stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Babskie Granie / Jazz Jantar: Derlak, Tomaszewska, Serowik (1 opinia)

Klub Żak zaprasza na szóstą edycję Babskiego Grania, które - jak zawsze - odbywa się w ramach Festiwalu Jazz Jantar. Tegorocznymi bohaterkami nie będą debiutantki, a artystki z całkiem niemałym doświadczeniem scenicznym.


Obserwatorzy polskiej sceny jazzowej nie mogli nie zauważyć pianistki Agi Derlak. Jej trio pojawiło się właściwie na wszystkich liczących się festiwalach w 2016 roku, a za płytę FIRST THOUGHT otrzymała FRYDERYKA. Właśnie pracuje nad nową płytą THE HEALING, która ukaże się w kwietniu, a gdańska publiczność będzie miała okazję jako pierwsza posłuchać nowego materiału. Pianistka i kompozytorka Aleksandra Tomaszewska w Sali Suwnicowej Żaka pojawi się po raz trzeci, tym razem przygotowując specjalnie dla Festiwalu nowy program TRIBUTE TO KENNY WHEELER. W jej zespole obok uznanych jazzmanów jak m.in. saksofonista Henryk Miśkiewicz czy gitarzysta Maciej Grzywacz pojawi się przedstawiciel młodszego pokolenia, trębacz Tomasz Dąbrowski. Alicję Serowik publiczność festiwalowa zapewne pamięta z jej dyplomowego koncertu na Festiwalu Jazz Jantar w 2012 roku. W 2017 roku jej koncert będzie hołdem złożonym Elli Fitzgerald, w stulecie urodzin First Lady of Song, a towarzyszyć jej będzie silna grupa młodych muzyków, którzy coraz mocniej zaznaczają swoją obecność na polskiej scenie jako trójmiejska nowa fala i których zobaczycie także w marcowej odsłonie Festiwalu Jazz Jantar.

jazz - koncerty w Trójmieście


Babskie Granie 2017 / 20. Festiwal Jazz Jantar

3.02.2017 / G.20:00
AGA DERLAK TRIO / THE HEALING / premiera

Aga Derlak - fortepian / Tymon Trąbczyński - kontrabas / Bartosz Szablowski - perkusja
Płyta THE HEALING ukaże się w kwietniu 2017 r.

4.02.2017 / G.20:00
ALEKSANDRA TOMASZEWSKA SEPTET / TRIBUTE TO KENNY WHEELER / premiera

Tomasz Dąbrowski - trąbka / Henryk Miśkiewicz - saksofon altowy / Aleksandra Tomaszewska - fortepian, premierowe kompozycje / Maciej Grzywacz - gitara / Anna Serafińska - śpiew / Robert Kubiszyn - bass, gitara basowa / Bodek Janke - perkusja, instrumenty perkusyjne

5.02.2017 / G.20:00
ALICJA SEROWIK MEET AGAIN / TRIBUTE TO ELLA FITZGERALD / premiera

Alicja Serowik - wokal / Mikołaj Basiukiewicz - fortepian / Emil Miszk - trąbka / Piotr Chęcki - saksofony / Krzysztof Słomkowski - kontrabas / Sławek Koryzno - perkusja


AGA DERLAK TRIO powstało w grudniu 2012 roku z inicjatywy frontmanki, a jej członkowie są studentami Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i absolwentami Wydziału Jazzu Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie (tzw. Bednarska). Zespół wykonuje przede wszystkim autorskie utwory. Jak sami przyznają, to odważne i szalone granie, choć nie brak im liryzmu. Muzycy są laureatami Jazz Juniors (2013) oraz Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. Agę Derlak wyróżniono nagrodą indywidualną na Krokus Jazz Festival. Zespół ma na koncie również udział w festiwalu jazzowym Jazz nad Wisłą, Hevhetia Festival w Koszycach oraz na Bielskiej Zadymce Jazzowej. Za swoją debiutancką płytę - FIRST THOUGHT (2015), sygnowaną przez słowacką wytwórnię Hevhetia trio otrzymało Nagrodę Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016.

TRIBUTE TO KENNY WHEELER jest premierowym projektem Aleksandry Tomaszewskiej zainspirowany muzyką Kennego Wheelera. Pianistka napisała nowe kompozycje, które stylistycznie zbliżone są do muzyki Kennego Wheelera. Podobieństwo to dotyczy szczególnie doboru składu zespołu, bogatej harmonii oraz melodii. Do niektórych kompozycji zostały napisane teksty autorstwa Alicji Kubicy. Jak mówi kompozytorka, bardzo inspirujący dla niej okazał się widok z dachu jej kamienicy (kilka tytułów nowych kompozycji bezpośrednio nawiązuje do wrażeń wizualnych z 12-tego piętra).
Aleksandra Tomaszewska jest kompozytorką, dyrygentką, pianistką oraz wykładowcą w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Dwukrotna laureatka I Nagrody Konkursu Kompozytorskiego Komeda Jazz Festiwal (w 2009 i w 2011). Zespół Aleksandry Tomaszewskiej występował na festiwalach jazzowych: Jazz Jantar Festiwal, Letni Festiwal Jazzowy Piwnicy pod Baranami w Krakowie, Międzynarodowy Festiwal Jazsowy w Teatrze Leśnym, Sopot Jazz Festival i Jazz Berlin Fest, na którym niemieccy krytycy okrzyknęli Tomaszewską polską Marią Schneider. Warto również wspomnieć, że Ola ma już na swoim koncie nagrania z NDR Big Bandem, czym obok niej z polskich muzyków może poszczycić się tylko Jan Ptaszyn Wróblewski i Władysław Sendecki.

ALICJA SEROWIK MEET AGAIN to drugi projekt wokalistki jazzowej Alicji Serowik. Artystka postanowiła udać się w sentymentalną podróż do swoich największych inspiracji jazzowych i stworzyć projekt poświęcony pamięci Pierwszej Damie Jazzu - Elli Fitzgerald w jej setną rocznicę urodzin. Alicja Serowik, poza tradycyjnym wykorzystaniem swojego wokalu, duży nacisk kładzie na instrumentalne traktowanie głosu, dając przewagę pomysłów muzycznych nad znaczeniem słów. Alicja Serowik jest absolwentką gdańskiej Akademii Muzycznej. Jest wierna standardom jazzowym - wykonuje je najchętniej i najczęściej. Jest laureatką licznych konkursów i przeglądów wokalnych, m.in. III Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenek Jacka Cygana (Grand Prix i Nagroda Publiczności) i XI Ogólnopolskiego Festiwalu Sing, Jazz, Blues w Białymstoku (I nagroda). Jako aktorka i tancerka zadebiutowała w musicalach SZANSA i DYM wystawianych w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku. Współpracuje także z Teatrem Wybrzeże, występując w spektaklu (g)DZIE-CI FACECI. W swoim debiutanckim krążku DO ŚË sięgnęła do kultury Podlasia, skąd pochodzi. Za namową m.in. Krystyny Stańko i Grzegorza Piotrowskiego, Alicja postanowiła wrócić do swoich korzeni i stworzyć projekt pieśni kurpiowskich w aranżacjach szeroko pojętej muzyki improwizowanej. Kanwą inspiracji stała się pieśń kurpiowska Szymanowskiego UWOZ, MAMO.

Przeczytaj także

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  40 zł
 • Bilet ulgowy
  30, 20, 15 zł
BILETY
15 zł – zniżka* na Kartę Dużej Rodziny
20 zł – ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów
30 zł – super zniżka* na Kartę do Kultury
40 zł – bez zniżek
Koncerty objęte Karnetem Festiwalowym (20 Festiwal Jazz Jantar)

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)

Sprzedaż biletów bez zniżek: tickets.klubzak.com.pl

Sprzedaż biletów i karnetów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00).
Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117 / Płatność za bilety i karnety gotówką lub kartą. Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl.

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na koncerty, spektakle, PC Dramę należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert.

Liczba biletów w danej puli limitowana. Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT. Koncert bez miejsc siedzących.

Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, www.klubzak.com.pl

Opinie (1)

 • rozczarowanie

  Nie wiem na jakich zasadach kończy się uczelnie muzyczną, ale dzisiejsza bohaterka bardzo słaba,fałsze okropne ,piski, wystraszona, bez kontaktu. Na tle zespołu, generalna amatorka,przykro. Szkoda kasy.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Przystań książki to plażowa inicjatywa którego miasta?