• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Beata Poźniak-Daniels - spotkanie

Polska i hollywoodzka aktorka, reżyser filmowy i teatralny, producentka filmowa i malarka ponownie odwiedza Gdańsk, swoje rodzinne miasto. Zapraszamy na spotkanie z Beatą Poźniak-Daniels, która zaprezentuje swój eksperymentalny film "Ludzie na moście", oparty na wierszu Wisławy Szymborskiej pod tym samym tytułem. Spotkanie z aktorką poprowadzi, również aktorka, Krystyna Łubieńska.

Urodziła się w Gdańsku w rodzinie lekarskiej. Dzieciństwo spędziła Anglii. W Gdańsku chodziła do SP nr 37 na ul. Ogarnej i do VI LO, a następnie studiowała w łódzkiej PWSFTViT, do której dostała się z pierwszą lokatą. Na trzecim roku studiów zadebiutowała w Teatrze Wybrzeże, w roli Justyny w "Vatzlavie" Mrożka u boku Jerzego Kiszkisa. Jeszcze jako studentka, na 40-lecie pracy scenicznej Tadeusza Gwiazdowskiego, została zaproszona do zagrania jego córki, Helenki w "Panu Damazym" Józefa Blizińskiego, wyreżyserowanym przez Jerzego Afanasjewa.

Po studiach zaangażowała się do Teatru Współczesnego w Warszawie, gdzie zadebiutowała w sztuce Alana Ayckourna pt.: "Jak się kochają". W musicalu Agnieszki Osieckiej "Niech no tylko zakwitną jabłonie" zagrała Cnotliwą Zuzannę, matkę i jednocześnie jej córkę - Kasię Traktorzystkę. W telewizji zadebiutowała jako Teodozja w serialu "Życie Kamila Kuranta". Kręcenie serialu przerwał stan wojenny (1981). W 1983 roku zagrała dziewczynę, która usiłując łamać stereotypy chce zostać kapitanem Żeglugi Wielkiej w "Szczęśliwym brzegu". W musicalu "Rozrywka po staropolsku"- programie telewizyjnym w reżyserii Wojciecha Pokory, zagrała słodką zakochaną panienkę. W 1985 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Przed samym wyjazdem zagrała jeszcze, jednocześnie, w filmie "Kronika wypadków miłosnych" i w spektaklu telewizyjnym "Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna", jako Andzia. Inscenizacja ta została zaliczona do Złotej Setki Teatru TV. W Stanach zadebiutowała w filmie nominowanym do Oskara, "JFK", jako Marina Oswald - żona domniemanego zabójcy prezydenta Kennedy`ego.

Beata Poźniak-Daniels znana jest z kreowania ról skomplikowanych i kontrowersyjnych, takich jak m.in: rola rewolucjonistki w "Kronikach młodego Indiany Jonesa", która usiłuje obalić rząd, czy też rola lekarki, w serialu "Melrose Place", poślubiającej geja. Pamiętana jest także z roli podwójnej agentki, CIA i izraelskiego Mossadu, w serialu "JAG Wojskowe Biuro Śledcze". Wystąpiła gościnnie w serialu komediowym "Szaleję za tobą", a za rolę pierwszej kobiety - Prezydenta Świata w filmie "Babilon 5", wytwórnia Warner Bros wypromowała ją do nagrody Emmy (uznawanej za "telewizyjnego Oskara").

Wyróżniona przez Washington Post za nagranie najlepszego audiobooka roku, dzięki czemu została nie tylko pierwszą Polką, ale pierwszą nieanglojęzyczną aktorką, którą zatrudniło największe anglojęzyczne wydawnictwo literackie na świecie - Penguin Random House. Przeszła do historii Stanów Zjednoczonych wprowadzając ustawę obchodzenia Dnia Kobiet (H.J.R. 316) za co została wyróżniona przez Burmistrza Los Angeles i w Kongresie USA.

Opinie

Sprawdź się

W historii Teatru Muzycznego w Gdyni "Skrzypek na dachu" zajmuje szczególne miejsce. Dwukrotnie z wielkim powodzeniem wyreżyserował go: