• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Artyści do PIK - otwarte pracownie

Wydarzenie w ramach

kwi 10

środa, godz. 17:00

Gdańsk,
bilety 119 zł
kwi 24

środa, godz. 18:00

Gdańsk,
bilety 30 zł
Artyści przy pracy w PIKu - otwarte pracownie.

Maciej Górski
27 XII, 11:00-16:00

Piotr Dziewanowski
28 XII, 14:00-18:00

Alicja Kajtanowska
29 XII, 14:00-18:00

Maciej Wichnowski
30 XII, 14:00-18:00

1. Maciej Górski
otwarta pracownia grafiki warsztatowej
27 XII 2021, 11:00-16:00


W Republice Marzeń mieści się Pomorski Inkubator Kultury, a w PIKu rezyduje Maciej Górski. Zapraszamy do jego pracowni: podejrzyj codzienny tryb twórczej pracy, sprawdź, jak działa prasa drukarska, sitodruk, zapytaj o techniki grafiki warsztatowej, metody, materiały. Maciej Górski prowadzi również kurs grafiki warsztatowej w Republice Marzeń, sprawdź, czy to będzie twój przyszły nauczyciel! "W swoich pracach łączę techniki kolografii, monotypii i linorytu. Eksploruję faktury oraz tekstury. To napędza mnie w twórczości oraz zapewnia wolność w podejmowaniu kreatywnych decyzji. Badanie palety barw oraz łączenie kolorów z wielu matryc na jednej odbitce jest dla mnie wielką inspiracją. Swoją przygodę z grafiką warsztatową zacząłem na Politechnice Białostockiej Wydziału Architektury na kierunku Grafika. Po studiach przeniosłem się na sześć lat do Londynu i tam kontynuowałem swoją twórczość w studiu graficznym: London Printmaking Studio. Brałem udział w wystawach grupowych w Anglii, Czechach i Polsce".

2. Piotr Dziewanowski
otwarta pracownia malarstwa
28 XII, 14:00-18:00


"Odczuwam ciągłą potrzebę przenoszenia na papier swoich wewnętrznych stanów i ilustrowania spotykanych rzeczy. Obok czarno-białych rysunków tuszem moim medium też jest słowo - z zamiłowaniem twórczo operuję ojczystym językiem. Stworzyłem więc projekt Kalmaryzacja, by połączyć te dwie formy wyrażania. W swoich pracach nie boi się absurdu, odważnie poczyna sobie z polszczyzną i przeprowadza rysunkowe eksperymenty na zwierzętach. Aleksandra Wrona, portal Trojmiasto.pl.
Jestem rysownikiem i konserwatorem zabytków zarazem: tworzę rysunki eksponatów do monografii poświęconych przemianom w szkutnictwie rzecznym w Polsce, narysowałem też Miedziowiec - średniowieczny statek odnaleziony w Zatoce Gdańskiej. Ostatnio odkryłem akrylowe malarstwo i światy kolorowe, wielkoformatowe, tajemnicze. Brałem udział w wystawach w Polsce, stworzyłem kilka murali w gdańskich lokalach. Obecnie zajmuję się tworzeniem ilustracji do monografii poświęconej galeonowi Solen, który zatonął w bitwie pod Oliwą w 1627 roku oraz projektem malarskim >Z grzybem za pan brat.

3. Alicja Kajtanowska
otwarta pracownia malarska
29 XII, 14:00-18:00


"Zajmuję się malarstwem i rysunkiem. Moją obecną główną inspiracją są rozważania nad zagadnieniem narracji tożsamościowych. Eksploruję typy narracji obecne w literaturze modernistycznej, poszukuję ich symbolicznej reprezentacji w warstwie wizualnej. Czerpię z polifonicznych powieści Virginii Woolf. Idąc tropem pisarki - i wedle jej sposobów psychologicznego obrazowania bohaterek - tworzę cykle obrazów, które poświęcone są rytmice życia codziennego, cykliczności, ruchowi, zmianie. Tak jak tłem powieści Fale jest morze, tak i tłem dla moich obrazów staje się morska kipiel, która w obrazach przeistacza się w symbol przemian społecznych. Zatopienie bohaterek obrazów w rozedrganych narracjach i rozproszonych obrazach self wyraża się przez żywioł wody. Istotne jest ukazanie napięcia pomiędzy tym, co intymne, a tym, co jest społeczną maską, pozą. Ukończyłam Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, obecnie studiuję filozofię na Uniwersytecie Gdańskim. Cykl Fale miał kilka już odsłon w postaci indywidualnych wystaw w Trójmieście. Brałam udział w wystawach zbiorowych w Polsce i w międzynarodowym projekcie artystycznym >Dramat Wolności.

4. Maciej Wichnowski
otwarta pracownia malarska
30 XII, 14:00-18:00


"Malarstwo to uczta dla wzroku, a ten do uczucia sytości potrzebuje barw i form: wyrazistych i proporcjonalnych, nie błota i bałaganu. Nie wiem dokładnie, jak tworzyć dobrą sztukę, dlatego bardzo często eksperymentuję, a każdy z eksperymentów wykonuję najlepiej jak potrafię. Dzięki temu moja twórczość nie tylko utrzymuje wysoki poziom, ale jest też bardzo różnorodna. Portret, pejzaż, postać, abstrakcja? Impresjonizm, fowizm czy modernizm? Malowałem to. A może w ogóle nie malarstwo, nawet nie rysunek, ale rzeźby, instalacje i projekcje multimedialne? Też się tym zajmowałem. Za dużo? Bynajmniej, wszak w każdej z tych technik wykorzystuje się wyczucie formy, koloru i proporcji. Całkiem kwaśny obraz, smyra podniebienie i dziwnie syci oczy - to chyba te specyficzne barwy (Andrzej Graul). Jestem absolwentem gdańskiego ASP i magistrem sztuk plastycznych w dziedzinie malarstwa. Maluję, rysuję i rzeźbię. Uczestniczyłem w wystawach grupowych w Trójmieście, Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Kilonii, Stambule i Vancouver. Najbardziej prestiżowe z nich to Salon odrzuconych w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie w 2016 roku oraz wystawa finalistów Międzynarodowego Triennale Rysunku Studenckiego w Katowicach w 2018 roku".

Opinie

Sprawdź się

Najwięcej scen teatralnych w Trójmieście posiada...