• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

BEZMATEK - spotkanie z Mirą Marcinów

W brawurowej prozie Miry Marcinów wszystko jest dzikie i dziwne, a najdziwniejsza jest śmierć, której miało nie być. Bo na świecie są tylko dwie okoliczności końca: ktoś zmarł śmiercią tragiczną lub po długich cierpieniach.

W tej książce jest inaczej. Są lata dziewięćdziesiąte i te teraz, są małe dziewczynki i młode matki. Marcinów próbuje znaleźć nowy język na opisanie straty i ze skrajnej intymności robi literaturę: transową, mocną, dowcipną, a jednocześnie drżącą, okrutnie szczerą, pełną czułości i tęsknoty nie wiadomo za czym, choć wiadomo, że tej pustki wypełnić się nie da.

Bezmatek to brutalna opowieść o pragnieniu życia i ucieczce od umierania oraz historia wielkiej, szalonej i zachłannej miłości, jaka może wydarzyć się tylko między matką a córką.

o autorce: dr Mira Marcinów (ur.1985), studiowała na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie obroniła doktorat z psychologii. Pracuje w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Finalistka Nagrody Naukowej Polityki (2019) i laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów (2015). Wydała książki: Na krawędzi wolności, Niezabliźniona rana Narcyza (z Bartłomiejem Dobroczyńskim) oraz Historia polskiego szaleństwa, za którą była nominowana do Poznańskiej Nagrody Literackiej.
Bezmatek to jej debiut prozatorski.

o prowadzącej: dr hab. Elżbieta Korolczuk- socjolożka, pracuje na Uniwersytecie Södertörn w Sztokhomie i wykłada w Ośrodku Studiów Amerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim. Bada ruchy społeczne, kategorię płci oraz rodzicielstwo. Jest autorką książki Matki i córki we współczesnej Polsce (2019, Universitas) a w 2021 wydała z Agnieszką Graff książkę Anti-Gender Politics in the Populist Moment (Routledge). Jest też działaczką społeczną i komentatorką.
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Książka nas uratuje! i jest dofinansowane ze środków miasta Gdańska.
Do stworzenia wydarzenia użyto materiałów ze strony: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/bezmatek

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jaki autorski teatr tworzy znany trójmiejski performer Krzysztof "Leon" Dziemaszkiewicz?