• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bez Yoricka, ale z dredami

ms
18 lipca 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
Żadna z tegorocznych adaptacji Szekspira na polskich scenach teatralnych nie wzbudziła w jurorach Fundacji Theatrum Gedanense takiego entuzjazmu, by nagrodzić ją Złotym Yorickiem. Pierwsze wyróżnienie oraz 10 tys. zł otrzymało przedstawienie "Romeo i Julia" w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego z Teatru Jeleniogórskiego, które zobaczymy w Gdańsku na sierpniowym Festiwalu Szekspirowskim.

Wyróżnienie za drugie miejsce trafiło do Jerzego Stuhra za jego adaptację Ryszarda III w Teatrze Ludowym w Krakowie.

Jeleniogórskie przedstawienie weźmie udział w X Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku (2-12 sierpnia). Ponadto otrzyma statuetkę ufundowaną przez Zarząd Fundacji Theatrum Gedanense oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska. Wręczenie nagrody odbędzie się podczas Gali Festiwalowej w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w dniu 12 sierpnia 2006.

"Przedstawienie otwiera scena bójki służących obu rodzin przy kubłach na śmieci, "fucki" latają nad widownią jak jaskółki przed burzą. W kolejnych odsłonach współczesnych atrybutów jest więcej: pan Capuletti grywa w tenisa z Parysem, Benvolio nosi dredy, a książę Eskalus porusza się na elektrycznym wózku inwalidzkim" - tak o Romeo i Julii, który na deskach Teatru Jeleniogórskiego miał swoją premierę 13 maja br. napisał recenzent lokalnej Gazety Wyborczej. Jeżeli więc ten spektakl zostanie pokazany na deskach Teatru Wybrzeże, ci którzy wygonili stamtąd Macieja Nowaka, nie będą mogli odtrąbić powrotu do starego, dobrego teatru mieszczańskiego. Przynajmniej jeszcze w ten jeden wieczór.

Wyłaniając najlepszą inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira w ubiegłym sezonie artystycznym, jury - Jerzy Limon, prezes Fundacji Theatrum Gedanense oraz Jacek Kopciński brali pod uwagę takie spektakle:

Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie "Sen Podszewki", na motywach Snu nocy letniej Williama Szekspira, reżyseria Robert Czechowski
Teatr Ludowy z Krakowa "Ryszard III", reżyseria Jerzy Stuhr
Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu "Romeo + Julia", reżyseria Paweł Kamza
Teatr Nowy w Zabrzu "Miarka za miarkę", reżyseria Krzysztof Kopka
Teatr Muzyczny w Poznaniu "Bal z Szekspirem", reżyseria Gabriel Gietzky
Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach "Macbeth", reżyseria Henryk Baranowski
Scena Dramatyczna Teatru Jeleniogórskiego "Romeo i Julia", reżyseria Krzysztof Rekowski

Do konkursu zgłosiły się także:
Teatr Stary w Krakowie ze "Snem Nocy Letniej" w reżyserii Mai Kleczewskiej
Teatr na Woli w Warszawie z "Królem Learem" w reżyserii Konczałowskiego
Teatr Nowy z Poznania z "Romeo i Julia" w reżyserii Janusza Wiśniewskiego

ale ze względu na to, że nie mogły wziąć udziału w sierpniowym festiwalu, nie brano ich pod uwagę w pracach nad werdyktem.

Fundacja Theatrum Gedanense, która od 10 lat organizuje w Gdańsku międzynarodowy Festiwal Szekspirowski, rokrocznie organizuje konkurs na najlepszą teatralną adaptację sztuki Szekspira. Zwycięzca otrzymuje nagrodę Złotego Yoricka, oraz otrzymuje zaproszenie do udziału w gdańskim festiwalu.
ms

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdzie grą na saksofonie debiutował trójmiejski jazzman Przemek Dyakowski?

 

Najczęściej czytane