• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Aukcja Dzieł Sztuki

Serdecznie zapraszamy Państwa na majową odsłonę Aukcji Dzieł Sztuki, która odbędzie się 11 maja naszej sopockiej galerii! W naszej ofercie zgromadziliśmy 78 pozycji autorstwa najlepszych polskich i zagranicznych artystów, należących do prawdziwej plejady przedstawicieli i twórców najważniejszych kierunków oraz ugrupowań artystycznych XIX i XX wieku.

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI
11 MAJA (SOBOTA) 2019, GODZ. 17.00
w siedzibie Sopockiego Domu Aukcyjnego
Galeria Sztuki Dawnej, Sopot, Boh. Monte Cassino 43

WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA:
od 29 kwietnia 2019 r. w siedzibie SDA
poniedziałek - piątek od 11 do 18
sobota od 11 do 15

Katalog dostępny na stronie: www.sda.pl

Na szczególną uwagę zasługuje przepiękny obraz autorstwa Władysława Ślewińskiego - Białe petunie i czerwona róża, promujący nasze wydarzenie (Poz. 8. cena wywoławcza: 270 000 zł). Tak o malarstwie mistrza pisała prof. Jaworska: Ze szczególną "czułością" i wynikającą może z tego emocjonalnego stosunku wirtuozerią malował Ślewiński kwiaty. Kwiaty polne w zwykłych glinianych garnkach i dzbankach, rzadziej kwiaty ogrodowe w smukłych szklanych flakonach lub wazonach z Delft, kwiaty w doniczkach, na stołach, krzesłach, taboretach - to długa suita kwiatowa, która przewija się przez całą, blisko trzydziestoletnią działalność Ślewińskiego. Nigdy nie traktuje kwiatów jako dekoracji wnętrza mieszkalnego. Przeciwnie - oddziela je draperią lub ścianą od otoczenia nadając im cechy indywidualnego "bytowania". Kwiaty Ślewińskiego, botanicznie jednoznaczne, są zaprzeczeniem naturalistycznego odtwarzania listków, płatków, pręcików. Są one traktowane syntetycznie, są to bowiem "portrety" kwiatów, a nie ich barwna fotografia. (Władysław Ślewiński 1954-1918. Wystawa monograficzna, oprac. W. Jaworska, Warszawa 1983, s. 25.).

W ofercie aukcji znalazły się również dwa obrazy autorstwa Jacka Malczewskiego (poz. 3 - Fauny, cena wywoławcza: 34 000 zł oraz poz. 4 - Portret mężczyzny, cena wywoławcza: 48 000 zł.). Niezwykle poruszająca jest scena autorstwa Wlastimila Hofmana - Modlitwa z 1921 roku (Poz. 5, cena wywoławcza: 49 000 zł). Na pewno wart uwagi jest przepiękny obraz Michała Gorstkina Wywiórskiego z przedstawieniem zimowego pejzażu z chatą (poz. 7, cena wywoławcza: 9 500 zł), oraz przesiąknięty nastrojem melancholii, zadumy, ciszy obraz Alfreda Wierusza-Kowalskiego - Wozy na błotnistej drodze (poz. 6, cena wywoławcza: 220 000 zł). Miłośnikom konnych przedstawień szczególnie polecamy obrazy m.in. Kossaków - Wojciecha i Jerzego. W charakterystycznej manierze utrzymany jest obraz Mężczyzna z fajką autorstwa Stanisława Eleszkiewicza (poz. 64, cena wywoławcza: 27 000 zł). Z kręgu École de Paris również warte uwagi są obrazy Henryka Haydena, czy Henryka Epsteina. W ofercie nie zabrakło również prac o tematyce marynistycznej - tutaj szczególnie polecamy piękne olejne prace Mariana Mokwy (poz. 76, Kutry rybackie przy brzegu - cena wywoławcza: 6 500 zł oraz poz. 77, Przy brzegu - cena wywoławcza: 4 400 zł).

Opinie

Sprawdź się

W jakiej miejscowości nie ma oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku?