• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Beautiful Thing - Miejska Baśń - spektakl gościnny (6 opinii)

spektakl dramatyczny
kasy:
58 555-22-35
wystawia:
Teatr Atelier Sopot
data premiery:
17 września 2016
2.5
4 oceny
Beautiful Thing - Miejska Baśń
Jonathan Harvey

Tłumaczenie: Krystian Krewniak

"Beautiful Thing" to sztuka brytyjskiego pisarza Jonathan'a Harveya. Przedstawienie miało swoją światową prapremierę na Londyńskim West End w Bush Theatre 1993r. Od tej pory wystawiono już 35 adaptacji tego dzieła m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech czy Hong Kongu. W 1996 r powstał film "Beutiful Thing" wielokrotnie nagradzany i uznany za najlepszy film wszechczasów Brytyjskiego magazynu "Out".

"Beautiful Thing - Miejska Baśń" to sztuka opowiadająca o trójce sąsiadów mieszkających obok siebie w Thamesmead, południowo- wschodniej dzielnicy Londynu. Wiodącym motywem jest tu młodzieńcza miłość. Główni bohaterowie: Jamie i Steven, to szesnastoletni mieszkający obok siebie koledzy z klasy.

Jamie wychowywał się bez ojca, a jego matka Sandra, ciężko pracująca w barze kobieta, konsekwentnie starała się znaleźć kogoś, kto mógłby mu tego ojca zastąpić. Jamie jest chłopcem bardzo inteligentnym, ale sprawia sporo kłopotów. Ucieka ze szkoły, a w szczególności z lekcji wf-u, których nie znosi. Steven jest zupełnie inny. Nie mniej inteligentny niż Jamie, jednak zdecydowanie bardziej poukładany. Mieszka z ojcem alkoholikiem i bratem, który handluje narkotykami. Jego matka zmarła kiedy Steven był jeszcze bardzo mały. Steven ma ciężkie życie, jego ojciec i brat traktują go jak pomoc domową. Biją go bez powodu. Steven jest jednak ambitny i ma plan - za wszelką cenę nie chce podzielić losu swoich bliskich.

Leah, to koleżanka Jamiego i Stevena. Jej życie także nie jest proste. Niedawno wyrzucono ją ze szkoły. Ciągle próbuje znaleźć sposób na siebie. Jej najnowsza fascynacja Mammą Cass dostarcza "rozrywki" co najmniej połowie dzielnicy.

Tony jest nowym kochankiem Sandry, kolejną próbą zbudowania stabilnej relacji i odbudowy "normalnej rodziny". Tony pochodzi z zupełnie innego środowiska, ale próbuje się dopasować.

Choć głównym motywem jest młodzieńcza, pierwsza, miłość, między Jamiem i Stevenem, to dzieło to porusza wiele innych aspektów życia, m.in. problem rozbitej rodziny, problemy z dorastaniem, próby podejmowania działań, dzięki którym życie zmieni się na lepsze, czy chociażby sama walka z otaczającą rzeczywistością pełną nietolerancji i nienawiści.

Głównym przesłaniem sztuki jest udowodnienie, że nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach potrafi zrodzić się prawdziwe uczucie. Nie można się poddawać i trzeba walczyć o swoje marzenia. Życie jest jak biała kartka to my decydujemy jakie barwy i treści się na niej znajdą. To od nas zależy jaka będzie nasza Baśń.

Reżyseria: Krystian Krewniak
Asystent reżysera: Daniel Chodyna
Scenografia: Krystian Krewniak/Daniel Chodyna
Kostiumy: Daniel Chodyna
Światła i dźwięk: Piotr Kądziela
Plakat i programy: Agata Kędra
Zdjęcia: Berenika Krewniak

Obsada:
Jamie: Bartosz Sołtysiak
Steven: Daniel Chodyna
Sandra: Karolina Żuk
Leah: Marta Burdynowicz
Tony: Jeremiasz Gzyl

Opinie (6) 1 zablokowana

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Pełna usterek miejska baśń o dorastaniu. O spektaklu "Beautiful Thing - Miejska Baśń"

  beautiful thing (opinia sprzed 6 lat)

  Dobre tłumaczenie ,dobra reżyseria wbrew temu co pisze ten pan znawca sztuk ?
  dobra gra aktorska :) drobne poprawki przydadza się ,bo widać tremę ale warto dać szansę i reżyserowi i aktorom bardzo polecam tę sztukę i rodzicom i młodzieży !!! warto walczyć o swoje !!! a to juz do wszystkich

  • 0 1

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Pełna usterek miejska baśń o dorastaniu. O spektaklu "Beautiful Thing - Miejska Baśń"

  Jestem na tak (opinia sprzed 6 lat)

  Były emocje i prawdziwość. Jak we wszystkim można coś poprawić, jednak poleciłabym sztukę znajomym. Brawo reżyser za podjęcie trudnego tematu, brawo aktorzy za świetną, w mojej opinii, grę.

  • 4 1

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Pełna usterek miejska baśń o dorastaniu. O spektaklu "Beautiful Thing - Miejska Baśń"

  beautiful thing (1) (opinia sprzed 6 lat)

  JA jestem odmiennego zdania ,reżyser w blyskotliwy i bardzo delikatny sposob potrzedł do drażliwego i marginelizowanego w Polce tematu , sceny są płynne,zagrane bardzo dobrze przez młodych aktorów ,drobne potknięcia zdarzają się nawet wielkim aktorom a grający w tej sztuce są na początku tej drogi i podołali tematowi przekaz był jasny i czytelny ,noo chyba ,że się czytac nie umie !

  • 3 4

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Pełna usterek miejska baśń o dorastaniu. O spektaklu "Beautiful Thing - Miejska Baśń"

   do pana Rudzinskiego (opinia sprzed 6 lat)

   Czy zna pan angielski ? Może pan przetłumaczy sztukę? Nie bez powodu Krystian Krewniak otrzymał prawa autorskie ! Dozywotnio i bezpłatnie ! Właśnie za tłumaczenie a pan przetłumaczył coś że sie pan tak wymądrza ? Niech pan napisze co , to ocenimy pana tłumaczenie :p

   • 1 4

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Pełna usterek miejska baśń o dorastaniu. O spektaklu "Beautiful Thing - Miejska Baśń"

  a na innej scenie? (1) (opinia sprzed 6 lat)

  A będzie to można obejrzeć w innej przestrzeni? Lokalizacja teatru mi nie odpowiada, a samą sztukę i tak chętnie bym obejrzała.

  • 5 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery