• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Benefis Krzysztofa Olczaka

Zapraszamy na Benefis niezwykłego człowieka - od 40 lat aktywnie zajmującego się twórczością muzyczną oraz animacją kultury.

Krzysztof Olczak studiował grę na akordeonie w warszawskiej Akademii Muzycznej. Po rozpoczęciu pracy dydaktycznej w Akademii Muzycznej w Gdańsku podjął studia kompozytorskie u Eugeniusza Głowskiego. Krzysztof Olczak to laureat: Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Auckland (Nowa Zelandia) oraz konkursów kompozytorskich: im. J. Sztwiertni w Cieszynie , Premio Citta di Castelfidardo (Włochy), Konkursu Kompozycji Akordeonowych w Rzeszowie. Wychował plejadę znakomitych artystów. Do Jego wychowanków należą m.in. akordeoniści: Mirosław Tybora, Paweł Zagańczyk, Cezary Paciorek, Paweł Nowak, Szymon Jabłoński oraz kompozytorzy: Agnieszka Stulgińska, Agata Krawczyk, Kamil Cieślik czy Piotr Jędrzejczyk.

Występuje jako akordeonista w kraju i za granicą. Dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji. Obecnie Prof. dr hab. Krzysztof Olczak jest Kierownikiem Katedry Kompozycji w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

"Moje pierwsze studia w Akademii Muzycznej w Warszawie (obecnie Uniwersytet im. Fryderyka Chopina w Warszawie) to instrumentalistyka akordeon, na którym grałem od 5-go roku życia. Pierwsze koncerciki pojawiły się w przedszkolu, pod choinką. Ale już na studiach w Warszawie komponowałem, grając np. na dyplomie swój utwór. Twórczość kompozytorska była w moim przypadku potrzebą duszy. Pierwsze kompozycje pochodzą jeszcze z lat szkolnych.

Po rozpoczęciu pracy w Akademii Muzycznej w Gdańsku kontynuowałem studia, tym razem kompozytorskie. Od tego czasu rozpoczyna się czas moich poszukiwań kompozytorskich. Powstały wtedy: "Kantata na sopran i dwa akordeony", "Trio Hommage a Szymanowski", "Belt the bellow na tubę i akordeon" czy "Przestrzenie morza na sopran i fortepian preparowany".

Kolejny zwrot twórczy nastąpił po rozpoczęciu mojej pracy jako wykładowcy kompozycji w gdańskiej akademii. Z tych lat pochodzą: Koncert gitarowy, Koncert akordeonowy czy Koncert fletowy. W ostatnich kilku latach doszło zainteresowanie muzyką elektroakustyczną i live electronic music: "Chanson na akordeon i środki elektroniczne", "Jestem halucynacją na sopran i komputer".

Na przestrzeni całej dotychczasowej pracy kompozytorskiej towarzyszy mi akordeon w mniejszym lub większym stopniu".

Opinie

Sprawdź się

W jakich latach wybudowany został Ratusz Staromiejski, w którym aktualnie znajduje się siedziba Nadbałtyckiego Centrum Kultury?