• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Bankiet - spektakl gościnny (4 opinie)

performance improwizacje
kasy:
58 620-52-31
wystawia:
Automobilklub Morski
10
1 ocena
Spektakl interaktywny Teatru Wzwyż
Bankiet

Rok 1932. W powietrzu słony zapach morza i pisk mew. Pierwsze automobile wyprzedzające konne dorożki turkoczące po kocich łbach. Ogromne żurawie portowe i rybacy wystawiający wprost z kutrów śledzia z porannego połowu. Strome klify, przykurczone przez wiatr sosny, wczasowiczki w długich sukniach karmiące okruszkami gołębie. Gdynia.

Na salonach panuje poruszenie i atmosfera niecierpliwego wyczekiwania. Znane osobistości gdyńskie zostały zaproszone na bankiet uświetniający dziesięciolecie położenia kamienia węgielnego pod pierwszą na Kamiennej Górze willę; momentem kulminacyjnym ma być odsłona specjalnie na tę okazję wybitej złotej monety. Prezes Pierwszego Polskiego Towarzystwa Kąpieli Morskich w Gdyni, Ryszard Gałczyński, wita przybyłych Eugeniusza Kwiatkowskiego, Tadeusza Wendę, księdza Rybkę, pianistkę Marię Ludwikę Dońską i inne znamienite osoby z Gdyni i okolic.

Goście bawią się na przyjęciu poznając siebie nawzajem, prowadząc konwersacje i popijając szampana. W tle słyszalna jest dyskretnie muzyka tego okresu, stojące pod ścianami kanapy i szezlongi zapraszają, by na nich przysiąść.

Nie wszystko jednak przebiega zgodnie z planem. W powietrzu czuć unoszący się głęboki zapach tajemnicy. Zaniepokojeni i podekscytowani goście próbują rozwiązać zagadkę. Kim jest siostra prezesa? Czemu persony przybyłe z Gdańska trzymają się tylko w swoim gronie, szepcząc i rzucając innym wymowne spojrzenia? Gdzie podział się fotograf i kto ostatnio z nim rozmawiał?

Nie jest to zwykły spektakl. Jest to jedyne w swoim rodzaju wysublimowane połączenie teatru, improwizacji, gry fabularnej i prawdziwego życia, w którym widzowie przenoszą się w czasie i wcielają w znane postaci gdyńskie, by odgrywając swoją rolę wpłynąć na losy międzywojennej Gdyni.

Za pomocą naszego spektaklu interaktywnego chcemy promować historię Gdyni, tak ciekawą, a niekoniecznie znaną. Widzowie bawiąc się i uczestnicząc w przedstawieniu będą poznawać tę historię nie tylko jako suche fakty, ale jako gorącokrwistą opowieść, którą zapamiętają na lata.

Chcemy uczcić 90-lecie nadania praw miejskich Gdyni i przybliżyć naszym gościom osoby, które zapisały się złotymi zgłoskami jako budowniczowie Gdyni i szerzyciele polskości w tym trudnym dla Polski okresie.

Spektakl ma być też projektem społecznym, w którym chętni mieszkańcy Gdyni udostępnią swoje mieszkania i zaproszą sąsiadów, a my, biorąc wszystkich w tajemniczą podróż po historycznej Gdyni, zapoznamy ich ze sobą i zintegrujemy, otwierając jednocześnie na sztukę.

Pieczę nad przedsięwzięciem sprawuje Piotr Srebrowki, reżyser nagrodzony Galionem Gdyńskim, aktor teatralny i filmowy, aktywnie działający w Teatrze Gdynia Główna, Centrum Kultury w Gdyni, współpracujący z Teatrem Miniatura, Teatrem Wybrzeże, Fundacją Teatru BOTO i innymi.

Koordynatorem jest Weronika Kamola-Uberman, aktorka o kilkunastoletnim doświadczeniu w polskich i niemieckich teatrach amatorskich.

Na pomysł stworzenia teatru interaktywnego wpadła Katarzyna Kozyra, która na własnej skórze poznała teatr interaktywny w sercu Niemiec, by przynieść ten pomysł do Polski. Odpowiedzialny za konstrukcję fabularną jest Mikołaj Gano, organizator kilkudziesięciu gier fabularnych odbywających się w całej Polsce na przestrzeni ponad sześciu lat. Naszym projektantem, wykonawcą kostiumów i grafikiem jest Grzegorz Uberman, od przeszło dziesięciu lat zajmujący się projektowaniem strojów historycznych, fantasy, oraz mody alternatywnej.

Reżyseria: Piotr Srebrowski
Scenariusz i obsada: Weronika Kamola-Uberman, Katarzyna Kozyra, Mikołaj Gano, Piotr Srebrowski, Grzegorz Uberman, Piotr Charytoniuk, Karolina Kliszewska

Projekt zrealizowany został w ramach projektu POCIĄG DO MIASTA finansowanego przez Miasto Gdynia i realizowanego przez Teatr Gdynia Główna.

Opinie (4)

 • byłam (opinia sprzed 7 lat)

  Niezapomniane przeżycie, świetna zabawa osadzona w historycznych realiach. Warto!

  • 0 0

 • może być niezłe (1) (opinia sprzed 7 lat)

  ale jestem z Gdańska

  • 0 0

  • TO ŻADEN PROBLEM (opinia sprzed 7 lat)

   Spektakl jest skierowany do wszystkich, którzy chcą spróbować niebanalnej rozrywki. Nie wymagana jest wiedza historyczna tyko otwartość:). Pozatym w fabule obok mieszkańców Gdyni jest grupa Gdańszczan:)

   • 0 0

 • kicha (opinia sprzed 7 lat)

  • 0 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery