Wydarzenie

stat

Beksiński nieznany - wystawa

data:
5 stycznia - 4 lutego 2018
godzina:
14:00 - 20:00
miejsce:

Teatr Szekspirowski  mapa

adres:
Gdańsk, Wojciecha Bogusławskiego 1
bilety:
15-25 zł - szczegóły w opisie
Kup bilet
PATRONAT

Zbiór ponad stu prac Zdzisława Beksińskiego - fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych - będzie można obejrzeć podczas wystawy artysty w dniach od 4 stycznia do 4 lutego 2018 roku w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Wydarzeniu towarzyszyć będą m.in. wykłady multimedialne, prezentacje filmów dokumentalnych o artyście oraz pokazy VR czyli wirtualnej rzeczywistości.20 stycznia 2018 o godz. 16:00 zapraszamy Państwa na biograficzny wykład multimedialny pt. "Beksiński a sztuka współczesna", który odbędzie się w Sali Głównej teatru. Wykład może również zostać poprowadzony dla zorganizowanych grup szkolnych w innym dodatkowym terminie.

Wykład zawiera analizę twórczości Beksińskiego w porównaniu z artystami współczesnymi oraz źródłami inspiracji mistrza. Przeplatany będzie prywatnymi filmami i wypowiedziami Artysty, nagranymi przez pracowników "Fundacji Beksiński".

Większość osób kojarzy twórczość Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. I właśnie tę "nieznaną" cząstkę Beksińskiego chcemy pokazać podczas wystawy. Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy. - mówi Ewa Barycka z Fundacji "Beksiński". Wydarzenie daje niepowtarzalną szansę obejrzenia fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) Zdzisława Beksińskiego. Nowoczesny charakter wystawy oddaje projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości), który pozwala "wniknąć" w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię artysty. Filmy dokumentalne przybliżają sylwetkę Beksińskiego jako człowieka i jako artysty, a dopełnieniem wystawy są wykłady, w skondensowany sposób opisujące jego życie i drogę twórczą.

O wyjątkowości wystawy stanowi szerokie spektrum propozycji - tak samych prac artysty, jak również wydarzeń/pokazów towarzyszących. Tak bogate ujęcie umożliwia poznanie nieznanych dotąd epizodów z życia Zdzisława Beksińskiego oraz nieznanych bliżej obszarów jego aktywności artystycznej. Takiej wystawy nie można przegapić.

Dotychczas wystawa gościła m.in. w Krakowie (UJ), Tarnowie, Kielcach (UJK) Rzeszowie (URz), Toruniu (UMK), Warszawie UW. Wszędzie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Jak podają organizatorzy, utworzyła się nawet grupa osób, która podąża za "Beksińskim nieznanym" wszędzie, gdzie ma się pojawić.Zdzisław Beksiński (1929-2005) wybitny artysta współczesny - fotografik, rzeźbiarz, malarz, grafik. Urodzony w Sanoku. Po ukończeniu Architektury na Politechnice Krakowskiej w 1955 roku powraca do rodzinnego miasta. W latach 50. zajmuje się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W 1977 roku przeprowadza się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuuje twórczość malarską, a w latach 90. odkrywa grafikę komputerową. Zostaje brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Bogaty dorobek artystyczny zapisem testamentowym trafia do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace.

Prezentacja w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim jest częścią ogólnopolskiego tournée wystawy "Beksiński nieznany".

Organizatorzy:
Fundacja "Beksiński"
Gdański Teatr Szekspirowski
MUZEUM Historyczne w Sanoku
Informacja o biletach:
Bilety:
1) 15 zł - dla osób indywidualnie odwiedzających Wystawę,
2) 12 zł - dla grup zorganizowanych odwiedzających Wystawę (minimum 10 osób),
3) 25 zł - bilet na Wystawę + pokazy w technice VR,
4) 20 zł – Biograficzny wykład multimedialny pt. „Beksiński a sztuka współczesna” - Sala Główna Teatru, (w cenie biletu zwiedzanie Wystawy)
5) 12 zł – dodatkowy wykład multimedialny pt. „Beksiński a sztuka współczesna” dla zorganizowanych grup szkolnych - maks. 60 osób na jednym wykładzie (w cenie zwiedzanie Wystawy)

W ramach imprezy odbywa się

Przeczytaj także

  • Znany nieznany Beksiński. Nowa wystawa w Gdańsku
    4 stycznia 2018 (31 opinii)

    "Nieznany" to słowo klucz, które doskonale definiuje nową wystawę w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Nie znajdziemy tu słynnych obrazów Zdzisława Beksińskiego, z których jest najczęściej...

Dodaj zdjęcie

Opinie (25)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.