• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

AstroCamera. Niebo w obiektywie - wystawa (2 opinie)

W zabytkowym budynku Wozowni Artyleryjskiej na Górze Gradowej od 8 lipca zapraszamy na wystawę fotografii nieba AstroCamera. Niebo w obiektywie. To podróż po Wszechświecie, w którą zabierają nas autorzy zdjęć nadesłanych w ramach 10-ciu edycji  międzynarodowego konkursu astrofotograficznego Hevelianum AstroCamera. W czasie wakacji będzie można podziwiać zaprezentowane na niej prace.

Zwieńczeniem 10. edycji konkursu jest wystawa AstroCamera. Niebo w obiektywie. Wystawę  można zwiedzać od 8 lipca do końca wakacji.

Z okazji jubileuszowej, dziesiątej edycji naszego międzynarodowego konkursu astrofotograficznego przygotowaliśmy wystawę AstroCamera. Niebo w obiektywie. Prezentujemy na niej wybrane, zwycięskie prace nadesłane w dotychczasowych odsłonach konkursu oraz wszystkie nagrodzone w tegorocznej. Zapraszamy w niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni, możliwą dzięki obrazom nieba utrwalonym przez autorów zdjęć z niemal całego świata. mówi Paweł Golak, dyrektor HevelianumJuż dziś  zapraszamy do udziału w kolejnej, 11. edycji. Startujemy, jak zawsze, 28 stycznia w dniu urodzin naszego patrona, Jana Heweliusza. Dodam tylko, że konkurs AstroCamera, według portalu space.com znalazł się wśród 10 najlepszych międzynarodowych konkursów astrofotograficznych.

Do 10. edycji konkursu zgłoszono największą w dotychczasowej jego historii liczbę prac 700, a do rywalizacji stanęło najwięcej autorów 240 z całego świata. W sumie do wszystkich jego odsłon wpłynęło 2 832 zdjęcia, z czego 103 zostały nagrodzone, a 150 wyróżniono.
Dotychczas uruchomiliśmy stronę internetową poświęconą projektowi www.astrocamera.pl. Znajdą Państwo na niej interaktywną mapę nieba wraz ze wszystkimi nagrodzonymi i wyróżnionymi w konkursie zdjęciami. W najbliższym czasie zamieścimy na niej również Poradnik astrofotografii licząc, że kolejni astrofotografowie zgłoszą swoje prace do konkursu
Motywem przewodnim wystawy jest światło. Dlaczego? Cząstka światła foton sprawia, że niebo mieni się miliardami rozsypanych po nieboskłonie gwiazd. W ich wnętrzu dochodzi do reakcji termojądrowych, powstają wówczas cząstki, przed którymi bardzo długa droga. Przedzierają się przez strukturę swojej macierzystej gwiazdy, aby ją opuścić, po czym wpadają w kosmiczną pustkę, gdzie pędzą z niewyobrażalną prędkością, by ostatecznie trafić do naszego oka.

Kiedy obserwujemy konkretny obiekt na niebie, widzimy go z pewnym opóźnieniem. W skali kosmosu nie ma tu i teraz. opowiada Magdalena Więcek-Olszewska, kuratorka wystawy, przewodnicząca jury, która sama pasjonuje się fotografią.  Miliardy gwiazd złączone grawitacją tworzą galaktyki, a te łączą się w potężne struktury zwane gromadami galaktyk Na wystawie zobaczymy obiekty tak odległe od nas, że światło opuszczające je dociera do Ziemi nawet kilkaset milionów lat.

Podczas trwania wystawy będzie można wziąć udział w jej interaktywnym zwiedzaniu prowadzonym przez astronoma.

----------------------------------------------------------
Wystawa AstroCamera. Niebo w obiektywie
Organizator: Hevelianum, Miasto Gdańsk

Kuratorki wystawy: Magdalena Maszewska, Magdalena Więcek-Olszewska
Współpraca: Agata Ferenc, Paweł Golak, Katarzyna Mejna, Anna Morawska

Projekt wystawy: Grupa Gdyby (Ewa Kierklo, Stanisław Kempa)
Projekty graficzne: Anita Wasik
Wykonanie: Czapla Dekor Bartosz Cybowski

Teksty: Magdalena Maszewska, Przemysław Rudź, Magdalena Więcek-Olszewska
Redakcja językowa: Katarzyna Żelazek
Tłumaczenia: Klaudia Nowicka, Bogna Pazderska

Patronat honorowy: Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), Związek Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA)
Patronat medialny: National Geographic Polska, Wiedza i Życie, Urania Postępy Astronomii, Radio Gdańsk

Dofinansowano z programu Społeczna odpowiedzialność nauki Ministra Edukacji i Nauki.

AstroCamera 2022
Wystawa: 8 lipca-31 sierpnia 2022, pon.-niedz. 10:00-12:00 15:00-18:00, Wozownia Artyleryjska, Sala Haxo
Wstęp bezpłatny


AstroCamera 2022 wystawa
8.07-31.08.2022 | pon.-pt. | 10:00-12:00 oraz 15:00-18:00 | sb.-niedz. | 10:00-18:00 | Wozownia Artyleryjska, Sala Haxo | WSTĘP WOLNY
 
Nieziemska przygoda interaktywne zwiedzanie wystawy z astronomem

Dlaczego wieczorem robi się ciemno, a po nocy wstaje dzień? Kto zaplótł komecie warkocz? Jak odróżnić meteoryty od ziemskich kamieni? Czy długo leci się na Marsa? Na te i inne pytania nie z tej Ziemi odpowiemy podczas wspólnego zwiedzania wystawy najpiękniejszych zdjęć nocnego nieba.

8.07-31.08.2022 | pon.-pt. | 13:00, 14:00 | 9+ | 10 PLN (bilety.hevelianum.pl)

Wozownia Artyleryjska, Sala Haxo
Czas trwania: ok. 45 minut
Obecność opiekuna obowiązkowa dla dzieci do 13 roku życia.

Opinie (2)

 • To w (1)

  Koncu platne czy nie?

  • 0 2

  • opłaty

   Sama wystawa bezpłatna. Oprowadzanie z przewodnikiem płatne.

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Kto był inicjatorem Gdańskiej Korporacji Tańca?