Wydarzenie

stat

ArtBiografie: Gerhard Richter

UWAGA! Impreza już się odbyła

data:
18 kwietnia 2018 (środa)
godzina:
18:00
miejsce:

Instytut Kultury Miejskiej  mapa

adres:
Gdańsk, Długi Targ 39/40
bilety:
wstęp wolny
PATRONAT

"Czasami moje obrazy po prostu same robią to, co chcą" - przyznaje Richter, dowodząc, że przypadek jest jedną z podstaw jego wyjątkowo ciekawego procesu twórczego. O artyście, mistrzu abstrakcji opowie nam dr hab. Krzysztof Wróbleski, a po wstępie zobaczymy film Corinny Belz "Paintings". Zapraszamy 18 kwietnia (środa) o godz. 18.00.Gerhard Richter, ceniony za autokrytyczne spojrzenie i filozoficzne podejście do malarstwa, od lat stosuje podobną metodę pracy. Jego obrazy to rezultat długiego i żmudnego procesu, podczas którego nie tyle je maluje, co konstruuje, nakładając kolor na płótno warstwa pod warstwie, podobnie jak kładzie się tynk na ścianę.

Używa pędzla, ale zazwyczaj pracuje z dużą, drewnianą deską lub gigantyczną gumową wycieraczką, co pozwala pokrywać farbą duże płaszczyzny płótna.

O filmie "Painting"
Reżyserka Corinna Belz przez miesiąc obserwuje pracę 79-letniego Richtera w jego dwóch studiach w Kolonii. Artysta przygotowuje się bowiem do serii wystaw, które mają się dobyć w Kolonii, Londynie i Nowym Jorku. Richtera widzimy jednak nie tylko w zaciszu jego pracowni, lecz również w kontakcie ze współpracownikami i krytykami, z którymi dyskutuje na temat sztuki i kultury.

Kreatywna wyobraźnia artysty, jego osobowość, a także szczególny typ wrażliwości na kolor i cień to cechy, które wyróżniają Richtera na tle innych współczesnych artystów, jak również sprawiają, że film rejestruje nie tylko wyjątkowy sposób pracy artysty, lecz również niezwykle ciekawy eksperyment twórczy.
Otwarty IKM
wrz 24

poniedziałek, godz. 16:30 - 19:30

Wstęp wolny
Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij