• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Artyści Starego Teatru w Gdańsku. Kup bilety na Tydzień ze Starym Teatrem w Krakowie

Łukasz Rudziński
14 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 7 lat) 
"Do Damaszku" w reżyserii Jana Klaty otwiera Tydzień ze Starym Teatrem w Krakowie. Spektakl prezentowany będzie we wtorek 28 kwietnia. "Do Damaszku" w reżyserii Jana Klaty otwiera Tydzień ze Starym Teatrem w Krakowie. Spektakl prezentowany będzie we wtorek 28 kwietnia.

Co kilka tygodni Teatr Szekspirowski przybliża widzom spektakle różnych polskich teatrów. Jednak pokazy spektakli tych największych i najbardziej renomowanych scen oglądać możemy w Gdańsku raz na kilka miesięcy. Po warszawskim Teatrze Narodowym, kolejnym takim gościem jest Narodowy Stary Teatr z Krakowa. Spektakle krakowskiej sceny oglądać będzie można od 28 kwietnia do 3 maja.- Wybór spektakli jest wypadkową między naszymi życzeniami, możliwością sprowadzenia tych produkcji do Gdańska a propozycjami wskazanymi przez dyrektorów zapraszanych przez nas teatrów. Nie inaczej jest w przypadku Starego Teatru w Krakowie. Cieszę się, że zobaczymy spektakle, których nigdy w Trójmieście nie pokazywano, w tym wywołujący żywe, głośne medialnie reakcje "Do Damaszku" oraz inne przedstawienia cenionych artystów, jak Anna Augustynowicz, Jan Klata czy Ewa Wyskoczyl - mówi Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Krótki, ale treściwy przegląd spektakli Narodowego Starego Teatru w Krakowie, przybliży nam spektakle spoza głównego nurtu przedstawień krakowskiej sceny narodowej (te od pewnego czasu wyznaczają kolejne przedstawienia duetów Paweł Demirski-Monika Strzępka oraz Jolanta Janiczak-Wiktor Rubin oraz, coraz rzadziej prezentowane, spektakle Krystiana Lupy), choć przedstawienia Jana Klaty, namaszczanego przez niektórych na następcę Krzysztofa Warlikowskiego i Grzegorza Jarzyny, również od lat budzą uwagę. Żaden jednak z krakowskich spektakli w reżyserii Jana Klaty w prowadzonym przez niego teatrze nie stał się takim wydarzeniem jak "Do Damaszku", które zainauguruje "Tydzień z Teatrem Starym w Krakowie".

"Oresteja" w reż. Jana Klaty pokazana zostanie 30 kwietnia. Wśród plejady znakomitych aktorów podziwiać będzie można m.in. Annę Dymną jako Klitajmestrę. "Oresteja" w reż. Jana Klaty pokazana zostanie 30 kwietnia. Wśród plejady znakomitych aktorów podziwiać będzie można m.in. Annę Dymną jako Klitajmestrę.
Powodem medialnego szumu nie był jednak poziom artystyczny spektaklu, który w opinii większości recenzentów nie jest szczególnie udanym dziełem tego reżysera, a próba zerwania przedstawienia przez środowiska prawicowe, miesiąc po jego premierze w 2013 roku. Podczas sceny imitującej kopulację aktora z elementami scenografii, część widzów wstała i zaczęła wykrzykiwać w stronę aktorów "Wstyd! Hańba! Dość! To jest Teatr Narodowy!". Po kilku minutach protestujący wyszli i spektakl wznowiono. Dzięki temu krakowskie "Do Damaszku" trafiło na czołówki nie tylko periodyków teatralnych, ale też na liczne serwisy plotkarskie i doczekało się wielu publicystycznych publikacji. Zwłaszcza, że protesty stanowiły część, nieudanej zresztą, próby odwołania Jana Klaty ze stanowiska dyrektora Starego Teatru.

Spektakl Klaty to adaptacja tekstu Augusta Strindberga z roku 1898 pod tym samym tytułem. Jak zapowiadają organizatorzy, jest to próba opowieści o naszej współczesnej religijności i miejscu religii w życiu dzisiejszego człowieka oraz o potrzebie wspólnoty, wiary i bycia w Kościele. Spektakl związany jest z dziedzictwem po Konradzie Swinarskim, który zginął lecąc właśnie do Damaszku. Przedstawienie pokazane zostanie 28 kwietnia o godz. 19.

Z kolei spektakl "Jasieński" w reż. Ewy Wyskoczyl jest próbą zmierzenia się z postacią awanturnika Brunona Jasieńskiego przez Michała Majnicza. Spektakl zagrany będzie 1 maja. Z kolei spektakl "Jasieński" w reż. Ewy Wyskoczyl jest próbą zmierzenia się z postacią awanturnika Brunona Jasieńskiego przez Michała Majnicza. Spektakl zagrany będzie 1 maja.
Z kolei drugi pokaz i zarazem drugi spektakl Jana Klaty w gdańskim miniprzeglądzie - "Oresteja" wg sztuki Ajschylosa - to jedno z najlepszych przedstawień Klaty w czasie, gdy jego nazwisko stało się jednym z najgorętszych nazwisk teatralnych reżyserów w Polsce (premiera odbyła się w 2007 roku). Spektakl zrealizowany w groteskowej, niemal plakatowej konwencji przybliża mroczny dramat antyczny, opisujący klątwę rzuconą na ród Agamemnona. Dramat rozegra się we wspaniałej scenografii Justyny Łagowskiej, ilustrującej świat po zagładzie. Podziwiać będziemy też szereg skeczów i komiksowych scen, z upozowanym na Robbiego Williamsa Apollem w wykonaniu Błażeja Peszka na czele. Popis sprawności reżyserskiej Jana Klaty i kunszt aktorów Starego Teatru w "Orestei" czeka nas w czwartek 30 kwietnia o godz. 19.

Na początek majówki zaplanowano pokaz monodramu Michała Majnicza "Jasieński" w reżyserii Ewy Wyskoczyl. Spektakl nie jest dokumentem z epoki czy ilustracją biograficznych zawiłości, lecz współcześnie "przepisanym" portretem poetyckiego nowatora i "chuligana" Brunona Jasieńskiego i jego młodzieńczego, drapieżnego buntu. To również zobrazowanie tragicznego uwikłania bohatera w ideologie i utopie. Tego zadania podejmuje się Michał Majnicz - jeden z najciekawszych obecnie aktorów Starego Teatru, z powodzeniem występujący wcześniej na scenach teatrów z Opola i Wrocławia. Przedstawienie pokazane zostanie w GTS w piątek 1 maja o godz. 19.

Przegląd spektakli Starego Teatru w Krakowie zamknie, 3 maja, "Edward II" w reż. Anny Augustynowicz. Przegląd spektakli Starego Teatru w Krakowie zamknie, 3 maja, "Edward II" w reż. Anny Augustynowicz.
Tydzień ze Starym Teatrem w Krakowie zamknie przedstawienie Anny Augustynowicz - "Edward II" na podstawie sztuki Christophera Marlowe'a. Sztuka przywołuje losy autentycznej postaci króla Edwarda II, panującego w Anglii w latach 1307-1327. Brak zainteresowania sprawami państwa, nieudolność w rządzeniu, a także homoseksualizm i forowanie swojego kochanka Gavestona na dworze, doprowadziły do konfliktu władcy z lordami i klerem, a w efekcie - do jego sromotnego upadku. Gdański pokaz spektaklu odbędzie się w niedzielę 3 maja o godz. 19.

- Edward II według Christophera Marlowe'a jest władcą, dla którego sposobem panowania staje się prowokacja: szafuje majątkiem królestwa, eksponuje swój homoseksualizm, a mówiąc otwarcie o własnym ateizmie, szydzi z hipokryzji dworu. Za odwagę odsłonięcia prawdziwej ludzkiej twarzy zapłaci życiem. Zniszczy go społeczeństwo, połączone więzami nienawiści i zmową nietolerancji. Edward II stworzy swoisty "teatr", w którym poddani przestają chcieć uczestniczyć, ponieważ odkrywa trudną do przyjęcia prawdę o ich kondycji, nie pomijając samego siebie - mówi Anna Augustynowicz, reżyserka spektaklu.

Bilety na pokazy Tygodnia ze Starym Teatrem w Krakowie kształtują się w przedziale od 15 zł (galerie boczne, miejsca nienumerowane) do 90 zł (parter, miejsca numerowane). Bardzo niewiele miejsc pozostało na spektakl "Do Damaszku". Dużo lepiej wygląda sytuacja z miejscami na pozostałe tytuły.

Miejsca

Spektakle

Opinie (10) 2 zablokowane

 • Ciekawa przygoda intelektualno-artystyczna.

  • 27 5

 • No tak, cóż można pokazać w Gdańsku? (2)

  Jedynie przedstawienia wywołujące "żywe reakcje medialne", bo intelektualnych reakcji taka szmira w ludziach nie wywoła.
  Szkoda, że nic wartościowego nie zobaczymy, a przecież ta pseudo sztuka jest finansowana z naszej pracy.

  • 15 32

  • ... ...

   ..fic.. nie...widz...

   • 11 1

  • Do Widza!

   Panie Widzu!
   Szkoda, że nie ma Pan odwagi się podpisać pod tym! Pewnie jest Pan o tych krakowskich zadymiarzy z gwizdkami, a może to Pan? Informuję Pana, że ja i wiele innych ludzi też uczciwie płacą podatki i wymagają mądrej i ciekawej sztuki! Nawet tak wspaniałe jak spektakle rozrywkowe m.in. "Szalone nożyczki" z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu! Może Pan poza swoim Krakowem i własnym EGO nie widzi nic co się dzieje w Polsce? Chyba rzadko albo w ogóle nie bywa Pan we Wrocławiu i innych ciekawych miastach! Życzę Panu zdrowia i rozsądku.

   • 2 0

 • Tia

  Teatr Stary umarł wraz z dyr. Jerzym Bińczyckim.

  • 14 15

 • Zawsze będę bojkotować tego Klatę. (1)

  To czego nie udało się zniszczyć komunistom przez kilkadziesiąt lat, udaje się z powodzeniem niszczyć takim ludziom jak Klata, którzy depcząc wszelkie cywilizacyjne wartości pragną piąć się w górę swej pseudo artystycznej drogi.

  • 12 12

  • ...przepraszam za śmiałość...

   ....czy istnieją jakiekolwiek cywilizacyjne wartości??? Cywilizacja depcze wartości a nie je pielęgnuje w związku z tym, to coś Pan napisał to jakaś pseudomodernistyczna konstrukcja językowa... Jeżeli w sercu ma się pewne wartościowe rzeczy to nie trzeba niczego bojkotować, wystarczy karmić w sobie to co pozytywne bo bojkot jest reakcją destrukcyjną i zbędną...

   • 2 0

 • Z chęcią bym poszedł gdyby w tym teatrze były miejsca siedzące a nie twarde ławy, które gwarantują każdemu ból d**y po kwadransie. Oczywiście list pana prof. L. do widzów jest jasny w tej kwestii, tak jest w The Globe a jak, chamie, nie rozumiesz, to nie przychodź.

  • 11 9

 • Nie wierzcie staremu, galicyjskiemu betonowi teatralnemu z KRAKAU!

  To skandal, jakie opinie wypisują ci ludzie! Jak można przyrównać mądrego i wybitnego reżysera Jana Klatę do Komuchów i SB-eckich wichrzycieli, którzy teraz pewnie rządzą w tm nieszczęsnym mieście! O zgrozo! Widzowie, nie wierzcie im, i tym bzdurom co wypisują! Ja widziałem "Oresteję" Ajschylosa na międzynarodowym festiwalu DIALOG-WROCŁW w październiku 2007 roku, i w niedzielę, Dzień Kobiet br. w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. "Do Damaszku" 2-tyg. później, też w Krakowie. Byłem z matką 71 letnią kobietą, wierzącą i prostą katoliczką, i oboje jesteśmy oburzeni arogancją, brakiem zrozumienia, szczególnie tego mistycznego, uwspółcześnionego przez Sebastiana Majewskiego dramatu Augusta Strindberga, tej idei Świętego Pawła! Hańbą jest to, że Kraków Galicyjski pielgrzymuje pod tzw. "Okno Papieskie", pusty nic nie znaczący symbol, a nie właśnie drogą Szawła z Tarsu " Do Damaszku"! Wstyd i hańba! I jak można tak obrażać ludzi i Panią Dorotę Segdę? Idźcie Gdańsczanie i nie tylko na te spektakle! Koniecznie! Nie wierzcie tym oszczerstwom! Nie będę się wypowiadał o dyrektorze Janie Klacie, bo nie jestem pracownikiem Starego Teatru. Ale zawsze w naszym smutnym kraju, jak nie wiadomo o co chodzi, to o WŁADZĘ I KASĘ! Smutne, niestety! Naprawdę, oboje gorąco polecamy! Będziecie poruszeni! ZDzJ i moja matka Teofila. Wrocławianie.

  • 8 1

 • ...byłem na przedstawieniu Do Damaszku...

  ...i odebrałem je z goła inaczej, niż komentarze sugerują... Boga w sercu trzeba nie mieć aby przeinterpretowywać to co przekazano... świetnie się ubawiłem i leciutko zastanowiłem... A co do uwag oburzonych i całego zamieszania wokół kopulacji to ja tego prawie na scenie nie zauważyłem (czyżby Klata wygrzeczniał od zadymy w Krakowie?... :-) ). Może dlatego, że sam kopuluję regularnie i nie mam problemów i skojarzeń z okazji każdego ruchu aktora. Podejrzewam, że protestujące chłopaki miały z tym problem...

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Max Lars to pseudonim którego trójmiejskiego pisarza?

 

Najczęściej czytane