• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Barwy Chóru vol. 3

Serdecznie zapraszamy na trzeci, ostatni już w jubileuszowym roku 45-lecia Polskiego Chóru Kameralnego koncert z cyklu Barwy Chóru. Zimowy kalejdoskop barw, nastrojów i dźwięków zabrzmi w najpiękniejszej Sali koncertowej Gdańska - Wielkiej Hali Dworu Artusa już za niecały miesiąc - 2 grudnia.

mar 23

sobota, godz. 18:00

Gdańsk,
bilety 50 zł
ulgowy 40 zł
Kup biletmuzyka chóralna - koncerty w Trójmieście


Muzyka chóralna to język artystyczny, którym posługuje się na co dzień Polski Chór Kameralny. To język pełen zróżnicowania nastrojów, barw i środków ekspresji. Jako profesjonalny zespół chóralny staramy się prezentować słuchaczom różnorodną muzyką wokalną, zarówno wielkie dzieła oratoryjno-kantatowe, które wymagają znacznie bogatszego aparatu wykonawczego, jak także, a może nawet przede wszystkim, repertuary a cappella - od renesansu do współczesności. Właśnie po współczesne utwory sięgniemy podczas ostatniego koncertu z cyklu Barwy Chóru, w którym prezentujemy muzykę, która zapisała się w pamięci tak słuchaczy, jak i samych chórzystów w ciągu czterdziestu pięciu lat istnienia Polskiego Chóru Kameralnego.

Koncert otworzy dzieło Tōru Takemitsu, japońskiego kompozytora muzyki współczesnej, współzałożyciela Jikken Kōbō (1951), eksperymentalnego warsztatu grupującego japońskich muzyków, poetów i malarzy. Kompozycje Takemitsu łączą elementy jego ojczystej japońskiej tradycji z zachodnim modernizmem, który niezwykle cenił. Był najbardziej wpływowym japońskim kompozytorem XX wieku. Uprawiał większość podstawowych form muzyki instrumentalnej i wokalno-instrumentalnej oraz muzykę filmową, m.in. do filmów Akiry Kurosawy. Wind horse do poematu Kuniharu Akiyamy Kaze no uma (jap. wietrzny koń - metafora ludzkiej duszy w tradycji szamańskiej wschodniej i centralnej Azji) powstał na zamówienie chóru Filharmonii w Tokio (prapremiera odbyła się w 1966 roku; europejskiej premiery zaś - w obecności kompozytora, po zmianach, które Takemitsu wprowadził do utworu pod wpływem kontaktu z Janem Łukaszewskim - dokonał Polski Chór Kameralny.

W drugiej części wieczoru sięgniemy po twórczość Elżbiety Sikory, jednej z najbardziej znanych i cenionych kompozytorek w Europie, z którą łączy nas długoletnia przyjaźń. Polski Chór Kameralny wykonywał zarówno jej wymagające niezwykłej techniki wokalnej opery: Wyrywacz serc w Teatrze Wielkim oraz Madame Curie na specjalne zaproszenie kompozytorki w Narodowym Forum Muzyki, ale także niezwykłe utwory a cappella, do których teraz chcemy powrócić: Guernica oraz Trois Innocentines.
Kolorystyka dźwiękowa, brzmieniowa i niepowtarzalne barwy całych kompozycji - to wszystko odnajdziecie Państwo podczas grudniowego koncertu Barwy Chóru vol.3. Zapraszamy serdecznie.

Barwy Chóru vol. 3
Kiedy: 2 grudnia 2023 (sobota), godz. 19:00
Gdzie: Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44
Bilety: 40/30zł, dostępne w portalu bilety24.pl oraz na godzinę przed rozpoczęciem w miejscu koncertu
Więcej informacji: www.polskichorkameralny.pl, https://www.facebook.com/polskichorkameralny

Opinie

Sprawdź się

W historii Teatru Muzycznego w Gdyni "Skrzypek na dachu" zajmuje szczególne miejsce. Dwukrotnie z wielkim powodzeniem wyreżyserował go:

 

Najczęściej czytane