• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Bezradność Filozofa: O sensie życia, komercji i kinie

Najbliższe spotkanie 17 kwietnia: O sensie życia, komercji i kinie.

Dla starożytnych Ateńczyków teatr, będący kontynuacją dionizyjskich misteriów, był miejscem odnawiania się wspólnoty obywatelskiej, oczyszczenia z głupoty, z zacietrzewienia i z nadmiernych ambicji, grożących państwu tyranią. Czy współcześnie teatr i jego młodszy brat - kino, mają podobną rolę do odegrania? I czy mają do tego potencjał? Czy w dobie komercjalizacji i plemiennej polaryzacji niezależna i krytyczna sztuka jest jeszcze możliwa i czy jest w stanie przeciwdziałać rozkładowi ludzkiej wrażliwości i refleksyjności?

Gościem Piotra Augustyniaka będzie Krzysztof Zanussi.

Krzysztof Zanussi - reżyser filmowy, teatralny, scenarzysta, producent, eseista, filozof. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Papieskiej Akademii Sztuk Pięknych i Literatury, Polskiego PEN-Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy, a także Europejskiej Akademii Filmowej, od roku 2011 członek zarządu Akademii. W 2019 roku uhonorowany Platynowym Lwem za całokształt twórczości na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polską Nagrodą Filmową Orzeł za osiągnięcia życia.

Kolejne spotkania:
15 maja - gość: Katarzyna Kasia
19 czerwca - gość: Mariusz Szczygieł

Cykl Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle został zainaugurowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2021 roku, w 457. rocznicę Urodzin Williama Szekspira. Pierwsza odsłona cyklu, inspirowana szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, poświęcona była życiu i twórczości Profesora Jerzego Limona, twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, zmarłego w marcu 2021 roku. Rozmowy w ramach cyklu organizowane są raz w miesiącu.

Kuratorem cyklu jest Piotr Augustyniak - filozof, pisarz, dramaturg, eseista, tłumacz, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem Homo polacus. Eseje o polskiej duszy (2015). Ostatnio opublikował "Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła" (2019) oraz "Jezus Niechrystus" (2021). Publikuje w Kronosie, Przeglądzie Politycznym i Znaku. Mieszka w Krakowie.

Opinie

Sprawdź się

Jaką funkcję pełniła Łaźnia Miejska na Dolnym Mieście w Gdańsku w okresie II wojny światowej?