• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Bezradność Filozofa: Ateistka kontra katolik

Cykl Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle został zainaugurowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2021 roku, w 457. rocznicę Urodzin Williama Szekspira. Pierwsza odsłona cyklu, inspirowana szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, poświęcona była życiu i twórczości Profesora Jerzego Limona, twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, zmarłego w marcu 2021 roku. Rozmowy w ramach cyklu organizowane są raz w miesiącu.

Kuratorem cyklu jest Piotr Augustyniak - filozof, pisarz, dramaturg, eseista, tłumacz, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem Homo polacus. Eseje o polskiej duszy (2015). Ostatnio opublikował "Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła" (2019) oraz "Jezus Niechrystus" (2021). Publikuje w Kronosie, Przeglądzie Politycznym i Znaku. Mieszka w Krakowie.

Czy w dzisiejszej Polsce ateiści i katolicy są w stanie rozmawiać ze sobą bez wzajemnej pogardy i agresji?
Co musiałoby się stać, żeby obie grupy były w stanie nawzajem się akceptować i żyć obok siebie bez nienawiści?
A może to niedobrze dla Polski, żeby szukać takiego porozumienia?
Może lepiej doprowadzić ten spór do końca i nie łagodzić go przedwczesnym "zawieszeniem broni"?
Spróbujemy na te istotne pytania odpowiedzieć, rozmawiając z przedstawicielami obu środowisk.

Gośćmi Piotra Augustyniaka będą Karolina Wigura i Tomasz Terlikowski. Spotkanie nawiązuje do wydanej właśnie książki "Polka ateistka kontra Polak katolik" autorstwa uczestników debaty.

dr Tomasz Terlikowski - filozof, publicysta, tłumacz, pisarz i działacz katolicki. Był m.in. redaktorem naczelnym portalu fronda.pl oraz redaktorem naczelnym i dyrektorem programowym Telewizji Republika.

dr hab. Karolina Wigura - historyczka idei, socjolożka i dziennikarka. Członkini zarządu Fundacji Kultura Liberalna. Adiunktka na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Opinie

Sprawdź się

W którym roku powstała pierwsza opera napisana w Gdańsku?