• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Bezradność Filozofa: Pozytywny Mit - Danuta Wałęsa i Marcin Napiórkowski

Cykl "Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem" w tle został zainaugurowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2021 r., w czterysta pięćdziesiątą siódmą rocznicę urodzin Williama Szekspira. Pierwsza odsłona cyklu, inspirowana szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, poświęcona była życiu i twórczości zmarłego w marcu 2021 roku profesora Jerzego Limona, pomysłodawcy całego cyklu.

maj 11

sobota, godz. 18:00

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł

w każdy czwartek (do 27.06), godz. 9:00 - 12:00

Gdańsk,
bilety 48 zł
Czy potrzebujemy pozytywnego mitu? Czy mógłby on uleczyć polską rzeczywistość, rozdartą na dwa wrogie sobie plemiona i pełną wzajemnej nienawiści? Czy mitem tym może być przełom 1989 roku? I czy może to być mit dla wszystkich Polaków, czy tylko dla jednej strony polsko-polskiego sporu? Jak opowiadać o tych wydarzeniach, żeby przywrócić im ich blask i ich niezwykłą rangę?
I czy w ogóle coś takiego jak pozytywny mit jest możliwe? Czy mity ze swej istoty nie są zawsze tragiczne i mroczne?

Porozmawiamy o tych istotnych kwestiach, nawiązując do musicalu "1989". Gośćmi Piotra Augustyniaka będą Danuta Wałęsa i Marcin Napiórkowski, pomysłodawca i współautor scenariusza musicalu. Wieczór uświetni występ Karoliny Kazoń, odtwórczyni postaci Danuty Wałęsy w musicalu "1989".

/ Informacje
Dyskusja prowadzona przez Piotra Augustyniaka
Goście: Danuta Wałęsa i Marcin Napiórkowski
1H30 / 16+

Ideą debat jest odniesienie do problemów współczesnego świata w kontekście kultury, z uwzględnieniem tematów poruszanych w sztukach Szekspira. Podejmowane były następujące zagadnienia: mowa nienawiści, tyrania i nierząd, wojna, kryzys polskiego kościoła, stosunek do obcych, seksualność Polaków, wyobraźnia jako narzędzie zmiany świata czy transformacja i miłość do ojczyzny.

Do rozmów zapraszani są najwięksi polscy intelektualiści, a kuratorem projektu jest dr hab. Piotr Augustyniak.

W 2022 gośćmi cyklu byli m.in.: Justyna Sobolewska, Cveta Dimitrova, Adam Michnik, Jacek Kołtan, Dobrosława Kot, Basil Kerski, Magdalena Baran.

Opinie

Sprawdź się

Autorzy obrazów holenderskich i flamandzkich XVII w. często inspirowali się pracami wcześniejszych znanych mistrzów, takich jak: