• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Bezradność Filozofa: Jak kochać Polskę? / spotkanie z Januszem Palikotem

Bezradność Filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle.

mar 30

czwartek, godz. 18:30

Gdańsk,
bilety 15 zł
kwi 17

poniedziałek, godz. 18:00

bilety 25 zł
Kup bilet
Jak kochać Polskę?
Gościem Piotra Augustyniaka będzie Janusz Palikot.

Czy Polskę da się kochać? Z pewnością tak, bo wielu kocha. Ale czy należy tego oczekiwać od wszystkich polskich obywateli? I czy należy się dziwić, że niektórzy tego nie potrafią? Czy istnieje idealny wzorzec miłości ojczyzny? Na różne sposoby przecież można kochać? Skąd więc nienawiść do kochających (Polskę) inaczej? Może więc warto się uczyć tolerancji patriotycznej i tolerancyjnego patriotyzmu? Tylko co to w praktyce oznacza? A może patriotyzm to nie jest kwestia miłości? Może to kwestia wyboru i zaangażowania, albo po prostu zgoda na wyrok losu. Tu się urodziłem, tu żyję, w tym języku myślę, tutejsza kultura nieodwołalnie mnie ukształtowała. Czy możliwy jest więc patriotyzm rezygnacji? A jeśli tak, to może też patriotyzm gniewu i niezgody? A może nawet patriotyzm nienawiści do ciasno pojętego patriotyzmu? Spróbujemy odczarować pojęcie miłości ojczyzny i nadać mu nowe, pozytywne znaczenie.
Zapytamy też o to, jak Polskę kocha nasz gość Janusz Palikot. W jaką Polskę wierzy, jaka go fascynuje, jakiej się boi, jak chciałby ją zmieniać - nie jako polityk, ale człowiek kultury i biznesu.

W rozmowie towarzyszyć nam będą słowa Hamleta - melancholika, który nie wie, czy jest w stanie dalej kochać ojczyznę.

Janusz Palikot z wykształcenia filozof, od wielu lat działa jako przedsiębiorca. Polityk, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji. Był członkiem Rady Głównej Business Centre Club, wiceszefem Polskiej Rady Biznesu oraz wiceprezydentem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Cykl Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle został zainaugurowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2021 roku, w 457. rocznicę Urodzin Williama Szekspira. Pierwsza odsłona cyklu, inspirowana szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, poświęcona była życiu i twórczości zmarłego w marcu bieżącego roku Profesora Jerzego Limona. Rozmowy w ramach cyklu organizowane są raz w miesiącu.

Kuratorem cyklu jest Piotr Augustyniak - filozof, pisarz, dramaturg, eseista, tłumacz, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem Homo polacus. Eseje o polskiej duszy (2015). Ostatnio opublikował "Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła" (2019) oraz "Jezus Niechrystus" (2021). Publikuje w Kronosie, Przeglądzie Politycznym i Znaku. Mieszka w Krakowie.

Opinie

Sprawdź się

Zgodnie z planami miejskimi, obecna siedziba CSW Łaźnia miała pełnić bardzo oryginalną funkcję. Jaką?