• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Azjatycka opowieść - Gao / Monika Płusa / Cyjanotypia - wystawa

29 marca - 29 kwietnia 2023

Gdańsk,
Wstęp wolny
kwi 2

niedziela, godz. 12:00 - 14:00

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
"Asian story - Gao" / "Azjatycka opowieść - Gao" / Monika Płusa / Cyjanotypia

Wernisaż: 16.02.19, godz. 19:00
Czas trwania wystawy: 17.02.19 - 06.03.19

"Asian story - Gao"
Najnowszy cykl fotografii powstał w wyniku wyprawy do południowo-wschodniej Azji i składa się z 9 prac wykonanych w technice cyjanotypii. Każda z nich to duchowa podróż do świata wierzeń, tradycji, symboli i bogatej historii tego regionu. Tajowie uznają numer 9 - inaczej "Gao" za szczęśliwą liczbę, ponieważ brzmi podobnie do słowa "progres" lub "ruch", co więcej wymawia się ją w ten sam sposób co wyraz ryż - "khao", który stanowi ich podstawowy składnik pożywienia. Liczba fotografii to również 9, co ma na celu przyniesienie dobrej energii. Miejsca które odwiedziła autorka pokazane są jako puste przestrzenie i budynki o wyjątkowym i mistycznym klimacie. Szczególnie zainteresowały ją dachy o charakterystycznej stożkowej formie, symbolizujące złożone do modlitwy ręce. Ten bliski kontakt z bogiem podkreśla duchowość azjatyckiej architektury. Dachy na fotografiach są jedynie fragmentami zamiast całości, aby pobudzić widza do samodzielnego zrekonstruowania w głowie pełnego kompleksu tych baśniowych budowli.

Cyjanotypia to technika w fotografii powstała pod koniec XIX wieku, wykonywana jest ręcznie dzięki czemu każda odbitka pozostaje unikatowa. Nacisk pędzla, kąt padania promieni światła oraz jego intensywność warunkują końcowy efekt, który niekiedy przypomina też grafikę. Magiczna duchowość Azji to nie tylko szereg wspomnień, ale również zaproszenie do otworzenia swojej duszy na pełną skupienia kontemplację.

Monika Płusa (ur.1992) - zajmuje się fotografią analogową i cyfrową oraz technikami szlachetnymi w fotografii: cyjanotypią i emulsją srebrową. Szeroki obszar jej pracy zajmuje również fotografia modowa, a w tym publikacje w magazynach: PROMO NYC, The Atlas Magazine oraz BringMe Mag. Studiowała w Warszawskiej Szkole Fotografii i Warszawskiej Szkole Filmowej. Ukończyła studia magisterskie na wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Autorka dwóch albumów fotograficznych: "Parlament Europejski w obiektywie - Bruksela" 2015 r., "Parlament Europejski w obiektywie - Strasbourg" 2017 r.
Wybrane wystawy prezentujące cyjanotypie:
- "Jeunes Artistes" i "Marché des Créateurs "Mamma Mia !" w Galerii Art'Course w Strasbourgu we Francji, styczeń i maj 2017 roku.
- "Made in Photo #9" w Galerii Enter(PHOTO)tainment na ASP we Wrocławiu w 2016 roku
- 20te biennale fotografii w technikach fotograficznych i cyfrowym przetwarzaniu obrazu - REMIS 2015
- "Pogranicza fotografii" w Oranżerii w Wilanowie w 2015 roku,
- "Otwarta Ząbkowska" w Galerii Uległa, Szuflada Sztuki w kwietniu 2018 r.

http://monikaplusa.com/

Opinie

Sprawdź się

Fragment wiersza którego z polskich poetów znajduje się na Pomniku Poległych Stoczniowców?