• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Archiwalny Fotoplastikon

Jest to kontynuacja projektu z 2018 roku pt "Archiwalny Fotoplastikon", który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem szerokiej publiczności. Tegoroczna edycja będzie równie wyjątkowa - ma uczcić 100-lecie powstania Archiwów Państwowych w Polsce "Archiwalny Fotoplastikon" w mobilnym fotoplastikonie stylizowanym na lata przedwojenne ustawiany jest w przestrzeni miejskiej. Dostępnych jest 5 stanowisk ze stereoskopami, przez które widzowie zaglądają do wnętrza fotoplastikonu i podziwiają archiwalne zdjęcia.

5 stycznia 2023 - 31 grudnia 2024, godz. 11:00 - 18:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 1 - 12 zł

15 lutego - 31 grudnia 2024, godz. 9:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
"Archiwalny Fotoplastikon" 2018 w Królikarni w Warszawie, fot. NAC

ZDJĘCIA:
Zakładamy, że każda z wystaw pokazuje zdjęcia archiwalne danego miasta i jego okolic pochodzące z archiwów państwowych oraz z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego.

W zeszłorocznej edycji chcieliśmy uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości, dlatego zdjęcia pochodziły z dwudziestolecia międzywojennego. W tym roku nie mamy tak ścisłego ograniczenia co do zakresu czasowego, jednak z doświadczenia wiemy, że największym zainteresowaniem cieszą się zdjęcia, które pokazują miasto i znane miejsca "sprzed lat".

Można przyjąć dwa kierunki:
• Atrakcyjność pod względem wizualnym
• Znaczenie przekazywanej treści

Henryk Uniszewski‎


Wystawa zbudowana jest z ok.15 zdjęć przygotowanych w technice stereoskopowej oraz
ok.20 2D (może być ich trochę więcej).

Każde stanowisko (zakładamy łącznie 5 stanowisk/tematów) pokazuje inny "temat" co pozwala na podzielenie zdjęć na kategorie. W zeszłym roku były to np.:
• Mieszkańcy miasta w XX-leciu - "życie codzienne", "zawody", "uroczystości"
• Miasto na pocztówkach/zdjęciach z epoki - "krajobraz"
• Ważny dla miasta lub okolic obiekt (np. zamek, rynek, kościół, muzeum etc.)
• Istotna funkcja miasta (np. kurort, miejsce historyczne itp.)
• Zdjęcia związane z osobistością pochodzącą z danego regionu, ważną dla całego kraju
• Istotne wydarzenia historyczne, jeśli mamy interesujące zdjęcia

Prosimy o przygotowanie do 35 zdjęć wraz z opisami, z których technik będzie mógł wybrać te nadające się do stereoskopii. Prosimy o zaznaczenie, które są dla Państwa wyjątkowo ważne - jeśli będą zbyt skomplikowane do przekształcenia w technice stereoskopowej, być może będą odpowiednie do pokazania w 2D.

Zdjęcia do stereoskopii powinny mieć 2-3 plany, ale nie powinny mieć zbyt wiele detali (ciężko jest dostosować zdjęcie np. tłumu lub posiadające drobne elementy, jak np. panorama miasta z bardzo dużej odległości) Zdjęcia będą nieduże i widoczne przez krótki czas zanim zmienia się automatycznie na kolejne, więc jeśli będą niewyraźne lub będą zawierały zbyt dużo detali mogą być trudne w
odbiorze.

Z doświadczenia wiemy, że ludzie chętnie oglądają zdjęcia, na których widoczni są inni ludzie. Jest to cenna wskazówka przy wyborze zdjęć pokazujących np. zabytki itp. Sprawdza się to nawet jeśli są to bardzo nieduże postaci.

WYSTAWA WIRTUALNA

Przygotowana zostanie również cyfrowa wersja wystawy w wersjach 3D i 2D, którą można będzie oglądać za pomocą nakładki na tworzącej efekt trójwymiarowości (typu: Google Cardbox). Wystawa wirtualna będzie udostępniania w formie plików wideo, które można umieścić np. na kanale YouTube archiwum. Wystawa będzie pobierana za pomocą QR kodu umieszczonego na nakładce typu Google Cardboard. Przy tłumaczeniu podpisów do zdjęć w aplikacji na język angielski zasięg można rozszerzyć poza granice Polski.

KONSTRUKCJA FOTOPLASTIKONU DO PROJEKTU "ARCHIWALNY FOTOPLASTIKON" 2018

Fotoplastikon został zbudowany z drewna i stali. Odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Konstrukcja składająca się z rozkładanych modułów, dzięki czemu fotoplastykon może podróżować od miasta do miasta. Dostępnych jest 5 stanowisk ze stereoskopami, a na jednej ściance widoczny jest plakat informujący o wystawie. Mechanizm przesuwny fotoplastikonu wykorzystuje multimedia. Fotoplastikon jest podświetlany po zmierzchu, posiada specjalne drewniane stopnie dla osób niskiego wzrostu. Fotoplastikon posiada system klimatyzacji.

Konieczne jest podłączenie do źródła prądu (zwykła wtyczka lub np. latarnia). Urządzenie nie konsumuje więcej prądu niż np. komputer stacjonarny.

Wymiary: Sugerowana przestrzeń podstawy z obejściem dookoła to okrąg o średnicy 5 m; wysokość ok. 260 cm. Obiekt waży nie więcej niż 500 kg.

Opinie

Sprawdź się

Jak nazywał się gdyński rycerz, który zakochał się w syrenie i porzucił dla niej miasto?