stat
Impreza już się odbyła

Art&Science Cafe: Żelazna królowa Paryża

Wieża Eiffla miała zostać zburzona po 20 latach. Jedni twierdzili, że i tak zawali się wcześniej, a inni, że to i tak o wiele za późno. A jednak przetrwała do dziś i jest zdecydowanie jedną z największych atrakcji turystycznych świata. Jak do tego doszło?

w każdy czwartek (od 01.04 do 25.06.2020), godz. 18:00

Wstęp wolny
kwi 4

sobota, godz. 11:00

Gdańsk,
bilety 60 zł
Art&Science Cafe: Żelazna królowa Paryża
dr hab. Jacek Friedrich
1 grudnia 2019, godz. 16:00
Bilety w cenie 15 zł (dla posiadaczy karty Gdynia Senior Plus - 10 zł) - do kupienia w kasach EXPERYMENTU oraz na bilety.experyment.gdynia.pl.

Wybudowana przez inżyniera Gustave Eiffla konstrukcja była nie tylko jedną z głównych atrakcji paryskiej Wystawy Światowej w 1889 roku. Innych kontekstów jej istnienia nie brakowało, również polityczno-społecznych. To właśnie ta wieża, w owym czasie najwyższa budowla wykonana ludzką ręką, miała symbolizować cywilizacyjny potencjał i narodowe odrodzenia Francji, która zaledwie kilkanaście lat wcześniej doznała jednego z największych upokorzeń w swoich ponadtysiącletnich dziejach - sromotnej klęski w wojnie z Prusami. 130 lat po jej otwarciu, czyli jednocześnie 110 lat od czasu, kiedy według pierwotnego planu miała zniknąć z mapy Paryża na zawsze, porozmawiamy o tym wszystkim w Centrum Nauki EXPERYMENT podczas Art&Science Cafe 1 grudnia. O wieży, ale także o towarzyszącej jej polityce i aspektach społecznych opowie dr hab. Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, znakomity historyk sztuki, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. W swojej pracy naukowej zgłębia dzieje architektury nowoczesnej, ale także ochrony zabytków i związki między kulturą wizualną a ideologiami w XIX i XX wieku.

Dyskusji towarzyszyć będą przygotowane przez edukatorów Centrum Nauki EXPERYMENT warsztaty, podczas których uczestnicy zbadają:
- wytrzymałość łuków - budowanie mostu samonośnego
- zjawisko korozji i sposoby jej zapobiegania
- jedną z najstarszych technik fotograficznych - fotografię cyjanotypową, wynalezioną w 1842 roku przez sir Johna Hershela
- nośność - jeden z podstawowy parametrów budowlanych

Uczestnicy spotkania Art&Science Cafe będą także zaproszeni na wernisaż wystawy zdjęć Jeana-Paula Lublinera "130 lat wieży Eiffla", który odbędzie się zaraz po spotkaniu. Więcej na temat wystawy przeczytasz tutaj.

Dr hab. Jacek Friedrich - historyk sztuki, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Dyrektor Muzeum Miasta Gdyni. Jego zainteresowania badawcze obejmują dzieje architektury nowoczesnej ze szczególnym uwzględnieniem okresu po 1945 roku, dzieje ochrony zabytków, nowożytną i nowoczesną architekturę gdańską, związki pomiędzy kulturą wizualną a ideologiami w XIX i XX wieku, a także ilustrację książkową w Polsce po 1945 roku. Dużą wagę przywiązuje do popularyzacji kultury artystycznej i architektonicznej. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem wystawy "Niechciane dziedzictwo", poświęconej architekturze XX wieku w Gdańsku i Sopocie (CSW "Łaźnia", Gdańsk 2005). Za udział w ratowaniu zabytków podczas pożaru kościoła św. Katarzyny odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Bilety w cenie 15 zł oraz 10 zł (dla posiadaczy karty Gdynia Senior Plus) można zakupić w kasach Centrum Nauki EXPERYMENT oraz za pośrednictwem strony bilety.experyment.gdynia.pl.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Pierwsza nazwa Muzeum Miasta Gdyni to: