stat

Art&Science Cafe: Żelazna królowa Paryża

Wieża Eiffla miała zostać zburzona po 20 latach. Jedni twierdzili, że i tak zawali się wcześniej, a inni, że to i tak o wiele za późno. A jednak przetrwała do dziś i jest zdecydowanie jedną z największych atrakcji turystycznych świata. Jak do tego doszło?

Art&Science Cafe: Żelazna królowa Paryża
dr hab. Jacek Friedrich
1 grudnia 2019, godz. 16:00
Bilety w cenie 15 zł (dla posiadaczy karty Gdynia Senior Plus - 10 zł) - do kupienia w kasach EXPERYMENTU oraz na bilety.experyment.gdynia.pl.

Wybudowana przez inżyniera Gustave Eiffla konstrukcja była nie tylko jedną z głównych atrakcji paryskiej Wystawy Światowej w 1889 roku. Innych kontekstów jej istnienia nie brakowało, również polityczno-społecznych. To właśnie ta wieża, w owym czasie najwyższa budowla wykonana ludzką ręką, miała symbolizować cywilizacyjny potencjał i narodowe odrodzenia Francji, która zaledwie kilkanaście lat wcześniej doznała jednego z największych upokorzeń w swoich ponadtysiącletnich dziejach - sromotnej klęski w wojnie z Prusami. 130 lat po jej otwarciu, czyli jednocześnie 110 lat od czasu, kiedy według pierwotnego planu miała zniknąć z mapy Paryża na zawsze, porozmawiamy o tym wszystkim w Centrum Nauki EXPERYMENT podczas Art&Science Cafe 1 grudnia. O wieży, ale także o towarzyszącej jej polityce i aspektach społecznych opowie dr hab. Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, znakomity historyk sztuki, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. W swojej pracy naukowej zgłębia dzieje architektury nowoczesnej, ale także ochrony zabytków i związki między kulturą wizualną a ideologiami w XIX i XX wieku.

Dyskusji towarzyszyć będą przygotowane przez edukatorów Centrum Nauki EXPERYMENT warsztaty, podczas których uczestnicy zbadają:
- wytrzymałość łuków - budowanie mostu samonośnego
- zjawisko korozji i sposoby jej zapobiegania
- jedną z najstarszych technik fotograficznych - fotografię cyjanotypową, wynalezioną w 1842 roku przez sir Johna Hershela
- nośność - jeden z podstawowy parametrów budowlanych

Uczestnicy spotkania Art&Science Cafe będą także zaproszeni na wernisaż wystawy zdjęć Jeana-Paula Lublinera "130 lat wieży Eiffla", który odbędzie się zaraz po spotkaniu. Więcej na temat wystawy przeczytasz tutaj.

Dr hab. Jacek Friedrich - historyk sztuki, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Dyrektor Muzeum Miasta Gdyni. Jego zainteresowania badawcze obejmują dzieje architektury nowoczesnej ze szczególnym uwzględnieniem okresu po 1945 roku, dzieje ochrony zabytków, nowożytną i nowoczesną architekturę gdańską, związki pomiędzy kulturą wizualną a ideologiami w XIX i XX wieku, a także ilustrację książkową w Polsce po 1945 roku. Dużą wagę przywiązuje do popularyzacji kultury artystycznej i architektonicznej. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem wystawy "Niechciane dziedzictwo", poświęconej architekturze XX wieku w Gdańsku i Sopocie (CSW "Łaźnia", Gdańsk 2005). Za udział w ratowaniu zabytków podczas pożaru kościoła św. Katarzyny odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Bilety w cenie 15 zł oraz 10 zł (dla posiadaczy karty Gdynia Senior Plus) można zakupić w kasach Centrum Nauki EXPERYMENT oraz za pośrednictwem strony bilety.experyment.gdynia.pl.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Która spośród oper, prezentowanych w ostatnich latach w Gdańsku, pokazana została premierowo w 1950 roku i jest uważana za początek działalności Opery Bałtyckiej?