stat
Impreza już się odbyła

Aukcja Dzieł Sztuki - Ecole de Paris

Sopocki Dom Aukcyjny zaprasza na szczególną odsłonę kolejnej Aukcji Dzieł Sztuki, poświęconą tym razem wyłącznie twórczości artystów reprezentujących środowisko École de Paris, malarzy zamieszkałych i aktywnych artystycznie w Paryżu pierwszej połowy XX wieku. Ofertę tworzy wyselekcjonowana grupa obrazów oraz jedna egzemplifikacja rzeźby, a w niej dobrze znane kolekcjonerom i miłośnikom tematu nazwiska takie, jak Muter, Kisling, Mondzain, Kramsztyk oraz wielu innych wysokiej klasy artystów. Aukcja odbędzie się 6 kwietnia (sobota) o godz. 17:00 w siedzibie firmy w sopockim kurorcie.

Uwagę klienta po wejściu do galerii skupia główna ściana ekspozycyjna, na której zawisły utrzymane w żywej, nasyconej kolorystyce obrazy. Są to: filozoficzno-alegoryczna kompozycja zatytułowana Geografowie autorstwa Szymona Mondzaina, będąca reminiscencją pobytu artysty w Algierze i zlecenia wykonania muralu dla miasta Tilimsan (poz. 10, cena wywoławcza: 36 000 zł); akt przedstawiający Kiki, najsłynniejszą modelkę Montparnasse'u, widzianą oczami Mojżesza Kislinga (poz. 15, cena wywoławcza: 250 000 zł) oraz tegoż samego artysty Pejzaż z Sanary-sur-Mer o bogatej proweniencji, tworzący niegdyś trzon kolekcji Arthura Rubinsteina oraz Oscar'a Ghez'a, a także o imponującej historii wystawienniczej (poz. 5, cena wywoławcza: 440 000 zł). W ofercie znalazły się również dwie prace Bolesława Biegasa: wchodzący w skład cyklu Mistyka nieskończoności olej Chateau des Trésors, nokturn utrzymany w metafizyczno-onirycznej konwencji, będący hołdem złożonym artyście Arnoldowi Böcklinowi i jego Wyspie Umarłych (poz. 6, cena wywoławcza: 55 000 zł); a także odlew rzeźby projektu Biegasa, przedstawiającej Zamyślonego, jeden ze studiów męskich aktów, które artysta opracowywał w latach 20. XX w. (poz. 47, cena wywoławcza: 38 000 zł).

Warto się również zatrzymać nad piękną martwą naturą pędzla Meli Muter (poz. 2, cena wywoławcza: 240 000 zł). Artystka kojarzona przede wszystkim z twórczości portretowej, doskonale się odnajdowała także w innych gatunkach malarskich, wkładając tyle samo zaangażowania w proces twórczy w każde ze swoich płócien. Żeńską frakcję reprezentuje również Alicja Halicka ze swoim pejzażem przedstawiającym paryski most (Pont des Arts) - poz. 11, cena wywoławcza: 8 000 zł. Artystka, pozostająca niejako w cieniu swojego męża, również malarza - kubisty, Louisa Marcoussisa, jest niejako ponownie odkrywana na rynku dzieł sztuki, a jej twórczość ceniona za pełne lirycznej nastrojowości widoki Paryża.

Sopocki Dom Aukcyjny zachęca do obejrzenia wystawy przedaukcyjnej w Galerii Sztuki Dawnej przy ul. Boh. Monte Cassino 43 w Sopocie oraz do wzbogacenia kolekcji o kolejne wysokiej klasy dzieła sztuki.

Aukcja Dzieł Sztuki: École de Paris
6 kwietnia (sobota) 2019 r., godz. 17:00
Sopocki Dom Aukcyjny / Galeria Sztuki Dawnej
ul. Boh. Monte Cassino 43 / Sopot

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jakie zwierzę widnieje w logo Lamborghini?