• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Awangarda na wojnie

Spotkanie z Tomaszem Szerszeniem, autorem książki o obrazach wojny w Ukrainie pt. Być gościem w katastrofie oraz Maciejem Piotrowskim, tłumaczem książki ukraińskiego awangardzisty Mike`a Johannsena pt. Podróżny uczonego doktora Leonarda i jego przyszłej kochanki Alcesty do Szwajcarii Słobodzkiej.
Prowadzenie: Anna Łazar

cze 21

piątek, godz. 17:00

Gdańsk,
bilety 289,00 zł
Tytuł kuratorskiego cyklu Wolne Słowo w ramach Gdańsk Miasto literatury odnosi się do domu Słowa w Charkowie ostrzelanego przez rosyjskich agresorów w pierwszym roku pełnoskalowej inwazji, zbudowanego na początku wieku XXX dla literackiej generacji nazwanej Rozstrzelanym Odrodzeniem lub Czerwonym Renesansem.

Środowiska twórcze współczesnej Ukrainy podejmują żywą refleksję nad awangardową spuścizną osób zamordowanych w ramach stalinowskich represji w latach 30 XX wieku, sytuując dzisiejszą agresję w perspektywie długotrwałej strategii niszczenia kultury nie tylko eksperymentalnej, czy wolnościowej, ale właściwie każdej, która nie idzie krok w krok z kolejnymi wariantami rosyjskiego dyskursu imperialnego. Dzisiejszy opór Ukrainy wzmaga zainteresowanie jej kulturą.

Maciej Piotrowski przełożył na język polski utwór wybitnego awangardzisty lat 30. Mike Johansena, który mieszkał w domu Słowa i który został rozstrzelany przez NKWD w 1937 r. Jego żywe po dziś dzień eksperymenty pisarskie imponują humorem, wyobraźnią, rozmachem i urodą języka. Przez lekką formę prześwituje też trudna rzeczywistość początku XX wieku.

Tomasz Szerszeń odwiedziwszy Dom Słowa w Charkowie, snuje kulturoznawczą opowieść o obrazach wojny, przykładając do swojego erudycyjnego zaplecza kulturowego obrazy i teksty powstałe we współczesnej Ukrainie. Swoją wizytę w Ukrainie zaczyna od budynku Słowa.
Podczas spotkania porozmawiamy o książkach przygotowanych przez naszych gości i wspólnie poszukamy jeśli nie odpowiedzi to przynajmniej pytań i zadań, które współczesna kultura stawia sobie wobec wojny w naszym najbliższym sąsiedztwie.

Opinie

Sprawdź się

Studium Wokalno-Aktorskie to: