• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Bezradność Filozofa: Adam Michnik | Transformacja vs. degeneracja

Bezradność Filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle. Spotkanie pt. "Transformacja vs. degeneracja". Gościem Piotra Augustyniaka będzie Adam Michnik.

kwi 28

niedziela, godz. 13:00 - 16:00

Mechelinki,
Wstęp wolny

Europa Środkowo-Wschodnia w 1989 roku weszła w proces transformacji. W jednych krajach regionu potoczyła się ona błyskawicznie, w innych zatrzymała się w pół drogi, w jeszcze innych okazała się natychmiastową klapą i degeneracją ustrojową.

W jakim momencie jesteśmy dzisiaj? Czy wojna w Ukrainie będzie jej ostatnim - zwycięskim - aktem? Czy raczej momentem przesilenia, który niezależnie od tego, kto wygra, pociągnie za sobą regresję całego regionu oraz umocnienie się tendencji populistycznych i antyeuropejskich?

Bohaterami naszej rozmowy będą (przede wszystkim) Rosja i Polska w ich wzajemnej niechęci, wielkich różnicach oraz zaskakujących i niepokojących podobieństwach.

Gościem Piotra Augustyniaka będzie Adam Michnik.

Adam Michnik - publicysta, eseista, pisarz, historyk i działacz polityczny. Założyciel i redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" od 1989 roku. W latach 1968-1989 dysydent i jeden z głównych działaczy opozycji demokratycznej w PRL, członek Komitetu Obrony Robotników. Autor książek, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Kawaler Orderu Orła Białego.

Cykl Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle został zainaugurowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2021 roku, w 457. rocznicę Urodzin Williama Szekspira. Pierwsza odsłona cyklu, inspirowana szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, poświęcona była życiu i twórczości zmarłego w marcu bieżącego roku Profesora Jerzego Limona. Rozmowy w ramach cyklu organizowane są raz w miesiącu.

Kuratorem cyklu jest Piotr Augustyniak - filozof, pisarz, dramaturg, eseista, tłumacz, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem Homo polacus. Eseje o polskiej duszy (2015). Ostatnio opublikował "Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła" (2019) oraz "Jezus Niechrystus" (2021). Publikuje w Kronosie, Przeglądzie Politycznym i Znaku. Mieszka w Krakowie.

Opinie

Sprawdź się

Państwowa Galeria Sztuki, galeria sztuki współczesnej i tradycyjnej, mieści się w:

 

Najczęściej czytane