• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Balladyna (18 opinii)

spektakl dramatyczny
kasy:
58 664-73-91 (bilety grupowe), 622-63-30, 667-022-652
wystawia:
Gdyńskie Centrum Kultury
czas trwania:
1 godz. 10 min. (bez przerw)
data premiery:
25 maja 2012
7.9
18 ocen
Balladyna
Juliusz Słowacki

"Balladyna" zasługuje na re/wizję. Zasługuje na spojrzenie poza sztampą. Umęczona w lekturze, zastygła w interpretacjach, zasługuje, by do niej powrócić. Raz jeszcze zajrzeć do domu wdowy i jej córek. Zobaczyć emocje drzemiące w sercach dziewcząt i pragnienia, które nimi kierują. W świecie, w którym jedyną szansą kobiety na szczęście i wolność jest dobre zamążpójście, ceną stanie się przelana krew. Krew, która zamiast bezpieczeństwa, przyniesie zniewolenie i strach. Lecz dramat Słowackiego to nie historia o bezsensownym mordowaniu, ale o makabrycznej samorealizacji. Czy Balladyna musi zabijać? Oczywiście, że nie, ale jeśli chce władzy, nie ma wyjścia. Ceną za równość i prawo do noszenia korony będzie znamię zbrodni. By osiągnąć swój cel, musi zaprzeczyć przeznaczonej jej roli i spróbować oszukać los...

Kiedy Słowacki napisał "Balladynę" i zadedykował ją Zygmuntowi Krasińskiemu, z pewnością nie przypuszczał, że jego tragedia stanie się tak ważna dla polskiego teatru. Że na jej podstawie powstanie opera "Goplana", słynny spektakl Adama Hanuszkiewicza, baśniowa "Balladyna" Jarosława Kiliana, film Dariusza Zawiślaka, audiobook, a nawet komiks. Interpretacje "Balladyny" bywają baśniowe i patetyczne, ludyczne i szekspirowskie, zawsze jednak pytają o kondycję człowieka i sens dążenia do władzy. Inscenizacja Tomasza Podsiadłego odchodzi od baśniowego charakteru dramatu, kierując się w stronę skomplikowanych relacji międzyludzkich. Odrzucenie fantazji pozwala skupić uwagę na głównej bohaterce i ukazać jej wewnętrzny świat. Spektakl, wskazując odmienne od tradycyjnych ścieżki interpretacji, ma prowokować do dyskusji. Ma przekonać nas, widzów, do spojrzenia na romantyczne teksty raz jeszcze, zapominając o kanonie lektur.

Reżyseria: Tomasz Podsiadły
Scenografia i kostiumy: Anna Paciorek-Grabowska
Muzyka: Rafał Kłoczko
Asystent reżysera: Marta Łosiewicz

Obsada:
Balladyna: Agnieszka Niemiec, Katarzyna Tapek
Alina: Agnieszka Skawińska, Dorota Śliwińska
Wdowa: Ewa Błachnio, Żaneta Palica
Kirkor: Miron Miotk, Radosław Wika
Kostryn: Piotr Srebrowski, Wojciech Jaworski
Grabiec: Magdalena Łapot, Karolina Żuk
Pustelnik: Karolina Sowińska, Magdalena Żelazkiewicz

oraz Filon, Gralon, Goplana, Kanclerz, Lekarz, Żołnierz, Poseł, Drugi Poseł, Pierwszy ze szlachty, Drugi ze szlachty.

---
o twórcach spektaklu:

Tomasz Podsiadły - aktor, reżyser.
Pracę na scenie rozpoczął jako czternastolatek w Teatrze Miejskim w Gdyni. Zagrał tam pod okiem takich reżyserów jak Jarosław Kilian, Adam Hanuszkiewicz czy Waldemar Śmigasiewicz. Później ukończył Szkołę Wokalno - Aktorską  przy Teatrze Muzycznym w Gdyni i na osiem sezonów związał się z tą sceną. Jednak wczesna miłość do dramatu nie została pogrzebana. Po zakończeniu edukacji i rozpoczęciu etatowej pracy na deskach teatralnych odkrył, ze poza pracą aktora równie ciekawa jest reżyseria.  Zaczął stawiać pierwsze kroki w tym fachu i z czasem stało się to głównym zajęciem. Dziś mówi o sobie: "Z wykształcenia jestem aktorem, jednak czuję się przede wszystkim reżyserem. Praca z aktorami i możliwość kreowania rzeczywistości scenicznej daję mi wiele radości."

Marta Łosiewicz - asystent reżysera
Studentka wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej, na stałe związana z gdyńskim projektem  SCENA 138. Nauczycielka British International School w Gdańsku, gdzie prowadzi zajęcia teatralne. Asystent reżysera części artystycznej gdyńskiej Parady Niepodległości, pomysłodawca i założycielka portalu ludzi aktywnych DIGIDIGI. Swoją pasję, energię i wolny czas poświęca na pomoc w angażowaniu młodych, zdolnych ludzi w rozwój życia kulturalnego Trójmiasta. Za swoja działalność na rzecz rozwoju inicjatyw teatralnych  w 2011 roku została wybrana jedną z Siedmiu Nadziei Trójmiasta plebiscytu portalu Moje Miasto Trójmiasto.

Anna Paciorek-Grabowska - scenografia i kostiumy
Urodzona w Gdyni, absolwentka Wydziału  Architektury i Wzornictwa oraz  Wydziału Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mieszka i pracuje
w Gdyni. Projektuje scenografię  i kostiumy dla telewizji, filmu i spektakli teatralnych, zajmuje się też projektowaniem ekspozycji. Jej dzieła można oglądać w filmach takich jak: "Czarny Czwartek" czy "Drugi Brzeg".

Rafał Kłoczko - kompozytor
Student Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jest dyrygentem, kompozytorem i teoretykiem muzyki, a także wielokrotnym stypendystą Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Torunia i Marszałka Województwa Pomorskiego. Jest. Od 2010 roku jest również członkiem Koła Młodych przy Związku Kompozytorów Polskich. Pracował pod okiem takich dyrygentów jak Janusz Przybylski, Zygmunt Rychert, Wojciech Rajski, Wojciech Michniewski, Elżbieta Wiesztordt czy Rafał Delekta. Doskonalił swoje umiejętności na kursach mistrzowskich w kraju i za granicą u m.in. Gabriela Chmury, Collina Metters'a czy Marco Guidarini'ego. Współpracował z wieloma orkiestrami w tym Sinfonietta Cracovia, Gdyńska Orkiestra Symfoniczna, Elbląska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Kameralna w Sopocie czy z orkiestrami Akademii Muzycznych w Gdańsku i Krakowie. Za całokształt osiągnięć otrzymał w 2011 roku tytuł Najlepszego Studenta Trójmiasta przyznawany przez Stowarzyszenie Czerwonej Róży.

Recenzja Trojmiasto.pl

Przeczytaj także

Opinie (18) 1 zablokowana

 • super super (1) (opinia sprzed 11 lat)

  Czasami mam wrażenie, że Ci co krytykują dobre spektakle mają jakiś problem. Balladyna jest warta zobaczenia. Gorąco polecam. Tutaj widać dobrą grę młodych aktorów, możnaby powiedzieć już zawodowców, świetna choreografia i co najważniejsze przekaz ponad czasowy... ktoś już o tym tutaj pisał. Polecam.

  • 12 3

  • (opinia sprzed 11 lat)

   moim zdaniem z grą jest różnie lub bardzo różnie ale inscenizacja zrobiona zawodowo. zdecydowanie warte obejrzenia

   • 1 0

 • Jestem pod ogromnym wrażeniem!! (opinia sprzed 11 lat)

  Zrozumiałam lekturę, nareszcie;) Muzyka, pomysły reżysera genialne. Człowiek wychodzi i chce chodzić do teatru, niewielu potrafi w tych czasach zainteresować żywą sztuką.

  • 4 1

 • Wspaniałe! (opinia sprzed 11 lat)

  Byłem na spektaklu, rzeczywiście wspaniały! Młodość, ekspresja aktorów - tak trzymać! Aż chce się wracać do Was. Muzyka, pomysł na zmierzenie się - bądź co bądź - z trudnym tematem, pełen profesjonalizm. Polecam wszystkim!

  • 6 2

 • Zaskoczenie (opinia sprzed 11 lat)

  Nie spodziewałam się, że lektura ze szkolnej ławy będzie tak zachwycała na scenie. Bardzo dobry, mocny przekaz.

  • 7 2

 • (opinia sprzed 11 lat)

  WARTO!!! Pozytywne zaskoczenie, fantastyczna i zaskakujaca interpretacja. Z pewnoscia dla widzów o mocnych nerwach

  • 10 2

 • słaby spektakl (opinia sprzed 11 lat)

  i aktorstwo słabe

  • 1 15

 • Sobotni spektakl (opinia sprzed 11 lat)

  Byłem w sobotę na "Balladynie". Świetnie zagrane i bardzo umiejętnie zrobiona inscenizacja. Ponieważ scena wchodzi w widownie, jest się jakby częścią tego co dzieje się na scenie. Brawo młodzi aktorzy. Chcemy iść jeszcze raz z rodzicami.

  • 12 3

 • warto zobaczyć (opinia sprzed 11 lat)

  Bardzo dobry spektakl. Nasza scena studencka jest super!

  • 14 2

 • (opinia sprzed 11 lat)

  Ja kupowałem bilety w kasie.

  • 2 1

 • Do realizatorów (opinia sprzed 11 lat)

  Dobrze, że oprócz wesołych, satyrycznych sztuk Centrum Kultury w Gdyni sięgnęło po ambitny program. Tak mało ostatnio w naszym narodzie polskości, patriotyzmu. Aż tu Balladyna J.Słowackiego: nasza literatura- (!),historia przeplata się z nowoczesnością, dobra poezja z szerzącą się obecnie ponad miarę wszędobylską zachłannością, chęcią posiadania za wszelką cenę. Biję brawooo!!! Namawiam Polaków do oglądania naszego...

  • 17 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery