamy się sprawiedliwości, ale nie potrafimy odróżnić jej od zemsty. Nasz świat zamyka się w "kole zbrodni": w niekończącym się cyklu przemocy i odwetu. - mówi Piotr Augustyniak, kurator "Bezradności filozofa".

Czy możliwe jest wyjście z tego zapętlenia? Czy można wyobrazić sobie sprawiedliwość bez zemsty oraz przebaczenie, które prowadzi do prawdziwego pojednania? Czy zdążymy z tą kwestią przed końcem świata? A może koniec świata, którego bliskość odczuwamy, to brak nadziei na tego rodzaju "mesjański" przełom? Inspiracją dla rozmowy i prób odpowiedzi na te pytania będzie "Burza" Williama Szekspira. W rozmowie udział wezmą Agata Bielik-Robson i Tomasz Stawiszyński. Rozmowę poprowadzi Piotr Augustyniak. Spotkanie odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim i będzie dostępne za pośrednictwem transmisji na żywo na kanale YouTube GTS oraz na Facebooku.
________________

Cykl "Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle" został zainaugurowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2021 roku, w 457. rocznicę Urodzin Williama Szekspira. Pierwsza odsłona cyklu, inspirowana szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, poświęcona była życiu i twórczości zmarłego w marcu bieżącego roku Profesora Jerzego Limona. Cykl "Bezradność filozofa" stanowi wprowadzenie do 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, w trakcie którego odbędzie się finałowe spotkanie. Rozmowy w ramach cyklu organizowane są raz w miesiącu. Kolejne spotkanie pod koniec czerwca 2021 roku.

"Jesteśmy bezradni wobec tragicznego, przedwczesnego, niesprawiedliwego odejścia Profesora Jerzego Limona. Powodów do bezradności mamy coraz więcej: pandemia, degeneracja życia politycznego, dewastacja środowiska naturalnego, nierówności społeczne, marginalizacja sztuki i myśli, szerząca się głupota... Zapewne dlatego pragnieniem Profesora Jerzego Limona było, żeby w Teatrze Szekspirowskim odbywały się debaty na temat bezradności filozofa. Filozofa, czyli człowieka myślącego i wrażliwego, starającego się zrozumieć całą złożoność i zawikłanie świata..". - Piotr Augustyniak.
_______________

Uczestnicy drugiego spotkania w ramach cyklu "Bezradność filozofa":

Agata Bielik-Robson - Filozofka i publicystka. Profesorka katedry Studiów Żydowskich na Uniwersytecie w Nottingham, a także Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Zajmuje się filozofią podmiotowości, postsekularyzmem, myślą judaistyczną oraz wpływem psychoanalizy i formacji romantycznej na filozofię. Autorka wielu książek, m.in. "Na drugim brzegu nihilizmu: filozofia współczesna w poszukiwaniu podmiotu" (1997), "Inna nowoczesność. Pytania o współczesną formułę duchowości" (2000), "Duch powierzchni: rewizja romantyczna i filozofia" (2004), "Na pustyni. Kryptoteologie późnej nowoczesności" (2008), "The Saving Lie: Harold Bloom and Deconstruction" (2011), "Żyj i pozwól żyć" (2012).

Tomasz Stawiszyński - polski filozof, publicysta i eseista. Absolwent Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2007-2011 prowadził Studio Alternatywne i współprowadził Czytelnię w TVP Kultura. Był m.in. redaktorem działu kultura w "Dzienniku", a także szefem działu krajowego i działu publicystyki w "Newsweeku". W Polskim Radiu RDC prowadził m.in. autorską audycję "Niedziela Filozofów czyli potyczki z życiem". Od marca 2016 związany z Radiem TOK FM, gdzie prowadzi "Godzinę filozofów", "Kwadrans filozofa" i "Wieczór Radia TOK FM". Do marca 2020 roku był członkiem kolegium redakcyjnego "Kwartalnika Przekrój". 1 marca 2020 roku uruchomił autorską stronę www.stawiszynski.org - z opcją płatnej subskrypcji. Jest twórcą internetowego podcastu "Skądinąd", dostępnego m.in. na platformach iTunes, Google Podcasts, Spotify i YouTube. Autor książki "Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii" (2013) oraz dwóch zbiorów wierszy: "Nie ma takiego imienia" (1999) i "Rzecz ciemna" (2002). 20 stycznia 2021 roku, nakładem Wydawnictwa Agora, ukazała się jego książka "Co robić przed końcem świata".

Piotr Augustyniak - filozof, eseista i tłumacz, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem "Homo polacus. Eseje o polskiej duszy" (2015). Ostatnio opublikował "Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła" (2019) oraz "Jezus Niechrystus" (2021). Publikuje w "Kronosie", "Przeglądzie Politycznym" i "Znaku". Mieszka w Krakowie.

Co: Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle
Spotkanie drugie: Zemsta i sprawiedliwość
Gdzie: Gdański Teatr Szekspirowski oraz transmisja na żywo na YouTube i FB z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
Kiedy: 24 maja 2021, godz. 19.00

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    5 zł
Bilety na spotkanie w teatrze na żywo 5 zł.

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

W którym roku otwarto na Dolnym Mieście łaźnię, obecnie siedzibę Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia"?