Impreza już się odbyła
PATRONAT

Art&Science Cafe: Kosmiczne ogrody. Zbigniew Oksiuta

W Centrum Nauki EXPERYMENT królują nie tylko nauki ścisłe. We współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia zapraszamy do udziału w wyjątkowym spotkaniu, które łączy naukę i sztukę. Spotkacie się z bioartystą Zbigniewem Oksiutą i dowiecie, jak badania i najnowsze osiągnięcia naukowe wpływają na jego twórczość.

w każdą sobotę (od 11.04 do 31.05.2020), godz. 14.00

Online
Wstęp wolny
kwi 19

niedziela, godz. 10:00, 11:30

bilety 8-36 zł
Kup bilet
Oksiuta w swojej pracy łączy sztukę, architekturę i biologię. Wyniki jego artystycznych badań tworzą unikalną wizję architektury przyszłości. Artysta opracowuje koncepcje m.in. "żyjących" budynków stworzonych z biologicznych surowców, polimerowych osiedli, które mogą funkcjonować zarówno na dnie morza, jak i na innych planetach, a także ogrodów o zamkniętym obiegu, będących zalążkami pól uprawnych, które moglibyśmy rozmieścić w przestrzeni kosmicznej. Zbigniew Oksiuta na co dzień współpracuje z naukowcami i instytucjami, np. Niemieckim Centrum Badania Przestrzeni Kosmicznej, wykłada także w wielu uczelniach artystycznych i uniwersytetach w Europie i Ameryce Północnej, prowadził także warsztaty w Science Gallery w Detroit.

Podczas specjalnego wydarzenia ART&SCIENCE CAFE: Kosmiczne ogrody w kameralnej przestrzeni, przy kawie, posłuchacie wykładu o nurcie, w którym pracuje Zbigniew Oksiuta, czyli bio arcie, o jego najnowszej wystawie "Studiolo. Kosmiczne ogrody" i o procesie jej powstawania. Będziecie mieli również niebywałą okazję obejrzeć elementy poprzednich wystaw artysty. Spotkaniu towarzyszyć będą warsztaty. Dowiecie się podczas nich, jak w domowych warunkach wyhodować samowystarczalny ogród w słoiku, jak stworzyć efektowny chemiczny ogród, jak wygląda hodowla roślin in vitro oraz czym są "metaliczne rośliny".

Zbigniew Oksiuta jest architektem i artystą eksperymentującym z możliwością projektowania struktur biologicznych. W swoich pracach łączy sztukę i odkrycia z dziedziny biologii, chemii i fizyki. Jego twórczość wpisuje się w nurt sztuki nazywany bio artem, w którym jako materiał artystyczny wykorzystuje się żywą, organiczną materię. Jego projekty, takie jak "Spatium Gelatum" i "Breeding Space" oraz "Space Garden" badają nowe miękkie technologie i materiały biologiczne, które umożliwiają rozwój nowego rodzaju siedliska życia w biosferze i przestrzeni kosmicznej. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Obecnie wykłada na Rensselaer Polytechnic Institute w Troy w USA.

Wystawa "Studiolo. Kosmiczne ogrody" (http://www.laznia.pl/wystawy/zbigniew-oksiuta-studiolo-kosmiczne-ogrody-332/)

Na wystawie Zbigniewa Oksiuty "Studiolo. Kosmiczne ogrody", która będzie pokazywana w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku od 9 sierpnia do 4 października, będzie można zobaczyć eksperymentalną przestrzeń do badań i hodowli roślin w nietypowych warunkach. Rośliny i tkanki roślinne będą hodowane w sterylnym środowisku i poddane zmiennym wpływom grawitacji, światła i hormonów w celu uzyskania masy roślinnej o nowych funkcjach i niespotykanych w naturze formach i kształtach. Wystawa powstaje we współpracy z Międzyuczelnianym Wydziałem Biotechnologii UG i GUMed, którego studenci i pracownicy zapewniają realizacji prac zaplecze naukowe.

ART&SCIENCE CAFE: Kosmiczne ogrody. Spotkanie ze Zbigniewem Oksiutą.
Centrum Nauki EXPERYMENT
28 lipca 2019, godz. 16:00

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10-15 zł
Bilety w cenie 15 zł oraz 10 zł (dla posiadaczy karty Gdynia Senior Plus) można zakupić w kasach Centrum Nauki EXPERYMENT oraz za pośrednictwem strony bilety.experyment.gdynia.pl

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Kto był inicjatorem Gdańskiej Korporacji Tańca?