stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Arvo Pärt - znany i nieznany

Zapraszamy na wystawę "ARVO PÄRT - ZNANY I NIEZNANY",która odbywa się w ramach Tygodnia Estońskiego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Józef Czerniawski - Obrazy - wystawa

27 kwietnia - 7 czerwca 2019

Sopot,
Wstęp wolny

Cover awArts 2018 Gdn

1 - 29 czerwca 2019

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wernisaż wystawy - 6 grudnia, godz. 18.

"Cisza jest zawsze doskonalsza od muzyki.
Przyjdzie nauczyć się słuchać.", Arvo Pärt

Wystawa poświęcona Arvo Pärtowi - jednemu z najwybitniejszych kompozytorów współczesnych - prezentuje m.in. dzieciństwo kompozytora w Paide, nazywanym sercem Estonii, jego drogę do niezależności twórczej, konflikt z władzami i emigrację oraz powrót do ojczyzny w 2010 r., a także okoliczności utworzenia Centrum Arvo Pärta w Laulasmaa - urzekającej pięknem natury nadbałtyckiej wsi. Składa się z kilkunastu plansz tematycznych przybliżających nam różne etapy życia i twórczości kompozytora.

Autorzy wystawy: Inna Kivi, Tiiu Tosso, Ene Kuljus, Alo Põldmäe, Kristiina Kiis
Projekt graficzny: Jaan Jagomägi i Gunnar Kurusk
Tłumaczenie na język polski: Marius Peterson
Redakcja tłumaczenia: Joanna Grotkowska

W roku 2010 z inicjatywy Arvo i Nory Pärtów założono nieopodal Tallinna, w nadbałtyckim Laulasmaa na półwyspie Lohusalu, Centrum Arvo Pärta. Intencją rodziny było stworzenie warunków dla przechowania dorobku twórczego i prowadzenia nad nim badań właśnie w ojczyźnie kompozytora i w estońskim środowisku językowym. W prace związane z tworzeniem archiwum oraz działania Centrum zaangażowany jest kompozytor i członkowie jego najbliższej rodziny. Od roku 2010 Pärt mieszka na stałe w Estonii.

W roku 2018, na który przypadają obchody setnej rocznicy założenia Republiki Estońskiej, zaplanowane jest otwarcie nowego budynku Centrum, zaprojektowanego przez hiszpańskie biuro architektoniczne Nieto Sobejano Arquitectos. W założeniu w Centrum prowadzone mają być działania o różnych profilach związane z twórczością Arvo Pärta. Pełnić ono będzie wielorakie funkcje - instytutu pamięci i centrum informacji, ale przede wszystkim miejsca badań i ośrodka edukacyjnego, w sercu którego znajdzie się archiwum.

Wystawa została przygotowana z okazji 100-lecia Estonii i jest dofinansowana z budżetu Estonia 100. Wystawę przygotowało Estońskie Muzeum Teatru i Muzyki.

W ramach wydarzenia

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Kto był inicjatorem Gdańskiej Korporacji Tańca?