• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Barwy Chóru vol. 1

Polski Chór Kameralny zaprasza na kolejne wydarzenie w roku jubileuszowym 45-lecia działalności artystycznej. Będzie to pierwszy z cyklu koncertów pod tytułem "Barwy choru_vol.1" prezentującego najpiękniejsze spośród tysięcy utworów a cappella wykonywanych przez chór w trakcie 45 lat działalności. Koncert odbędzie się w sobotę 25 marca o godz. 19:00 w Dworze Artusa w Gdańsku.

Będzie to muzyczna podróż do świata kompozycji z epoki romantyzmu oraz czasów nam współczesnych, powstałych do tekstów wybitnych poetów. W programie koncertu usłyszymy tryptyk Feliksa Nowowiejskiego "Teka białowieska", na który składają się pieśni: Ryś w borze ze słowami Jana Jerzego Karpińskiego - wybitnego polskiego leśnika, wieloletniego dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego, Dąb rażony piorunem do poezji Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej i Taniec na uroczysku do słów Kazimiery Jeżewskiej. Jest to niezwykle oryginalne dzieło, muzyka ilustracyjna obrazująca rysia, który poluje; dąb, którego nie zdoła powalić piorun oraz tańce na uroczysku - piękna opowieść o leśnych stworach.

muzyka chóralna - koncerty w Trójmieście


Kolejnymi dziełami będą dwa cykle pieśni to słów Williama Szekspira. Pierwsza to kompozycja szwajcarskiego kompozytora, Franka Martina "5 Pieśni Ariela" na głosy solowe i chór a cappella do sztuki "Burza", natomiast druga to "Trzy pieśni szekspirowskie" angielskiego twórcy Ralpha Vaughana Williamsa. Składają się z trzech krótkich utworów do tekstu ze sztuk "Burza" oraz "Sen nocy letniej". Część pierwsza, pełna tajemniczej atmosfery Full Fathom five, jest mistyczna i urzekająca, z niesamowitą, hipnotyzująca imitacją dzwonów w wysokich głosach. The Cloud-Capp'd Towers, wolniejsza część środkowa, przypomina słynną VI Symfonię Williamsa w swoim harmonijnym języku. Część trzecia Over hill, over dale jest żywym zakończeniem cyklu, pełnym zróżnicowanej harmoniki i żywego rytmu.


Dopełnieniem programu koncertu będą utwory powstałe w XXI wieku. Pierwsza kompozycja, której odbędzie się światowe prawykonanie, to "Domine Iesu Christe" Pawła Łukaszewskiego do słów Sørena Kierkegaarda. Druga, "Wykołysałem cię wśród fal" Ireneusza Łukaszewskiego do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera, jest opracowaniem pieśni Leona Łukaszewskiego, ojca braci Łukaszewskich.

W tym roku Ireneusz Łukaszewski, z którego inicjatywy 45 lat temu powstał Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, świętuje swoje 85. urodziny, a prof. Jan Łukaszewski 40-lecie pracy na stanowisku dyrektora naczelnego i artystycznego zespołu.

Zapraszamy na Barwy chóru vol. 1, muzyczny wieczór z Polskim Chórem Kameralnym.

PROGRAM

Feliks Nowowiejski Teka białowieska op. 56
Ireneusz Łukaszewski Wykołysałem Cię wśród fal
Paweł Łukaszewski Domine Iesu Christe (prawykonanie)
Frank Martin 5 Pieśni Ariela
Ralph Vaughan Williams Three Shakespeare Songs

Wykonawcy
Polski Chór Kameralny
Jan Łukaszewski dyrygent

ORGANIZATORZY
Miasto Gdańsk
Polski Chór Kameralny

WSPÓŁORGANIZATOR
Muzeum Gdańska

PARTNER ROKU JUBILEUSZOWEGO
Piekarnia - Cukiernia Pellowski


PARTNERZY
Metropolitalna Karta do Kultury
Hakon

PATRONAT MEDIALNY
www.gdansk.pl
trojmiasto.pl
Polskie Radio Program 2
Radio Gdańsk
Dziennik Bałtycki

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Na Darze Pomorza można było zobaczyć spektakl: