• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Artur Nacht-Samborski (1898-1974)

Małgorzata Buchholz-Todoroska, dyrektor Muzeum Sopotu oraz profesor Ludmiła Ostrogórska zapraszają na wystawę poświęconą Arturowi Nachtowi-Samborskiemu. Wystawa powstała w ramach cyklu "Twórcy i założyciele Szkoły Sopockiej".

Wernisaż wystawy 23 listopada, o godz. 16.
Wystawa czynna od 23.11 do 2.03.2014 r.

Godziny otwarcia:
wtorek-piątek (oprócz czwartku) - 10.00-16.00
czwartek, sobota-niedziela - 11.00-17.00
poniedziałek - nieczynne

Ceny biletów:
normalny - 5 zł
ulgowy - 3 zł
w czwartki wstęp wolny.

Wystawa z cykli "Twórcy i założyciele Szkoły Sopockiej".

Wystawa "Artur Nacht-Samborski1898-1972. Twórcy i założyciele Szkoły Sopockiej" poświęcona została jednemu z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku, który po wojnie związany był z Sopotem, jako profesor malarstwa w nowo utworzonej w 1945 r. Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych.

Nacht spędził w Sopocie nieco ponad cztery lata od 1946 do 1949 r. Brał udział w tworzeniu podwalin organizacyjnych, pedagogicznych, a przede wszystkim merytorycznych i artystycznych Szkoły, która wkrótce znalazła się wśród najbardziej aktywnych uczelni artystycznych w powojennej Polsce. Przyjaciele Nachta, jeszcze z czasów przedwojennych, jak Janusz Strzałecki, Juliusz Studnicki, Krystyna Łada-Studnicka, Jacek Żuławski, Eugenia Różańska czy z lat nieco późniejszych, jak Józefa i Marian Wnukowie, Stanisław Teisseyre, z którymi zaprzyjaźnił się w czasie okupacji we Lwowie, stworzyli zżyty i niezwykle twórczy zespół. Artur Nacht-Samborski, jako najwybitniejszy, a przynajmniej najbardziej konsekwentny przedstawiciel nurtu koloryzmu w polskim malarstwie wywarł ogromny wpływ zarówno na artystyczną kondycję ówczesnej Szkoły Sopockiej, jak i na kierunek jej przyszłych dokonań.

Wystawa w Muzeum Sopotu prezentuje 61 obrazów Artura Nachta-Samborskiego, które ukazują różne okresy jego twórczości, różnorodną tematykę i technikę. Szczególny akcent położono na obrazy, które powstały w tzw. okresie sopockim czyli pomiędzy 1945 a 1950 r. Ekspozycję uzupełnia bogata prezentacja archiwalnych zdjęć artysty dokumentujących życie Szkoły Sopockiej oraz wybór dokumentów związanych z losami i działalnością Nachta-Samborskiego. Interesującym dopełnieniem wystawy mogą być listy, jakie przysyłali do Sopotu przyjaciele artysty z kraju i z zagranicy.

Partnerem wystawy czynnej w Muzeum Sopotu w dniach 23.11.2013 - 3.03. 2014 jest Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, spadkobierczyni sopockiej uczelni. Obrazy pochodzą ze zbioru rodziny artysty przechowywanego w Muzeum Narodowym w Poznaniu, archiwalia z Muzeum Sztuki w Łodzi i ASP w Gdańsku oraz z kolekcji rodziny.
Od grudnia do lutego wystawie towarzyszyć będzie bogaty program popularyzatorski, edukacyjny oraz sesja naukowa.

Kurator wystawy - Małgorzata Buchholz-Todoroska

Zapraszamy!

Opinie

Sprawdź się

Hanna Raniszewska występuje pod pseudonimem: