Artystyczni podróżnicy w Zielonej Bramie

Nagrodzona w 2008 r. praca Jakuba Rebelki pt. "Atomowa wiosna".
Nagrodzona w 2008 r. praca Jakuba Rebelki pt. "Atomowa wiosna". mat. prasowe

Są młodzi, utalentowani i... często bez grosza przy duszy. To właśnie dla nich organizowany jest konkurs Artystyczna Podróż Hestii. Prace laureatów dotychczasowych edycji tego projektu będzie można oglądać od 1 sierpnia na wystawie w Zielonej Bramie.Konkurs Artystyczna Podróż Hestii organizowany jest od siedmiu lat. Co roku jury, składające się z artystów, dziennikarzy, mecenasów sztuki i profesorów akademickich, wyłania najzdolniejszego studenta Akademii Sztuk Pięknych, który w nagrodę wyjeżdża na miesięczne stypendium do Nowego Jorku.

Obraz Miłosza Wnukowskiego pt. "Upadek".
Obraz Miłosza Wnukowskiego pt. "Upadek". mat. prasowe
- Nasza inicjatywa nawiązuje do popularnej w XVII i XVIII wieku tradycji Grand Tour, kiedy to mecenasi wysyłali zdolnych młodych ludzi w podróż po świecie, dając im szansę na dokształcenie się i zdobycie ciekawych doświadczeń - wyjaśnia Renata Kozoń, koordynatorka projektu. - Biorąc pod uwagę, jak trudny start mają obecnie artyści zaraz po ukończeniu studiów, ufundowana przez nas nagroda jest dla nich bardzo przydatnym i cennym prezentem.

Przez sześć lat w konkursie Hestii mogli uczestniczyć tylko studenci gdańskiej ASP. W ubiegłym roku formuła została nieco zmodyfikowana i do rywalizacji zaproszono pozostałe sześć uczelni tego typu z całej Polski. Dodatkowo do współpracy przyłączyła się hiszpańska firma ubezpieczeniowa, organizująca podobny konkurs na uniwersytecie w Walencji. Zaowocowało to poszerzeniem puli nagród o stypendium w Walencji i w Gdańsku oraz wystawami w obu krajach.

Na wystawie w Zielonej Bramie zobaczyć będzie można wszystkie nagrodzone dotychczas prace. Będzie wśród nich znakomita "Atomowa wiosna" Jakuba Rebelki, przywodząca na myśl twórczość komiksową tegoż autora, nieco mroczne tryptyki Anny Kloc, rzeźbę "Pegaz" Marcina Grzędy czy nagrodzony w tym roku, przejmujący "Upadek" Miłosza Wnukowskiego z katowickiej ASP. Dodatkowo zaprezentowane zostaną prace hiszpańskich laureatów z 2008 roku.

W trakcie wystawy w Zielonej Bramie fotograficzne reprodukcje obrazów będzie można obejrzeć na molo w Sopocie. Natomiast w październiku wystawa prac laureatów edycji z 2008 roku odbędzie się w Hiszpanii.

Opinie (2) 2 zablokowane

 • brrrawwwooooooooo

  powytykać inne błędy?:P

  • 1 0

 • No i gucio

  Niech się młodzież porusza. Zobaczą gdzie som i co umiom.

  Piqś

  • 0 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
John Faltin - fotograf Sopotu
John Faltin - fotograf Sopotu
wystawa
maj 10-17.10
g. 10:00 - 16:00
Sopot, Muzeum Sopotu
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska

Sprawdź się

Sprawdź się

Ile metrów liczy zabytkowy piec kaflowy w Dworze Artusa?