• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

"Ballady i romanse" - Narodowe Czytanie w Gdyni

 • piątek - sobota, 2 - 3 września 2022
 • Lokalizacja
  Gdynia
 • Bilety
  wstęp wolny

Zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie, a już za kilka dni będzie można ich posłuchać w całej Polsce. "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza to tegoroczna lektura Narodowego Czytania. Finał 11. edycji akcji odbędzie się w sobotę, 3 września. W Gdyni fragmenty ballad polskiego wieszcza zostaną odczytane na Nowej Scenie Teatru Muzycznego, a także w Konsulacie Kultury, Bibliotece z Pasją oraz Bibliotece Chylonia.

"Ballady i romanse" to stworzony przez Adama Mickiewicza cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce. Zbiór wydano 200 lat temu. Z tej okazji rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego. A "Ballady i romanse" są tegoroczną lekturą Narodowego Czytania.

Finał akcji odbędzie się w sobotę, 3 września. Tego dnia w różnych miejscach kraju zostaną odczytane fragmenty ballad Adama Mickiewicza. Gdyńskie instytucje kultury tradycyjnie wezmą udział w tym przedsięwzięciu.

Narodowe Czytanie rozpocznie się w naszym mieście już w piątek, 2 września o godz. 11.00. Wtedy swoje wydarzenie organizuje Biblioteka ChyloniaMapka (ul. Opata Hackiego 33). W jej murach odbędzie się wspólne, głośne czytanie, w którym wezmą udział czytelnicy, bibliotekarze oraz zaproszenie goście i przyjaciele biblioteki.

Z kolei w sobotę, 3 września o godz. 13.00 w swoje progi zaprasza Biblioteka z PasjąMapka. Na scenie fragmenty "Ballad i romansów" przeczytają pracownicy biblioteki oraz mieszkańcy.

Następnie, o godz. 13.45, odbędzie się dyskusja o współczesnych nawiązaniach literackich i kulturowych do dzieła Mickiewicza, fantastyki, grozy, a także ludowości. Debatę będzie moderować Agnieszka Skulska.

Spotkanie w Bibliotece z Pasją zakończy pokaz filmu fabularnego "Świtezianka" w reżyserii sióstr Bui. To adaptacja ballady Mickiewicza utrzymana w konwencji thrillera romantycznego, w którym współczesny świat przeplata się ze światem XIX-wiecznych podań ludowych.

Natomiast o godz. 16.00 Narodowe Czytanie przeniesie się na Nową Scenę Teatru Muzycznego w Gdyni. W świat "Ballad i romansów" widzów zabiorą: Andrzej Śledź, Ewa Gregor, Katarzyna Więcek, Katarzyna Wojasińska, Mateusz Deskiewicz, Oliwia Drożdżyk, Karolina Ziętak, Weronika Radniecka, Mateusz Górecki oraz Mieszko Wierciński.

Każdy uczestnik może liczyć na muzyczny upominek.

Od godz. 16.00 do godz. 19.00 wspólne czytanie zaplanowano także w Konsulacie Kultury. Na to wydarzenie zaprasza radna Elżbieta Raczyńska. W czytaniu wezmą udział m.in. Joanna Zielińska - przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Jakub Ubych - wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni, Krzysztof i Wojciech Jankowscy czy Bożena Zglińska - dyrektor Centrum Aktywności Seniora. Fragmenty ballad zaprezentują też aktorzy Bałtyckiego Teatru Różnorodności. Oprawę muzyczną zapewni młodzież ze Szkoły Muzycznej I i II st. im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni.

Prezydent Wojciech Szczurek objął honorowy patronat nad wydarzeniem.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Grafika promująca 11. edycję Narodowego Czytania // materiały prasowe

Narodowe Czytanie to akcja, którą od 2012 roku organizuje prezydent RP. Ma zachęcać do wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury. W ubiegłym roku czytano "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Który z wybitnych zespołów i artystów nie wystąpił podczas Heineken Open'er Festival w 2011 roku?