• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Barbara Kobylińska - Dziwolągi

Od 10 sierpnia 2014 roku zapraszamy do ogrodu Muzeum Sopotu na wystawę plenerową prac Barbary Kobylińskiej DZIWOLĄGI.

maj 18

sobota, godz. 19:00 - 01:00

Sopot,
Wstęp wolny

25 października - 8 listopada 2024, godz. 19.00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Muzeum Sopotu w letniej aurze zaprasza na prezentację pogodnego cyklu asamblażowych Rzeźb autorstwa Barbary Kobylińskiej, absolwentki Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Henryka Tomaszewskiego, uznanej artystki na co dzień działającej za Oceanem, zarówno w Ameryce Południowej jak i w Ameryce Północnej. Jest twórczynią osobliwych i pokojowych w wyrazie wielkoformatowych rzeźb (ceramicznych i asamblażowych) niejako symboli - pomników Natury o ciepłych, bogatych, radosnych kolorytach ewokujących wspomnienia o wczesnych obrazach zachwyconego światłem Tunezji Paula Klee. Barbara Kobylińska powołuje do życia mnogie, najczęściej wertykalne kompozycje dedykowane Naturze, są to piękne parafrazy na Rośliny, Zwierzęta, Ptaki... które artystka sytuuje w parkach miejskich oraz m.in. w ogrodach botanicznych i zoologicznych w licznych miejscach globu. Wyczuwalny jest w nich delikatny oddech kultur iberoamerykańskich, dalekowschodnich i oddech polskiej kultury ludowej.

Te złożone i 'zmieszane z sobą' mnogie siły decydują o ponadgeograficznej symboliczności i osobowości jej Prac przestrzennych, które wzbogacają otoczenie zastane, skupiają uwagę odbiorców. Ważną cechą sylwetowych form jest ich dyskretne odchylanie od osi, a więc sugestię ruchu Zwierzęcia, czy wzrostu Rośliny, naśladujące może dynamikę spotkania, powitania. Pojawiają się też formy parzyste jak zapatrzone w siebie Pingwiny czy skłaniające się ku sobie Kaktusy, długoszyje Żurawie. Wszystkie jej prace są niezwykle malarskie o zniuansowanej, a zarazem intensywnej chromatyce, które może przypominają o wczesnych symbolicznych obrazach Georgii O'Keeffe tworzonych od 1940 roku pod wpływem pejzażu Nowego Meksyku.

W ostatnim czasie Barbara Kobylińska na nowo związała się z kulturą polską współtworząc organizowane w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku międzynarodowe plenery wybitnych ceramików, prowadzone przez Bogusława Dobrowolskiego. Powstał wykonany przez Barbarę Kobylińską oryginalny cykl kilkudziesięciu asamblażowych form dedykowanych zarówno naturze ożywionej, jak i naturze cywilizacji, która splata się wzajemnie w nierozerwalnym związku. i tak brzusiec pozornie ptasiej Istoty zdobi śruba korbowa łodzi, tworząc swoisty poemat o podróżach wąwozami w górę rzeki, którym towarzyszą barwne motyle i piękne, latające nad głową ptaki.

I te całkiem monumentalne jak i kameralne 'Obiekto-Istoty' metaforyzujące mnogie gatunki Zwierząt i poetyckich Machin, mają sporą lekkość, będąc zarazem 'bajkami' i 'metamorfozami'.

Nazwałabym je 'TO-TE-MI-KI' nawiązując do ich delikatnie oddziałującego na otoczenie majestatycznego wyrazu a zarazem przez rozłożenie na sylaby z jednej strony do ich wielo-obiektowych struktur, jak i- do gaworzenia, mowy dziecka i zarazem do dadaizmu (dada), w tym do mechanizmów z obrazów Francisa Picabii, którego dalekie echa wydają się w tych Rzeźbach obecne. Tą złożoność sama Artystka określa jako udziwnienie, pewną predyspozycję psychiczną którą w sobie nosi - poszukiwania ekspresyjnego wyrazu powoływanych wyobrażeń.

"Od dwudziestu lat pracuję w moim studio w Virginii Beach i kreuję barwne "dziwolągi", które są odbiciem (odzwierciedleniem) natury w moim abstrakcyjnym i odnalezionym Świecie..." - mówi Barbara Kobylińska.

Barbara Kobylińska - absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie [dyplom w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego] oraz podyplomowych studiów na wydziale scenografii u prof. Józefa Szajny. W latach 1977-80 pracowała jako asystent scenografa w teatrze lalek "Miniatura" w Gdańsku Wrzeszczu oraz w teatrze "Ateneum" w W-wie.

Od roku 1981 przebywa w USA gdzie prowadzi warsztaty ceramiczne i zajmuje się rzeźba.

Współpracuje z Watergate Gallery, Washington DC i Richard Stravitz Sculpture Gallery, Va. Beach, VA. Jest członkiem Międzynarodowego Centrum Rzeźby (ISC), Grupy Rzeźbiarzy w Washington DC oraz Stowarzyszenia Projektantów Ceramiki (CDA).

Opinie

Sprawdź się

W którym roku zbudowano Łaźnię Miejską w Nowym Porcie? Jaką funkcję będzie pełniła współcześnie?