Wiadomości

stat

Barokowy przepych we współczesnym wydaniu. O wystawie "Prześwity"

Barokowe, pełne symboli kolaże, muzyka na żywo, tłum gości i wystylizowane modelki, które wyglądały, jakby właśnie zeszły z prezentowanych obrazów - tak w skrócie można opisać wtorkowy wernisaż wystawy "Prześwity"Filharmonii Bałtyckiej. Imponująca kolekcja to podsumowanie 10 lat pracy artystycznej Krystyny Andryszkiewicz, związanej z Trójmiastem fotografki.O wernisażu oraz wystawie informowaliśmy w naszym Kalendarzu imprez

W zaprezentowanych pracach na pierwszy plan wysuwa się postać kobiety - niepokojącej i zmysłowej, momentami odczłowieczonej, choć jak przyznała artystka, nie było to działanie świadome. To przede wszystkim styl barokowy odcisnął piętno na kolażach i to jego śladów powinniśmy szukać.

- W "Prześwitach" znalazło się miejsce dla dwóch postaci męskich (w tym trójmiejskiego projektanta Michała Starosta - przyp. red.), ale to prawda, że wolę uwieczniać kobiety, są bardziej "dekoracyjne", piękne, a ja kocham piękno. Mężczyźni, chociaż zwracają na siebie uwagę, mniej mnie fascynują - mówi Krystyna Andryszkiewicz. - Najważniejszy jest jednak dla mnie barok, a dokładnie neobarok, i to on jest głównym motywem fotokompozycji, nie kobieta. Staram się połączyć w harmonijną całość to, co było z tym, co jest.
I rzeczywiście, prace aż kipią od barokowej symboliki, być może chwilami aż za bardzo, ale w końcu barok to przepych. Mnogość znaczeń, motywy oniryczne, muszle, jaszczurki, ważki i zgniłe owoce zestawiono z poczuciem ulotności, nadchodzącej śmierci i marności ludzkiego życia. Natomiast sama postać kobieca jest niejednoznaczna i odrealniona.

Jak przyznał stojący obok mnie uczestnik wernisażu, kolaże, chociaż są mroczne i odwołują się do spraw ostatecznych, dają do myślenia i każą się zatrzymać. Bez wątpienia mogłyby "wtopić się" w ściany wielu mieszkań, bo po prostu dobrze się na nie patrzy.

Zwłaszcza dwie prace Andryszkiewicz wywołały szczególne zainteresowanie gości - mowa o kompozycjach, do których pozowały aktorki: Katarzyna FiguraBeata Poźniak Daniels.

- Nie szukam na siłę znanych kobiet, ale Katarzyna Figura i Beata Poźniak Daniels zauroczyły mnie. Katarzyny nie znałam wcześniej prywatnie, jednak gdy zobaczyłam ją w spektaklu "Maria Stuart" w Teatrze Wybrzeże, zaproponowałam jej sesję zdjęciową. Jej głos, osobowość, styl bycia bardzo mi odpowiadają w kontekście mojej twórczości. Natomiast Beata to dawna przyjaciółka, znamy się od lat. Kiedyś planowałyśmy sesję, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło. Niedawno wróciłyśmy do pomysłu, a efekt można zobaczyć w "Prześwitach".
Aby uczestnicy wernisażu jeszcze bardziej poczuli barokowy wymiar spotkania, w trakcie wydarzenia towarzyszyła im muzyka wykonywana na żywo, skomponowana specjalnie na tę okazję przez duet Maja Miro | Maria Ka. Wśród gości również przechadzały się, by nie powiedzieć snuły i zgodnie z zamysłem artystki niepokoiły, wystylizowane modelki. Za ich stroje odpowiadał m.in. znany trójmiejski duet projektantów, Jola SłomaMirek Trymbulak. Obecna była także Katarzyna Figura. Aktorka odczytała wiersze Daniela Naborowskiego, poety związanego właśnie z barokiem.

"Prześwity" Krystyny Andryszkiewicz można oglądać do 28 października w Filharmonii Bałtyckiej. Wstęp wolny.

Zobacz także: Beata Poźniak Daniels. Dziewczyna z ul. Piwnej, która zachwyciła Hollywood

Katarzyna Figura podczas wernisażu:

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (18)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

23

marca

23

marca

Dominik Lejman - Oparzenie ... Gdańsk, CSW Łaźnia

25

marca

12. Teatrzyk Młodego Artysty Gdynia, Centrum Kultury

Rozrywka

Testowaliśmy nowy tor kartingowy w Gdańsku
Testowaliśmy nowy tor kartingowy
Widowiskowy koncert Michała Szpaka w Filharmonii Bałtyckiej
Widowiskowy koncert Michała Szpaka

Kulinaria

Francuska kuchnia zagości w Trójmieście. 21 marca powróci Goût de France
Goût de France w Trójmieście
Gastrobanda: Kamil Sadkowski o aromatycznym łososiu
Sadkowski o aromatycznym łososiu

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: pomysły na pierwszy tydzień wiosny
Planuj tydzień: pierwsze dni wiosny